Gündem İsrail elçisi gitti

İsrail elçisi gitti

‘Ülkene dön’ mesajı verilen İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh, tarifeli uçakla Türkiye’den ayrıldı. Ankara’dan İstanbul’a yine tarifeli uçakla gelen Naeh’e Atatürk Havalimanı’nda standart güvenlik prosedürleri uygulandı.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Naeh, bir süre Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatini bekledi.
Naeh, bir süre Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatini bekledi.

Gazze'deki katliam nedeniyle Türkiye'nin 'ülkene git' dediği İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, dün yurdu terk ederek Tel Aviv'e döndü. Ankara'dan sabah saatlerinde tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Naeh, bir süre Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatini bekledi. VIP Salonu'nu kullanmayan İsrail Büyükelçisi Naeh, Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde yolcuların kullandığı alanda bilet işlemlerini yaptırdı. Pasaport kontrolünün ardından terminaldeki 205 numaralı salona gelen, burada sıraya girerek özel yer hizmetleri firması tarafından yapılan rutin güvenlik prosedürleri uygulanan Naeh, bazı kontrollerden geçti.

Yanında bir koruması ve bazı konsolosluk görevlileri bulunan Naeh'in spor bir kıyafet giydiği, basın mensuplarının görüntü almasından tedirgin olduğu görüldü. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Naeh, THY'ye ait tarifeli uçakla 11.30'da Tel Aviv'e hareket etti. Büyükelçiye havalimanında normal prosedür uygulanması İsrail yönetimini rahatsız etti.

Tel Aviv medyasının haberine göre Eitan Naeh'in kötü muameleye maruz kaldığını savunan İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türk temsilciyi bakanlığa çağırarak rahatsızlığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'e, Gazze sınırındaki olaylar nedeniyle İsrail'in tutumunun protesto edildiği ve bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirilmişti.

Sıra sende

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'nin bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkonsolos Sfari'nin İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler üzerine bir süreliğine ülkesine dönmesi talep edildi. Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun önceki gün İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ve istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye'ye dönmesinin istendiği bildirilmişti. Bunun üzerine Türkiye, Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ile Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı istişareler için Türkiye'ye çağırmıştı.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.