TeknolojiChromeun reklam engelleyicisi nasıl çalışıyor?

Chrome'un reklam engelleyicisi nasıl çalışıyor?

Google’ın internet tarayıcısı Chrome bugün itibarıyla reklamları engellemeye başladı. Hızı ve güvenli olmasıyla bilinen ve dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Chrome’un yeni özelliği bazı durumlar için geçerli olacak.

Haber MerkeziDiğer
Chrome artık Google tarafından rahatsız edici olarak belirlenen reklamları engelleyecek.
Chrome artık Google tarafından rahatsız edici olarak belirlenen reklamları engelleyecek.

Dev arama motoru Google, internet tarayıcısında dahili bir reklam engelleyicisi olacağını daha öncesinde duyurmuştu. Chrome reklam filtreleme sistemi, kullanıcıları rahatsız eden reklamları engelleyecek ve web sitesi sahiplerinin bu tip reklamlara yer vermekten vazgeçmesini hedefliyor. Chrome'un reklam engelleme hizmeti bugün itibarıyla aktif oldu.

  • Burada bahsedilen rahatsız edicilik, sitenin neresine tıklarsanız karşınıza çıkan, sizi bir siteden başka bir siteye sürükleyen ve durduk yere çıkan pop-up pencereler içeren reklamlar. Geçtiğimiz dönemlerde Opera için tarayıcıya entegre edilmiş bir reklam engelleyici yayınlanmıştı.

  • Google, tarayıcınızda görebileceğiniz bütün reklamları engellemeye çalışmıyor. İlk etapta sesli ve videolu bir biçimde çalışan ve geri sayım gerektiren reklamlar ve devasa fotoğraflarla siteyi düzgün bir biçimde kullanmanızı ekleyen reklamlar filtrelenecek. Bu özellik için Better Ads'ın filtrelerini kullanacak olan Google Chrome bu sayede hem zararlı reklamları engellemeyi, hem de reklamlarla para kazanan ama bunu çirkin ve tarayıcı deneyimini azaltmayan sitelere zarar vermemeyi hedefliyor.

Bu entegre reklam engelleyicinin sıkça kullanılan uBlock Origin veya AdBlock Plus gibi bir çalışma sistemi bulunmayacak. Google ve YouTube reklamlarının da etkilenmemesinin de etkisi var.

REKLAM
En küçük taviz yok
Gündem

En küçük taviz yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonundan sonra Türkiye’yle müzakere masasına oturmak isteyen ABD’ye, “Söz elbette değerlidir. Fakat biz sahada ne olup bittiğine bakarız. Yani hem müzakere eder, hem operasyonlarımızı sürdürürüz” karşılığını verdi. Erdoğan, Türkiye’nin asıl hedefinden ise en küçük taviz vermeyeceğini söyledi.


Erdoğan, AK Parti’nin Ankara İl Kongresi’nde şu mesajları verdi: “Bize dostluk gösterene, yüreğimiz de kollarımız da açıktır. Bize husumet besleyenin, istiklal ve istikbalimizi tehdit edenin ise ne kimliğine ne cesametine bakarız. Allah’ın yardımı, milletimizin cesareti, dostlarımızın duasıyla ezer geçeriz, hiç bu işin şakası yok.”

Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.

IMF Türkiye’yi durdurmak istiyor
Ekonomi

IMF Türkiye’yi durdurmak istiyor

IMF, 2017 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Türkiye’yi durdurmak için harekete geçti. Türkiye ekonomisinin aşırı ısınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu iddia eden IMF faiz şantajı yaptı: Türk Lirası'ndaki değer kaybı, artan talep ve maliyet baskısı enflasyonu yükseltiyor. Merkez Bankası'nın daha fazla faizi arttırmaması durumunda enflasyon tek haneli rakamlara düşmez.
MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.