Ekonomi Bank Asyanın borcunu sıfırlayacak AVM internette satışa çıktı

Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacak AVM yeniden satışta

Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacak AVM internette satışa çıktı

3 yıl önce kayyum atanan ve satılması halinde Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacağı ifade edilen Antalya’nın en büyük alışveriş merkezi Haziran ayında yapılan ihaleden sonuç çıkmayınca yeniden satışa çıktı. Fiyatı yüzde 20 artırılıp internetten de ilan çıkılan dev AVM’ye Samsunlu bir grubun talip olduğu belirtildi.

Kenan Biter Yeni Şafak
MarkAntalya 2013 yılında hizmete açılmıştı.
MarkAntalya 2013 yılında hizmete açılmıştı.

2016 yılında kayyum atanan MLC şirketi ile Kadıahmetoğulları A.Ş'ye ait Antalya’nın en büyük AVM’si MarkAntalya geçtiğimiz Haziran ayında yapılan ihalenin iptal edilmesinin ardından bu sefer de internet üzerinden satışa çıkarıldı.

1.5 milyar TL isteniyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından FETÖ'den el konularak kurumun bünyesine geçirilen Bank Asya'nın piyasaya kullandırdığı en büyük kredinin teminatı da olan dev AVM için İzmir merkezli bir gayrimenkul firması tarafından çıkılan ilanda istenen rakam da dikkat çekti.

6 ayda fiyatı 278 milyon lira arttı

6 ay ônce ihalede muammen bedeli 1 milyar 278 milyon lira olarak belirlenen AVM’nin fiyatının yüzde 20 arttığı görüldü. Satışa aracılık yapan firma ilanında 278 milyon lira farkla AVM’nin satış bedelini 1 milyar 560 milyon TL olarak yazdı.

MarkAntalya için internette çıkılan ilan.

Yıllık 168 milyon TL getiri

MarkAntalya için çıkılan ilanın açıklama kısmında AVM'nin yıllık kira getirisi 168 milyon TL olarak ifade edilirken, yatırımcıya ise parasını 6 yılda amorti edeceği mesajı verildi.

Dev AVM'ye Samsunlu grup talip oldu

AVM'yi internet üzerinden satışa çıkaran İzmirli gayrimenkul firması yetkilileri gelen teklifleri mahkeme ve TMSF'ye sunduklarını belirtirken Samsunlu bir grubun AVM’ye talip olarak satın alma için evrak teslimi yaptığını gerekli incelemenin ise sürdüğünü kaydetti.

Bankasya'nın borcunu sıfırlayacak

FETÖ'den el konulan Bank Asya'nın kullandırdığı en büyük kredilerden birinin teminatı olmasından kaynaklı TMSF satışın yapılmasını dört gözle bekliyor. Çünkü satışla birlikte elde edilecek gelir Bankasya'nın TMSF'ye olan borcunu da sıfırlanmış olacak.

REKLAM

MarkAntalya AVM.

160'dan fazla mağaza var

28 adet bağımsız bölüm ve 160'ın üzerinde mağaza ile 55 bin metrekare kiralanabilir alana sahip AVM'de, 2 bin 600 araç kapasiteli otoparkın yanı sıra sinema, spor salonu, modern çocuk eğlence merkezi, geniş teras alanları ve zengin restoran alanları da yer alıyor.

İhale iptal edildi

TMSF tarafından geçtiğimiz Haziran ayında 1 milyar 278 milyon 900 bin lira muhammen bedelle satışa sunulan AVM'nin ihalesine tek katılımcı olarak Ankara'daki Ankamall'ın da sahipleri olan Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. girmiş ancak ihale fon kurulunun değerlendirmeleri sonucunda iptal edilmişti.

Dava geçmişi

Antalya'nın en büyük AVM'lerinden birisi olan MarkAntalya'yı bünyesinde bulunduran MLC şirketi ile Kadıahmetoğulları A.Ş'ye, Antalya 5'nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından TMSF 2016 Ekim ayında kayyum olarak atanmıştı. Kadıahmetoğulları'nın büyük bölümü Bank Asya'ya olmak üzere toplam borcu 400 milyon dolara yaklaşırken, çözüm olarak AVM'nin satışına karar verilmişti.

Köprü geçişlerine ceza affı
EKONOMİ
Köprü geçişlerine ceza affı

Bakan açıkladı: Artık e-Devlet'ten yapılacak
EKONOMİ
Bakan açıkladı: Artık e-Devlet'ten yapılacak

Herkesi ilgilendiren cezada büyük artış
EKONOMİ
Herkesi ilgilendiren cezada büyük artış
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.