Ekonomi Bitcoinde kaçak alarmı

Gümrükte kaçak bitcoin operasyonu- Flaş haber

Bitcoin'de kaçak alarmı

Son dönemlerin tartışmalı konularından olan kripto paralar ile bu paraları üretmek için kullanılan ve kripto para madenciliği olarak adlandırılan bilgisayarlar da kaçakçılığa konu oldu. Türkiye'de ilk kez, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan operasyonda kripto para madenciliğinde kullanılan bilgisayar aksam ve parçaları yakalandı.

Haber Merkezi Diğer
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kripto paralara ilişkin "Riskine dikkat etmek lazım" demişti.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kripto paralara ilişkin "Riskine dikkat etmek lazım" demişti.

Kripto para madenciliği için kullanılan bilgisayarlarda bulunması gereken ekran kartı ve güç kaynağı gibi parçaların pahalı olması nedeniyle kaçakçılar bu parçaları yurda kaçak yollarla getirmeye çalıştığı tespit edildi. Gümrük muhafaza ekiplerince İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı'nda geçtiğimiz ay içinde 3 farklı olayda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bulgaristan'dan ülkemize gelen yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan toplam 106 bin TL değerinde 17 adet ekran kartı ve 9 adet güç kaynağı ile çeşitli bilgisayar parçaları ele geçirildi. Yolcular, ele geçirilen bilgisayar parçalarını kripto para üretmek amacıyla kurdukları kripto para madeni olarak ifade edilen bilgisayarlarda kullanacaklarını belirtti. Yolcular hakkında Bakırköy ve Edirne Cumhuriyet başsavcılıkları nezdinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefetten başlatılan soruşturmalar sürüyor.

"İNSANLARIMIZIN KANDIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kripto paralara ilişkin "Riskine dikkat etmek lazım. Hükümet olarak da buradan insanlarımızın kandırılmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi. Öte yandan 2017'de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, gümrüklerde geçen yıl 800 milyon liralık kaçak eşyanın ele geçirildi. Bunların 60 milyonluk kısmı da tasfiye edildi.

10 BİNİN ÜZERİNDE KRİPTO MADENCİ VAR

Kripto para madenciliği Türkiye'de son 3 yıldır hızla büyüyor. Geçen yılın verilerine göre kurumsal yatırımcılar hariç bireysel olarak 10 binin üzerinde kripto para madenciliği için yatırım yapan kişi bulunuyor. Bunlar en az 10 bin liralık yatırımla kripto para üretimi gerçekleştiriyor. Bu alanda ekran kartı ya da mining rig adı verilen sistem Türkiye'de üretilmediği için tamamı ithal ediliyor. Bu alanda altyapı hizmeti veren Emre Tekin, ekran kartı ve bilgisayar kasasında arz sıkıntısı olduğunu bu nedenle kaçakçılığın arttığını söyledi. Ekran kartlarının Türkiye'de 800-900 liradan satıldığını belirten Tekin, "Bu araçları Çin ve ABD üretiyor. Her ülkeye belli bir kota vererek satış yapıyorlar. Üretim yetmediği için fiyatlar artıyor. Ürün bulunamadığı için de kaçakçılık başladı" dedi.

Türkiye Kart'la ilgili tüm merak edilenler
EKONOMİ
Türkiye Kart'la ilgili tüm merak edilenler

Rusya'dan domates müjdesi
EKONOMİ
Rusya'dan domates müjdesi

Ulaşımda tek kart dönemi
OYNAT 01:37
Ulaşımda tek kart dönemi
Türkiye Kart Temmuz ayında Türkiye'nin her noktasında kullanılabilecek.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.
Son eser de taşınıyor
Gündem

Son eser de taşınıyor

Hasankeyf’te kültürel mirasın korunması için şu ana kadar altı eser baraj gölü alanından çıkarıldı. Taşınacak son eser Er-Rızk Camii’nin kaldırılması için de harekete geçildi. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi üç aşamada tamamlanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.