Gündem Normalleşme süreci masada

Normalleşme süreci masada

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. 1 Temmuz itibariyle uygulanmaya başlanan normalleşme süreci ve dünyada yükselen Delta varyantının yayılmasının önüne geçecek adımlar masada olacak. Bu kapsamda, aşılama çalışmalarında gelinen son durum ve izlenecek yol ile aşı tedariki gibi konular ele alınacak.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Normalleşme süreci masada
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanacak kabinenin en önemli gündem maddesi, 1 Temmuz’da başlayan kademeli normalleşmenin üçüncü etabı olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söz konusu normalleşme sürecine ilişin bir sunum yapacağı, güncel risk haritası ve vaka sayılarıyla ilgili kabine üyelerini bilgilendireceği belirtiliyor.

MASKE VE MESAFE

Ayrıca Koca’nın, ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan dünya genelinde yayılan Delta varyantının Türkiye’deki sayılarına ilişkin de bilgi verecek. Daha hızlı bulaştığı kaydedilen Delta varyantının yayılmasının önüne geçecek tedbirler toplantıda değerlendirilecek. Özellikle yeni normalleşme sürecinde kısıtlamaların kalkmasıyla unutulan maske ve mesafe kuralına uyulması noktasında adımların atılmasının gündemde olacağı ifade ediliyor.

AŞIDA SON DURUM

Delta varyantına karşı en etkili silahın, çift doz aşı ve kişisel tedbirler olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda, haziran ayıyla birlikte seferberliğe dönüştürülen aşılama çalışmaları da yine kabinenin önemli gündemleri arasında yer alacak. Bakan Koca’nın, aşılama çalışmalarında gelinen son duruma ilişkin kabine üyelerine bilgi vermesi bekleniyor. Ayrıca aşılama takviminde izlenecek yol ve aşı tedariki gibi konular da toplantıda değerlendirilecek. Yine Faz-3 çalışması 22 Haziran’da başlayan “Turkovac” ve diğer yerli aşı çalışmalarında gelinen son durum da yine kabinede masaya yatırılacak. Öte yandan, Kurban Bayramı tedbirlerinin de ele alınması beklenen kabinede, normalleşme süreciyle birlikte turizmde yaşanan gelişmeler de değerlendirilecek. Özellikle yabancı turist sayısında önemli artış gözlenirken, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un kabineyi bilgilendireceği aktarılıyor.

AFGANİSTAN MİSYONU

Toplantıda, ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci ve Türkiye’nin muhtemel Afganistan misyonu da masadaki bir diğer önemli gündem olacak. İtalya’nın ev sahipliğindeki G20 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan ve ABD, İngiltere, Arjantin başta olmak üzere birçok mevkidaşıyla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, söz konusu temaslarıyla ilgili bilgi vereceği aktarılıyor. Toplantıda ayrıca, terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlara ilişkin kabineye bilgi sunulacak.

Tank Palet’in tapusu devlettedir
EKONOMİ
Tank Palet’in tapusu devlettedir

Erdoğan: Aşı bugün tüm insanlığın koronavirüs salgınına karşı en etkili silahı
KORONAVİRÜS
Erdoğan: Aşı bugün tüm insanlığın koronavirüs salgınına karşı en etkili silahı
İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti
Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti. "Yeni bir lider seçilene kadar göreve devam edeceğim." diyen Johnson, dünyanın en iyi görevini bıraktığı için çok üzgün olduğunu dile getirdi. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin art arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu. Johnson Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle uzun süredir eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya’nın ailesiyle telefonda görüşerek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir saldırı sonucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme çabaları içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerde ekonomi, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sağlık ve iletişim gibi çeşitli alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimizi kısa zamanda yakalayacağımızı gösteriyor. Hedeflerimize daha hızlı adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve milli aşımız Turkovac'ın Malezya'da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi gibi konularda müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.