HayatCushing Sendromunda erken tanı hayati önem taşıyor

'Cushing Sendromu'nda erken tanı hayati önem taşıyor

Prof. Dr. Kadıoğlu, Cushing hastalığında ölüm riski olduğunu belirterek, erken tanının bu hastalık için hayati önem taşıdığını söyledi.

AA
Cushing hastalığına 30 yaş grubundaki kadınlarda daha sık rastlanıyor.
Cushing hastalığına 30 yaş grubundaki kadınlarda daha sık rastlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji-Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Pınar Kadıoğlu, stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonu seviyesinin vücutta ciddi şekilde yükselerek Cushing sendromuna sebep olduğunu belirtti.

Cushing'de her vakanın ilginç, kendine özgü olduğunu dile getiren Kadıoğlu,"Çünkü hem tanısı hem tedavisi çok zor bir hastalıktır, tuzaklarla doludur. Tedavi süreci oldukça uzun" diye konuştu.

Kadıoğlu, hastalığın pek çok belirtisi olduğunu belirterek, "Hızlı ve orantısız kilo alımı, egzersiz veya diyete rağmen kilo verememe hastalığın belirtileri arasında olabilir. Kilo problemlerinin yanı sıra hastalığın özel bulgularından olan 'Aydede yüzü', yüzde oluşan kızarıklıklar ve bufalo hörgücü denilen yağ kitlesi belirtiler arasındadır. Vücutta oluşan pembe ve mor çatlaklar, oturduğunuz zaman yerinizden kalkamama, bir türlü kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, obezite, diyabet, kemik erimesi gibi hastalıklar Cushing'in belirtileri arasında yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Hastalık 30'lu yaş grubundaki kadınlarda daha sık görülüyor

Hastalığa 30'lu yaş grubundaki kadınlarda daha sık rastlandığını vurgulayan Kadıoğlu, şunları kaydetti:

"Cushing nadir rastlanan hastalıklar arasında yer alıyor. Görülme sıklığı ise milyonda 5-6 oranında. Hastalık sadece klasik bulguları aradığında nadir bir hastalık. Ancak kötü kontrollü diyabet, kontrolsüz hipertansiyon veya ilerleyen kemik erimesi hastaları arasında Cushing sendromu aranırsa bulunabilir. Dolayısıyla son yıllarda hastalığa daha sık rastlanmaya başlandı. Tanı ve tedavi süreçlerinde yaşanan zorluklar hastaların en büyük problemleri arasında. Süreç uzun, hastaların desteğe ihtiyacı oluyor."

Erken teşhisle birlikte ölüm riski azalıyor

Çeşitli sistemleri olmasına karşın tanı konulmasının zaman aldığını vurgulayan Prof. Dr. Pınar Kadıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cushing hastalığında ölüm riski var. Erken teşhisle birlikte ölüm riski azalıyor. Hastalar kendi yaş gruplarının ortalama ömürlerine yaklaştı. O yüzden diyoruz ki erken tanı bu hastalık için hayati önem taşıyor. Hastalık ne kadar erken tanınırsa hastalar sonuçlarını o kadar az görür."

Kulaklıklarınızı steril tutun
HAYAT
Kulaklıklarınızı steril tutun

Sülük tedavisinde doğal sülükler risk taşıyor
HAYAT
Sülük tedavisinde doğal sülükler risk taşıyor

Bel ve bacak ağrıları omurilik darlığı belirtisi olabilir
HAYAT
Bel ve bacak ağrıları omurilik darlığı belirtisi olabilir

Yatarken başucunuza limon koyun
HAYAT
Yatarken başucunuza limon koyun

Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil
Gündem

Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil

Adıyaman’da 5.1 büyüklüğündeki depremde vatandaşlar kendini sokağa attı. Depremin ardından Adıyaman’ın Samsat ilçesinde okulların bir gün tatil edildiği açıklandı. Depremin ardından vatandaşlar hasar gören binaların içerisine girerek, eşyalarını kurtarma telaşına girdi.
Adıyaman'da 5.4 şiddetinde deprem
Gündem

Adıyaman'da 5.4 şiddetinde deprem

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.34'te merkez üssü Samsat olan 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Sarsıntının yerin 9,17 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Sosyal medya kullanıcıları depremin Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Malatya ve Osmaniye'den de hissedildiğini belirtti.
Suud’da sahte alarm
Dünya

Suud’da sahte alarm

Suudi Arabistan’da ortaya atılan darbe iddialarının perde arkası aralanıyor. Yeni Şafak’ın konuştuğu Suudi kaynaklar, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın son muhalif isimleri tasfiye etmek için zemin hazırladığını aktardı. Darbe iddiasının ardından kaynayan ülkede çok sayıda kanaat önderi ve alim cezaevlerine yollandı. Basın faaliyetlerinin tamamına sansür uygulanıyor.
Brent petrolün fiyatı 75 doları aştı
Ekonomi

Brent petrolün fiyatı 75 doları aştı

Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, İran Petrol Bakanı Bijen Zengene'nin yorumlarının ardından 75 doları aştı. Petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte, Türkiye'de benzin ve mazota zam yapılması bekleniyor.
Okul için evden çıktı, Bali'ye kaçtı
Dünya

Okul için evden çıktı, Bali'ye kaçtı

En büyük hayali Endonezya'nın Bali adasına gitmek olan 12 yaşındaki çocuk, ailesinin itirazı üzerine hayatının en büyük maceralarından birine imza attı. Okula gitmek üzere evden çıkan çocuk hayalini gerçekleştirdi.