Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Müslümanların 10 asırlık hikayesi

Müslümanların 10 asırlık hikayesi

İslam medeniyetinin hikayesi 8 ciltlik “Tarihte Müslümanlar” isimli külliyatta toplandı. Genel koordinatörlüğünü Prof. Dr. İrfan Aycan’ın yaptığı eserde 160 Müslüman devlet, bin 100 ilim adamı ve kırılma noktası oluşturan 150 önemli olay, 180 akademisyen tarafından kaleme alındı.

Yasemin Asan Yeni Şafak
​Müslümanların 10 asırlık hikayesi​
İrfan Aycan

Müslüman medeniyetinin geçmişten bugüne uzanan hikayesi ‘Tarihte Müslümanlar’ adlı sekiz ciltlik külliyatta anlatıldı. Otto Yayınları arasında çıkan külliyatın Genel Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Aycan, “Müslümanlar, 8. yüzyıldan itibaren en az on asır dünyada insanlığa sömürü ve baskıdan uzak, hak, adalet ve hürriyet yolunda hizmet etmişlerdir” dedi ve yaptıkları çalışma hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu çalışma, Müslümanların Atlas Okyanusu’ndan Büyük Okyanus’a, Sibirya’dan Büyük Sahra’ya uzanan coğrafyadan 7. yüzyıldan itibaren farklı dil, ırk, renk ve dinlere mensup insanlar ile el ele vererek oluşturdukları ilginç bir insanlık tecrübesinin tarihidir. Aynı zamanda Müslümanların tarihin öznesi olmaktan çıkmasıyla dünyanın neler kaybettiğini bu çalışmayla gözler önüne seriyoruz. “

180 AKADEMİSYEN 4 DİLDE YAZDI

20. yüzyıl başlarında Batılı ve Doğulu müstevlilerin İslam dünyasını sömürgeleştirme hamlelerine karşı direnerek özgürlüğünden feragatta bulunmayan yegane Müslüman ülke olan Türkiye’den yola çıkılarak hazırlanan eserde 160 Müslüman devletin, bu devletlere ve medeniyete yön vermiş bin 100 ilim adamının kırılma noktası oluşturan 150 önemli olay ele alınıyor. 180 akademisyenin yaptıkları çalışmaların yer aldığı külliyat 4 dilde kaleme alınmış.

DÖRT YILLIK ÇALIŞMA

Çalışmanın içeriği, konuların tespiti için alan uzmanlarından oluşan bilim adamlarıyla üç ayrı zamanda üç çalıştay düzenlendiğini dile getiren Genel Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Aycan, “Tarihte haritalar eşliğinde Müslümanların her bir yüzyılda hükümran oldukları coğrafyaları, bu coğrafyalar üzerinde kurdukları devletleri, o yüzyıla damgasını vuran bilim adamlarını, bilim dallarını, toplumu derinden etkileyen olayları, nihayet İslam dünyasını kendi dışındaki dünya ile kıyaslayan değerlendirme yazılarından oluşan bir metin ortaya koymaya çalıştık. Külliyat, bugüne kadar hüküm sürmüş 160 Müslüman devlet, bu devletlere ve medeniyete yön vermiş bin 100 ilim adamı, kırılma noktası oluşturan 150 önemli olaya yer verdi. 10 editör ve yardımcı editör, 180 akademisyen, bin 500 yazı müelliflerle teknik ekip arasında işin tamamlanması açısından yaklaşık 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak külliyatı hazırladık” diye konuştu.

  • ALANINDA İLK ÇALIŞMA
  • İslam tarihini yüzyıl bazında ele alan ilk çalışma özelliğine sahip olan bu eserde 50’şer yıllık haritalar vasıtasıyla yüzyıllara göre Müslüman siyasi coğrafyasındaki değişimler de gözler önüne serilmiş. Öte yandan 15 yüzyılı içeren değerlendirme yazılarının ayrı bir cilt halinde Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olarak da basımı yapılıyor.

Gerçekleri bildikleri için kaçıyorlar: Osmanlı arşivleri en güvenilir olanı
HAYAT
Gerçekleri bildikleri için kaçıyorlar: Osmanlı arşivleri en güvenilir olanı
Abone Ol Google News
Türkiye ve Mısır arasında yeni fırsat kapıları açılabilir:10 milyar dolarlık potansiyel var
Ekonomi

Türkiye ve Mısır arasında yeni fırsat kapıları açılabilir:10 milyar dolarlık potansiyel var

Türkiye ile Mısır arasında son dönemde yaşanan olumlu siyasi gelişmelerin sürmesi iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından yeni ve önemli fırsatlara kapı açabilir. Siyasi ilişkilerin normalleşmesinin sadece iki ülkeye değil, birçok aktöre yarar getirebilecek potansiyele sahip olduğunun altını çizen uzmanlar, Türkiye için Kuzey Afrika'ya olan dış ticareti ve yatırımları artırma, Mısır açısından ise Türk dünyasıyla iş birliğini geliştirmek için yeni bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar iki ülke arasındaki dış ticaret potansiyelinin ise 10 milyar doların üzerinde olduğuna vurgu yapıyor.
Ak Parti Sözcüsü Çelik'ten Mescid-i Aksa'daki yangın sırasında İsraillilerin yaptığı sevinç gösterisine sert tepki
Gündem

Ak Parti Sözcüsü Çelik'ten Mescid-i Aksa'daki yangın sırasında İsraillilerin yaptığı sevinç gösterisine sert tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail'in saldırıları sonucu Mescid-i Aksa'da çıkan yangın sırasında bazı İsraillilerin sevinç gösterisinde bulunmasına "Mabed yanarken kutlama yapanların vicdansızlık ve ahlaksızlıktan başka bir şeyle anılmaları mümkün değil" sözleriyle tepki gösterdi.
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan İsrail'e sert tepki: BM yok hükmündedir çöp tenekesine atılmıştır
Gündem

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan İsrail'e sert tepki: BM yok hükmündedir çöp tenekesine atılmıştır

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te gerilim tırmanırken, bölgeden kan donduran haberler geliyor. Katil İsrail'in savaş uçaklarıyla Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında şehit olanların sayısının 24'e yükselirken, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinden Filistin halkına destek devam ediyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İsrail vahşetine çok sert tepki gösterdi. Kurtulmuş, ''Vahşettir, insanlık suçudur. BM'de bir karar ortaya çıkacakken ABD'nin girişimiyle böyle bir hüküm yayınlanamıyor bile. Bu Birleşmiş Milletler yok hükmündedir, çöp tenekesine atılmıştır'' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.