ÖZGÜN HABERLER

Hasan Doğan kimdir? Hasan Doğan’ın hayatı ve biyografisi

Hasan Doğan kimdir sorusunun yanıtı haberimizde. Yeni kabinenin açıklanmasına çok az bir süre kala listede yer alan isimler merak konusu oldu. Listede yer aldığı iddia edilen Hasan Doğan ise araştırılmaya başlandı. Peki Hasan Doğan kimdir?

Haber Merkezi Diğer

Türkiye yeni bir sisteme geçiş yaptı. Başkan Erdoğan Meclis’te yemin ederek görevine başladı. Bu sürecin hemen ardından ise gözler açıklanacak yeni kabineye çevrildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan kabinede sürpriz isimlere yer verileceğini açıklayarak değişimin sinyallerini verdi. Gündeme ise Hasan Doğan geldi.

Hasan Doğan kimdir?

İlahiyatçı, siyasetçi, bürokrat, büyükelçi, hukukçu, yönetici, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü. 5 Eylül 1977'de Ankara'da doğdu. İlkokulu Ankara Hürriyet İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 2002'de yüksek lisans ve 2008'de doktorasını tamamladı.

Üniversite yıllarından itibaren çalışma hayatına atılan Hasan Doğan, sırasıyla radyoculuk, fuar-kongre organizatörlüğü, yayıncılık ve öğretmenlik yaptı. Çalıştığı bazı yayın kuruluşlarında yayın kurulu üyeliğinde bulundu. Ankara İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nde Genel Sekreter olarak görev yaptı.

Gençlik Kolları Kurucu MKYK üyeliği yaptı

Dr. Hasan Doğan, siyasi yaşamına Fazilet Partisi Ankara İl Gençlik Komisyonu’nda başladı. Ankara İl Gençlik Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevi Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla sona erdi. Ak Parti’nin kuruluşu sonrasında Genel Merkez Gençlik Kolları Kurucu MKYK üyeliğine seçildi. Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları’nda medyadan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu süreçte Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting ve törenlerinde organizasyon ekibinde görev aldı ve sunuculuğunu üstlendi. Abdullah Gül’ün Başbakanlık görevini Bülent Ecevit’ten almasıyla birlikte Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadrosuyla görev aldı.

Dr. Hasan Doğan, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olması sonrasında Özel Kalem Müdür Yardımcılığına atandı ve bu görevi 2008 yılına kadar devam etti. 2006-2007 yıllarında kısa dönem askerliğini Sarıkamış’ta tamamladı. 2008 yılında bir süre Londra’da dil eğitimi aldı. 20 Mayıs 2008 tarihinde Başbakan Özel Kalem Müdürlüğü görevine atandı. 2008-2014 yılları arasında Başbakan Başmüşaviri ve Özel Kalem Müdürü görevini yürüttü.

İngilizce ve Arapça biliyor

2 Eylül 2014 tarihinde Büyükelçi unvanıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürlüğüne atanmıştır. Rümeysa Doğan ile evli ve iki çocuk babasıdır. İleri düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Türkiye'de askeri cuntaların halkın iradesine ve mevcut anayasal düzen başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik yaptığı askeri darbe girişiminin baş kahramanlarından biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan olmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bir televizyon programında soruları cevaplarken, darbe girişimi gecesinde gösterilen kahramanlıklara örnekler verirken, 15 Temmuz 2016 gecesi her şeyini bırakarak demokrasi uğrunda canını seve seve feda etmek isteyen kahramanlardan biri olarak Cumhurbaşkanı'nın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'ı göstermişti.

O gece, Marmaris'te darbe girişiminin yapıldığı sırada ilk adımda helikoptere sığma konusunda sıkıntılar yaşanınca; Hasan Doğan, eşini ve çocuğunu orada bırakma fedakârlığını göstermişti.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.