Dünya Alman basınından Türk SİHAlarına övgü Gelecekteki savaşlara hakim olacak

Alman basınından Türk SİHA'larına övgü: Gelecekteki savaşlara hakim olacak

Almanya'da ekonomi haberleriyle tanınan Handelsblatt gazetesi, Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar TB2 SİHA'lardan övgüyle bahsetti. Geleceğin savaşının silah endüstrisine yeni beklentiler dayattığının vurgulandığı haberde, TB2'lerin savaşlara giderek daha fazla hakim olmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Alman basınından Türk SİHAlarına övgü: Gelecekteki savaşlara hakim olacak
Bayraktar TB2 SİHA

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, geleceğin silahlarının daha iyi bir ağ yapısına sahip olduğu, yapay zeka ile çalıştığı, daha hassas ve daha ölümcül olduğu kaydedildi.

Söz konusu özelliklerin, Startus Insights'ın savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren binden fazla start-up üzerinde yaptığı bir analizin sonucu olduğu belirtilen haberde, geleceğin silahlarında “bağlanabilirlik, özerklik, hatasızlık ve sürdürülebilirlik” olarak dört eğilimin ortaya çıktığı aktarıldı.

Haberde, Türkiye’den Bayraktar TB2 gibi silahlı insansız hava araçları, hipersonik füzelerle birlikte, geleceğin savunma teknolojisinde yer alacak 5 örnek içinde gösterildi.

The New Yorker dergisi TB2 Bayraktar SİHA'yı kaleme aldı: Savaşın doğasını değiştiren Türk dron'u
EKONOMİ
The New Yorker dergisi TB2 Bayraktar SİHA'yı kaleme aldı: Savaşın doğasını değiştiren Türk dron'u

"Bayraktar TB2 SİHA aralıksız 27 saat uçabiliyor"

Ukrayna'da Baykar'ın ürettiği silahlı insansız hava araçlarının başarısına vurgu yapılan haberde, "Bayraktar TB2, Temmuz 2019'da ilk kez aralıksız olarak 27 saat boyunca uçtu. Yüksek sıcaklıklara ve kum fırtınalarına dayanıklı olan insansız hava aracı, bu süreçte 8 bin 200 metre irtifaya ulaşan ilk insansız hava aracı oldu. Kanat açıklığı 12 metreyi buluyor ve toplam ağırlığı 65 kilo olan 4 füze taşıyabiliyor. Silah uzmanları, ekipmana bağlı olarak fiyatın 5 milyon dolar olduğu tahmin ediyor." ifadelerine yer verildi.

Bayraktar TB2 alımı için bağış toplayan Litvanya'ya BAYKAR'dan büyük jest
EKONOMİ
Bayraktar TB2 alımı için bağış toplayan Litvanya'ya BAYKAR'dan büyük jest

"Araç plakalarını 60 kilometreden okuyabiliyor"

Haberde, silahlı insansız hava araçlarının kameralarının 60 kilometrelik bir mesafe boyunca araç plakalarını okuyabildiği ve bu nedenle isabetli olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Bayraktar TB2 SİHA gibi araçların gelecekteki savaşlara giderek daha fazla hakim olmasının muhtemel olduğuna yer verilen haberde, harcanan çaba ve riskin, konvansiyonel birliklerin gönderilmesinden çok daha düşük olduğu vurgulandı.

Haberde, "İnsansız hava araçları ayrıca çok uzaklara uçabilir ve örneğin fark edilmeden iç bölgelerin derinliklerine sızabilir ve ikmal hatlarını yok edebilir. Talep oldukça fazla. Bu arada Baykar, insansız hava aracını Türk ordusu ile Fas ve Azerbaycan gibi en az 13 ülkeye daha sattı. Polonya ve Letonya gibi NATO üyeleri de Türkiye'den otonom savaşçılarla ilgileniyor." değerlendirmelerine yer verildi.

Halk TV'den algı operasyonu: 'Hırvatistan'da düşen İHA' haberini Bayraktar TB2 fotoğrafıyla servis ettiler
GÜNDEM
Halk TV'den algı operasyonu: 'Hırvatistan'da düşen İHA' haberini Bayraktar TB2 fotoğrafıyla servis ettiler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.