|

Eurlings: Soykırım paragrafı çıkarılmalı

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Camiel Eurlings, Türkiye raporundaki soykırım paragrafının çıkarılacağını umduğunu söyledi.

00:00 - 23/09/2006 Cumartesi
Güncelleme: 14:07 - 23/09/2006 Cumartesi
Yeni Şafak
Eurlings: Soykırım paragrafı çıkarılmalı
Eurlings: Soykırım paragrafı çıkarılmalı

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Camiel Eurlings, Türkiye raporundaki soykırım paragrafının çıkarılacağını umduğunu söyledi.


Camiel Eurlings ABHaber'e yaptığı açıklamada, gelecek hafta Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda görüşülecek olan rapora eklenen, sözde Ermeni soykırımını tanımanın, üyeliğin ön şartı olmasını talep eden ifadenin metinden çıkartılacağını umduğunu ve bunun için AP içinde yeterli desteği sağladığına inandığını kaydetti.


Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinden yana olduğunu söyleyen Eurlings, “Bir ortaklık veya özel bir ilişki şeklinde değil, raporum Türkiye'yi kesinlikle Avrupa Birliğinde tam üye olarak görmek istediğimizi vurguluyor. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için reformların sürmesi gerekiyor” dedi.


Hazırladığı raporla ilgili Dışişleri komitesindeki oylamada, çoğunlukla kendi görüşlerime karşı unsurlar eklendiğini belirten Eurlings, “Bunlardan en önemlisi de Ermeni soykırımı önergesiydi. Evet, bu konu katılım için Kopenhag Kriterlerinden bir tanesi değil ama Avrupa Birliğinin üyesi olmak isteyen bir ülke için geçmişini kabullenmek çok önemli. Komşuları ile iyi ilişkiler içinde olmak da çok önemli. Ben de raporumun metninde bunları ifade ettim” diye konuştu.


Türkiye'nin AB'ye katılımını kesinlikle desteklediğini dile getiren Eurlings, “Bir ortaklık veya özel bir ilişki şeklinde değil, bu rapor Türkiye'yi kesinlikle Avrupa Birliğinde tam üye olarak görmek istediğimizi vurguluyor.


Ancak bunun gerçekleşebilmesi için reformların sürmesi gerekiyor. Değişikliklerin gerçekleştiğini görmemiz gerekiyor. Tabi ki Türkiye'deki dinamikleri de anlamamız gerekli, her şeyin bir gecede olmayacağını kabul etmeliyiz” dedi.


Eurlings, tartışılan 301'inci madde ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Ben her defasında Ceza Kanunu konusunda eleştirel olmak istemiyorum. Ceza kanunları çok büyük ilerleme kaydetti. Ancak Madde 301 hala var ve ben hep şunu söylüyorum, Pamuk, Dink ve diğer davaların her birinde Türkiye zarar görüyor. Dünyada Türkiye'nin imajı da yara alıyor”.18 yıl önce