GündemYolun sonu

Yolun sonu

Arananlar listesinde yeşil kategoride yer alan DHKP-C’li terörist Nurhan Yılmaz, dün Şişli’de yakalandı. Eylem hazırlığında olduğu belirlenen teröristin evinde örgütün yeni yapılanmasına dair dokümanlar ele geçirildi.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
DHKP-C’li terörist Nurhan Yılmaz, dün Şişli’de yakalandı.
DHKP-C’li terörist Nurhan Yılmaz, dün Şişli’de yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DHKP-C’ye yönelik istihbarat çalışmaları sırasında örgütte bazı hareketlenmeler belirledi. Yapılan çalışmalar sonucunda, hakkında yakalama kararı bulunan ve DHKP-C üyesi terörist Nurhan Yılmaz’ın İstanbul’da örgüte ait bir hücre evinde saklandığı tespit edildi.

ŞİŞLİ’DEKİ HÜCRE EVDE YAKALANDI

Teknik takibin ardından “Aranan Teröristler” listesinde “Yeşil” kategoride bulunan 1 milyon TL ödülle aranan Yılmaz’ın Şişli’de kaldığı bilgisine ulaşıldı. Harekete geçen İstanbul TEM polisi, Özel Harekat ekiplerinin de desteğiyle baskın düzenledi. Kıskıvrak yakalanan Nurhan Yılmaz, sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

REKLAM

EYLEM HAZIRLIĞINDA İDİ

DHKP-C’nin üst düzey sorumlularından Nurhan Yılmaz’ın, güvenlik güçlerine yönelik yeni eylemler için hücreler ile bağlantı kurduğu ve faaliyete geçmeye çalıştığı ifade edildi. Yılmaz’ın saklandığı evden çıkan örgütsel dokümanlar incelemeye alındı. Dokümanların, örgütün yeni yapılanmasına dair güvenlik güçlerinin elini güçlendirecek bilgiler kapsadığı dile getirildi.

  • Ergenekon'a bağlanmıştı
  • FETÖ’nün İstanbul’da faal olduğu 2010 yılında, Şişli Adliyesi’ne saldırı hazırlığındaki DHKP-C üyelerine baskın düzenlenmişti. O baskında, dün yakalanan Nurhan Yılmaz, 9 kişi ile birlikte gözaltına alınmıştı. Adreslerde yapılan aramalarda Yılmaz’ın yakalandığı evden 2 el bombası çıkmış, bu el bombalarından birinin Ergenekon Terör Örgütü’nün Ümraniye’de yakalanan el bombaları ile aynı kafile numarasından olduğu açıklanmıştı. FETÖ’cü emniyet müdürleri, DHKP-C ile Ergenekon dosyası arasında terör bağlantısı kurmaya çalışmış, Nurhan Yılmaz’ın, DHKP-C ile Ergenekon yapılanması arasında bağlantıyı kuran isim olduğu ifade edilmişti.
Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.