EkonomiDönüşümde tabela kurnazlığı

Dönüşümde tabela kurnazlığı

Kentsel dönüşümle birçok yeni kazanç kapısı türedi. Bunlardan biri de tabeladan para kazanma. Evini dönüştürmek isteyenlere yeni gelir kapısı olan bu kurnazlık, müteahhitlerin talebiyle birleşince ciddi paraların döndüğü bir sektör haline geldi. Bu model çantacıların da iştahını kabartıyor.

Emine AçarYeni Şafak
Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor.
Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor.

Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor. Bu yenileme işlemi gayrimenkul sektöründe irili ufaklı paraların döndüğü bir çok gelir kapısı oluşturdu. Büyük kentlerde yoğunlaşan dönüşümle birlikte tanıştığımız birçok iş modeli ve sektör türedi. Bu sektörlerden ilk aklımıza gelenler yıkım, ayrıştırma, atık toplama olarak sıralanabilir. Ancak, pek dikkat çekmeyen bir durum var ki o da dönüşüm alanlarına asılan tabelalarda gizli.

Sıkı pazarlıklar var

Evi veya binası daha dönüşmeden para kazanmaya başlayanlar var. Çantacıların da büyük ilgi duyduğu kazanç sisteminde hak sahipleriyle önden anlaşıp sonra müteahhitlerin kapısı çalınıyor. Dönüşüm nimetleri arasından öne çıkan bu iş modeli müteahhitlerin kazanma isteğiyle birleşince büyük paraların döndüğü bir sektör oluştu. Son dönemlerde sıkca gördüğümüz “Bu bina bu firma tarafından dönüşecek proje alanıdır” gibi yazıları taşıyan dev tabela ve afişlerin sayısı gittikçe artıyor.

Kentsel dönüşüme uygun olan bölgelerde sıkça rastladığımız bu tabela kurnazlığı dönüşümü gerçekleşecek olan bina sakinlerine yeni gelir kapısı olurken müteahhitler de bu tabelalarla dönüşüm yapmak istedikleri yerleri uzun vadeli rezerve etmiş oluyor. Henüz kentsel dönüşümün başlamadığı yerlerde müteahhitler tabelalarını asarak o bölgede hakimiyet sağlıyor. Tabela başına istenen rakamlar 25-30 bin liradan başlayıp 50-60 bin liraya kadar çıkıyor. Bina ve daire sayısı ile arsa büyüklüğü pazarlıkta etkili oluyor. Uzmanlar bu modelin çantacıların da iştahını kabarttığını belirtiyor. Uzmanlar, "Ben senin yerine müteahhide pazarlarım ama komisyonumu alırım" diyen kişi ve firmalara karşı dikkatli olunmasını istiyor.

  • Parayı mahalle müteahhiti veriyor
  • Dönüşüm kurnazlarının yeni gelir kapısında daha çok "mahalle mütteahhidi" olarak tabir edilen küçük yapsatçıların kapısı çalınıyor. Çünkü markalı konut projesi üreten müteahhitlerin birçoğu bu tür bir yaklaşımda projeden vazgeçiyor. Görüşlerine başvurduğumuz markalı konut üreticileri böyle bir taleple karşılaştıklarında tavırlarının net olduğunu belirterek, “Hangi birine para vereceksiniz. Bizler tabelalarımızı yüzde yüze yakın anlaşma sağladığımız binalara asıyoruz. Ancak arsa payının büyüklüğü karşısında bazı markalı firmalar da bu yaklaşımla tabela asmış olabilir Ama bu sürdürülebilir bir iş modeli değil. Dönüşümün önü tıkanır” şeklinde konuştu. Kapısını çaldığımız mahalle müteahhitleri ise birçok binada bu tür bir anlaşma yaptıklarını aktardı.
Oktay Derelioğlu isyan etti: Bütün maçlar ihanet dolu
Spor

Oktay Derelioğlu isyan etti: Bütün maçlar ihanet dolu

Gaziantepspor'daki teknik direktörlük görevini bırakan Oktay Derelioğlu, takım içerisinde yaşananlarla ilgili flaş iddialarda bulundu. 42 yaşındaki çalıştırıcı kendi futbolcularının bütün maçları sabote ettiği belirtirken, "Bir maçta bir takım kendi kalesine 4 gol atar mı? 7-0 yenildiğimiz Ümraniyespor maçını bir izleyin" diyerek isyanın dile getirdi.
Ekonomi

"Doğan Medya Grubu Erdoğan Demirören'e satıldı" iddiası

Aydın Doğan'ın, Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubu'nu sattığı öğrenildi. Doğan Medya Grubu’nun satışı için anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir
Spor

Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir

Türk futbolunda altyapı yetersizliği her dönem çokça tartışılmıştır. Büyük kulüplerin altyapılarına önem vermemeleri ve yabancı futbolcu transferleri de hep konu olmuştur. Ancak son dönemde büyük kulüplerin altyapılarına bakıldığında Galatasaray'da ciddi bir çalışmanın olduğu görülüyor. Altyapı takımlarında oynamalarına rağmen Mustafa Kapı, Ahmet Sivri, Recep Gül, Gökay Güney, Yunus Akgün ve Atalay Babacan gibi isimlerin şimdiden tanındığını görüyoruz. Hal böyleyken sarı kırmızılıların yeni sezonda bu oyuncuları yavaş yavaş A Takım'a sokması bekleniyor.
Çalışma Bakanı'ndan 400 TL destek müjdesi
Ekonomi

Çalışma Bakanı'ndan 400 TL destek müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Dün gece Meclisteydik, inşallah bugün tamamlanacak. Çok güçlü istihdam teşviklerimizin olduğu yeni bir paketimiz Mecliste görüşülüyor" dedi. Bakan Sarıeroğlu, iş başı eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için 400 TL bakım desteği vereceklerini söyledi.
Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!

Aylardır beklenen Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisi dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi. Twitter'ı sallayan ilk bölümde binlerce kullanıcı dizide kullanılan kıyafetleri yerden yere vurdu. Dizide Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran oyuncuya "Tanrı sizi korusun" ifadelerinin kullanılması, "Peygamber övgüsü almış bir komutana bu nasıl hitap?" yorumlarına neden oldu.