Adem Ljajic Sırp değil Boşnak
SÜPER LİG

Adem Ljajic Sırp değil Boşnak

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar, Beşiktaş forması giyen yıldız futbolcunun Boşnak olduğunu ve kendisine 'Sırp futbolcu' denmesinin yanlış olduğunu açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak

Beşiktaş'ın sezon başında Torino'dan kiralık olarak kadrosuna kattığı Adem Ljajic'in milliyetiyle ilgili açıklama geldi. Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar, 27 yaşındaki oyuncunun Sırp değil Boşnak olduğunu ifade etti.

Sancaktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Sırbistan marşını okumayı reddetmiştir"

  • "31 Ağustos 2018’den bu yana Türkiye’nin köklü spor kulüplerinden Beşiktaş’ta forma giymekte olan futbolcu Adem Ljajic’in milliyetine dair medyamızda ne yazık ki ciddi bir yanılgı yaşanmaktadır.
  • 28 yaşındaki futbolcu, Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olduğu Sancak Bölgesi’nin en büyük şehri Novi Pazar’da dünyaya gelmiştir ve kendisi Boşnak'tır. Sırbistan vatandaşı olması nedeniyle kendisinden sürekli 'Sırp futbolcu' şeklinde söz edilmesi doğru değildir. Sırbistan’da Ljajiç gibi 'Sırp olmayan' yüz binlerce Boşnak yaşamını sürdürmektedir.
  • Adem Ljajiç, içerdiği ırkçı ifadeler nedeniyle Sırbistan Marşı’nı, formasını giydiği Sırbistan Milli Takımı’nda söylemeyi reddetmiş ve bu yüzden takımdan uzaklaştırılmayı dahi göze almıştır. Sahip olduğu Boşnak kimliğini gururla ortaya koyan futbolcumuz, dünya üzerinde yaşayan milyonlarca soydaşının gurur duyduğu bir isim olmuştur.
  • Spor medyasından beklentimiz bu hususta gerekli hassasiyete sahip olmalarıdır."

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Milli sporcumuz İbrahim Çolak tarihi başarısı...
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.