Hayat Koronavirüs olmaktan korkan anne hastaneye gitmeyince bebeğinikarnında kaybetti

Koronavirüs olmaktan korkan anne hastaneye gitmeyince bebeğini karnında kaybetti

Koronavirüs ile mücadelede normalleşme başlamışken, pandemi sürecinde yaşanan detaylar da ortaya çıkıyor. Virüs kapma korkusu ile hastaneye gitmekten çekinen bir gebenin bebeğini karnındayken kaybettiğini söyleyen İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Dr. Asiye Kocatürk, ebelerin de bu süreçte koronavirüslü anne ve bebeğe müdahale eden ilk kişiler olarak mücadele ettiğini anlattı.

Fatma Çelik Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Koronavirüse yakalanan ve 34 haftalık bebeği sezaryenle alınan hemşire Dilek Akçabelen’in hayatını kaybetmesi tüm Türkiye’yi yasa boğarken, hamilelerin alması gereken önlemleri akıllara getiridi. Pandemi süreci bitene kadar gebelerin rutin kontrollerini ihmal etmemeleri gerektiğini söyleyen İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Asiye Kocatürk, koronavirüs kapma korkusu ile hastaneye gitmeyen bir gebenin bebeğini karnındayken kaybettiğini anlattı.

Koronavirüslü anneyi doğurttular

Yeni Şafak’ın Instagram üzerinden gerçekleştirdiği Karantina Sohbetleri’ne konuk olan Kocatürk, pandemi sürecinde ebelerin vermiş olduğu mücadeleye dikkat çekti. Türkiye’de 56 bin ebenin bulunduğunu ifade eden Kocatürk, “Ebeler her zaman hemşirelerle beraber anıldı. Fakat bu süreçte ebelerimiz hemşirelerle beraber omuz omuza görev aldı. Hiçbir gebe arkadaşımız ‘Ben gebeyim acilde, yoğun bakımda çalışmam’ demedi. Bizim meslekte koruyucu hizmletler hep ön plandadır. Meslektaşlarımız kriz yönetmeyi çok iyi bilirler. Bu yüzden hemen organize oldular. Acil olmayan ameliyatlar, poliklinik randevuları iptal edilerken ebeler doğum yaptırmaya devam etti. Yeri geldi koronavirüslü bir anneyi doğurttular yeri geldi virüslü bir bebekle ilgilendiler. Bu süreçte onların verdiği emekleri de görmeliyiz” açıklamasını yaptı.

Dr. Asiye Kocatürk, editörümüz Fatma Çelik'in sorularını yanıtladı.

Gebeler virüs taşıdığını sakladı

Hemşirelerin karşısındakinin kovid taşıdığını bilerek müdahale ettiğini ama doğuma gelen bir gebede virüs olup olmadığı bilinmeden müdahale edildiğini söyleyen Kocatürk, “Doğuma girerken gebelere soruluyor virüs var mı yok mu diye. Gebe yok diyor ama doğum sonrası yapılan testlerde koronavirüs taşıdığı ortaya çıkıyor. Anne çocuğundan ayrı kalma korkusuyla bunu sakladı. Çalışanlar da haliyle panik içinde. Ebeler, bu süreçte de çok çalıştı. Evinde yalnız olan annelerle görüntü konuşarak moral verdiler. ‘Ne var sonunda ölüm mü var?’ diyorlar ya evet, sonunda ölüm var. Ölümle burun çalışan sağlık çalışanları arasında ebeler de var. Hatta ön saflardalar” şeklinde konuştu.

Kocatürk'ün verdiği bilgilerin tamamını Instagram hesabımızdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

📌Pandemi sürecinde hastaneye gitmeye korkan anne bebeğini karnında kaybetti Gebeler, koronavirüse karşı korunmak için ne yapmalı, nasıl tedbirler almalı, kontrollerini yaptırmalı mı? Hepsi ve daha fazlasını İstanbul @medipolunv Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Asiye Kocatürk editörümüz @fatcelik’e anlattı.

#EvdeKal (@yenisafak)'in paylaştığı bir gönderi ()

İnsanlar dolaşmazsa korona da dolaşmaz: Sosyal mesafeyi korurken duygusal mesafeyi ihmal etmeyin
HAYAT
İnsanlar dolaşmazsa korona da dolaşmaz: Sosyal mesafeyi korurken duygusal mesafeyi ihmal etmeyin

Koronavirüs aşısı dört gözle beklenirken uzmanlar uyardı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın!
HAYAT
Koronavirüs aşısı dört gözle beklenirken uzmanlar uyardı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın!
Abone Ol Google News
Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor
Ekonomi

Yeni yatırımcılar kapımızı çalıyor

Pandemi sürecindeki başarı, yatırımcıları Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’nin kapısının çalındığını aktaran Cumhurbaşkanı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, ‘’Uluslararası şirketler, pandemi sürecinde neler yapıldığına bakıyor. Bu Türkiye için kıymetli bir kriter’’ dedi. Yatırım kararı alınmış ve 2021’in sonuna kadar tamamlanması beklenen 52 tane uluslararası yatırım projesi takip ettiklerini belirten Dağlıoğlu, projelerin yatırım bedelinin yaklaşık 4 milyar dolar, taahhüt edilen istihdamın ise 10 bin 500 kişi olduğunu ifade etti.
BAE ateşle oynuyor
Dünya

BAE ateşle oynuyor

18 Mayıs’ta Hafter’in işgalinden kurtarılan ve Türkiye’nin üs kuracağı belirtilen Vatiyye Üssü’ne hava saldırısı düzenlendi. Libya ordusunun yürüttüğü “Öfke Volkanı Operasyonu” sözcülerinden Abdulmalik el-Medeni saldırıyı Mısır’dan havalanan BAE uçaklarının düzenlediğini duyurdu. Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş da “uyun bir zaman ve mekanda karşılık verilecektir” dedi.
İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
Dünya

İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İşgalci İsrail'in savaş uçakları, Gazze'nin doğusundaki Zeytune bölgesinin tarım arazilerinde yoğunlaşan hava saldırıları düzenledi. Saldırıların ardından ölü ya da yaralı olup olmadığına dair bilgi verilmedi. İşgalci İsrail ordusu, söz konusu saldırının Gazze'den fırlatılan roketlere karşılık olduğunu iddia etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.