|

Guatemala'ya döndü

Rüşvet suçundan ABD'de hapse mahkum olan eski Guatemala Devlet Başkanı Alfonso Portillo tahliye edildi. Guatemala'nın Washington Maslahatgüzarı Libna Bonilla, Alfonso Portillo'nun Denver'ın banliyösünde geçen seneden bu yana yattığı cezaevinden tahliye edildiğini ve ülkesine döndüğünü açıkladı.

Yeni Şafak
10:54 - 26/02/2015 Perşembe
Güncelleme: 08:56 - 26/02/2015 Perşembe
AA

Bonilla, Portillo'nın ülkesinde herhangi bir suçlamayla karşı karşıya olmadığını ifade ederek, "Kendisi Guatemala'da özgür biri olarak kabul ediliyor" dedi.


ABD Cezaevleri Bürosu da Portillo'nun Englewood'daki federal hapishaneden tahliye edildiğini doğruladı.


Alfonso Portillo, 2014 yılında New York'taki federal mahkeme tarafından Tayvan'dan 2,5 milyon dolar rüşvet almak ve rüşveti ABD'nin finansal kurumları yoluyla aklamaya çalışmak suçundan hapse mahkum edilmişti. Tayvan'ı diplomatik olarak tanımaya devam etmek için rüşvet alan Portillo suçunu kabul etmişti.


ABD'deki federal savcılar, rüşvetin ABD'deki finansal kurumlar yoluyla aklanmasının Amerikan bankalarının bütünlüğünü tehdit ettiğini bildirmişti.


Guatemala'da 2000-2004 yılları arasında devlet başkanı olan 63 yaşındaki Alfonso Portillo, 2013 yılında ABD'ye iade edilmişti. Portillo, rüşveti devlet başkanı olmadan hemen önce 1999 yılı aralık ayından 2002 yılı ağustos ayına kadar almıştı. ABD'de görülen davada Portillo, aldığı rüşvetin karşılığı olan 2,5 milyon dolar para cezasına da çarptırılmıştı.


Devlet başkanlığı görevi sona erdikten sonra bir süre Meksika'da yaşayan ve burada bir şirkete mali danışmanlık yapan Alfonso Portillo, 2008 yılında hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle ülkesine iade edilmişti. Guatemala'da iki sene boyunca özgür olan eski Devlet Başkanı, ABD'nin iade talebi üzerine ülkeden tekneyle kaçmak üzereyken 2010 yılında gözaltına alınmıştı.

#guatemala
#guatemala devlet başkanı
#Alfonso Portillo
9 yıl önce