Gündem Norveç arananteröristiiade etti

Norveç aranan teröristi iade etti

Norveç, sığınma talebini kabul etmediği PKK’lı terörist Gülizar Taşdemir’i Türkiye'ye sınır dışı etti. Taşdemir, havalimanında gözaltına alındı.

Abone Ol Google News
Hamdi Koçoğlu Yeni Şafak
Norveç aranan
teröristi
iade etti
PKK’lı terörist Gülizar Taşdemir

Terör örgütü PKK/KCK kamplarında 24 yıl kaldıktan sonra yasadışı yollarla Norveç’e kaçan terörist Gülizar Taşdemir, sığınma talebinde bulundu. Norveç, PKK’lı terörist Taşdemir’in bu talebini kabul etmeyerek Türkiye’ye sınır dışı etti. Taşdemir, Atatürk Havalimanı’na iner inmez, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

ÖNCE ALMANYA SONRA NORVEÇ

Terörist Taşdemir, 1991 yılında PKK’ya katıldı ve Irak'taki Mahmur kampında örgütsel faaliyetlerde görev aldı. 2015’de kaçak yollarla önce Almanya’ya daha sonra Norveç’e gittiği öğrenilen Taşdemir, Norveç’e sığınma talebinde bulundu. Türk makamlarının irtibatı sonrası, Norveç’in Taşdemir’i sınır dışı ettiği öğrenildi.

Taşdemir’in cep telefonundan PKK elebaşı Öcalan ile birlikte çeki- len fotoğraf- ları çıktı.
Taşdemir’in cep telefonundan PKK elebaşı Öcalan ile birlikte çeki- len fotoğraf- ları çıktı.

MAHMUR FOTOĞRAFLARI ELE GEÇİRİLDİ

Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan teröristin üzerinden 2 cep telefonu, 2 sim kart, 3 flaş bellek ve çok sayıda örgütsel doküman çıktı. Teröristin cep telefonunda yapılan ilk incelemede, PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile birlikte Mahmur Kampı’nda çekilen fotoğrafları çıktı.

HDP TERÖRİSTİ SAVUNMA YARIŞINA GİRDİ

Taşdemir'in iade edilmesinin ardından örgütün siyasi kanadı olarak faaliyet yürüten HDP, sosyal medyadan karara tepki gösterilmesi yönünde çağrılarda bulundu. HDP yurtdışı temsilciliklerinden yapılan paylaşımlarda ise, Taşdemir’in işkenceye maruz kalacağını ileri sürülerek, Norveç’e tepki gösterildi.

Çeyrek
asırlık acı
GÜNDEM
Çeyrek asırlık acı

PKK baba ve oğulu katletti
GÜNDEM
PKK baba ve oğulu katletti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.