Koronavirüs Sürü bağışıklığından sonra maskeler çıkacak

​Sürü bağışıklığından sonra maskeler çıkacak

Sürü bağışıklığından sonra maskeler çıkacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüsle mücadeledeki son gelişmeleri değerlendirdi. Hangi aşı olursa olsun beklenenin üzerinde etkili çıktığını dile getiren Prof. Yavuz, “O nedenle bu çok büyük şans. Vakaların düşmesindeki en nihayetindeki tek çözümün aşı olduğu görülüyor. Onun için dünyada onay almış aşıların hangisi gelirse gelsin ilk ulaştıkları aşıyı olmayı tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüsle mücadelede gelinen son noktayı değerlendirdi. Hangi aşı olursa olsun beklenenin üzerinde etkili çıktığını dile getiren Prof. Yavuz, “O nedenle bu çok büyük şans. Vakaların düşmesindeki en nihayetindeki tek çözümün aşı olduğu görülüyor. Onun için dünyada onay almış aşıların hangisi gelirse gelsin ilk ulaştıkları aşıyı olmayı tavsiye ediyorum” dedi.

Serap Şimşek Yavuz

“Aşı olduktan sonra virüsü kapıp ya hafif atlatma ya da başkasına bulaştırma gibi bir sorun var” diyen Prof. Yavuz, “Aşı olduktan sonra esas olarak şimdilik toplum bağışıklığı oluşuncaya kadar kendimizi korumalıyız. Ama bir süre bekledikten sonra eğer sürü bağışıklığı için gerekli toplumda yüzde 70 aşılanma olursa ondan sonra maskeleri çıkarabiliriz. Bu maskelerden ve kısıtlamalardan kurtulmak için aşılanma oranlarını yükseltmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye'nin 12 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı: Ağır hasta sayımız azalmaya devam ediyor
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 12 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı: Ağır hasta sayımız azalmaya devam ediyor
Abone Ol Google News
Eski CHP vekili Ateş: Kılıçdaroğlu parti ilkeleri aleyhine konuşmayı gelenek haline getirdi
Gündem

Eski CHP vekili Ateş: Kılıçdaroğlu parti ilkeleri aleyhine konuşmayı gelenek haline getirdi

Eski CHP vekili Yılmaz Ateş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti ilkelerini unutmak ve aleyhinde konuşmakla eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun parti kimliğine hiçe saydığını belirten Ateş, “Sayın Kılıçdaroğlu o makamda geçici oturduğunun sanırım farkında değil. O makamda oturanların, o makamı kuran Atatürk'ün ve yönettiği insanların karakterinden ve parti ilkelerinden hiç ilham almadığı görülüyor” dedi.
WhatsApp yeni sözleşmesi nedeniyle 35 milyon kullanıcısını kaybetti
Teknoloji

WhatsApp yeni sözleşmesi nedeniyle 35 milyon kullanıcısını kaybetti

Yapılan araştırmalar, yeni kullanıcı sözleşmesi nedeniyle WhatsApp'ın dünya genelinde 35 milyon kişiyi kaybettiğini gösteriyor. Yani kullanıcılar WhatsApp yerine BiP, Signal ya da Telegram gibi alternatif uygulamalara yöneliyor.
5 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri başladı
Gündem

5 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri başladı

Türkiye ve Yunanistan arasında 5 yıl aradan sonra yapılan istikşafi görüşmeler bugün İstanbul'da başladı. Tüm gün sürmesi beklenen toplantılar, basına kapalı olarak gerçekleşecek. Görüşmelerde gündem Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlar olacak. Ankara'nın ikili sorunların çözümünü diyalog ve müzakerede araması, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde olumlu yönde bir adım olarak değerlendiriliyor. Atina ve Ankara arasındaki istikşafi görüşmelerin tekrar başlaması kararı, AB ve üye ülkeler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.