|

Ek MTV ve yapılandırmada süre daralıyor! Borç yapılandırma ilk taksit ödemeleri ne zaman bitiyor?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksit ödeme süresi 31 Ağustos'ta doluyordu. Ek MTV'nin ilk taksit ödeme süresi uzatıldı. Eylül 2023'te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobiller için yıllık motorlu taşıtlar vergisinin yarısı kadar ek vergi alınacak. Kamu borç yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak için ise son dönemece girildi. Peki borç yapılandırması için de son tarih ne zaman doluyor?

11:32 - 28/08/2023 Pazartesi
Güncelleme: 11:01 - 29/08/2023 Salı
Yeni Şafak
Ek MTV ve yapılandırmada süre doluyor!
Ek MTV ve yapılandırmada süre doluyor!

Ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin ödeme süresi 06 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, "Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeler neticesinde, 7456 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin (5) numaralı fıkrası hükmü uyarınca 31 Ağustos 2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksitinin ödeme süresi 06 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatılmıştır." denildi.

Ek MTV bir defaya mahsus mu alınacak?

2023 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ek ödemesinin ilk taksiti için son gün 6 Eylül. Vergi , araç sahiplerinin 2023 yılında ödedikleri miktar kadar olacak ve sadece bu yıla mahsus uygulanacak. İkinci taksit ödemeleri ise kasım ayı sonuna kadar yapılabilecek.

Ek MTV’den kimler muaf olacak?

Eylül 2023'te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobiller için yıllık motorlu taşıtlar vergisinin yarısı kadar ek vergi alınacak. Bu vergiyi yatırmayanlar araçlarını satamayacak ve trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak, muayene de yaptıramayacak. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen araç sahipleri ise ek motorlu taşıtlar vergisinden muaf.

Komu borç yapılandırma ilk taksit ödemeler ne zaman bitiyor?

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması için de son tarih 31 Ağustos. Peşin veya ilk taksit ödeme süresini geçirenler veya eksik yatıranlar kapsamda olacak. Vergi mükellefleri bu tutarların tamamını geç ödeme zammı ile birlikte bu ayın sonuna kadar ödeyebilecek. Bu kişililer katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmış olacak. Ancak peşin ödeme indiriminden faydalanamayacak.

#MTV
#ek MTV
#motorlu taşıtlar vergisi
#borç yapılandırma
10 ay önce