Ekonomi İstanbulHavalimanı saat gibi işliyor

İstanbul Havalimanı saat gibi işliyor

IGA Systems’ın Genel Müdürü ve İstanbul Havalimanı CIO’su Ersin İnankul, havaalanı operasyonlarında kullanılan yazılımların ve sistemlerin birbiri ile entegre olmasını sağlayan “IBM Bulut Entegrasyon çözümü” ile katma değerli web servislerin dış tüketicilere açılmasına yardımcı olan ‘API Connect’ çözümünden gördükleri faydaları anlattı. 2015’te dünyanın en teknolojik havalimanlarından biri için yola çıktıklarını belirtti.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Yeni havalimanın bilişim altyapısı IBM'e emanet.
Yeni havalimanın bilişim altyapısı IBM'e emanet.

Yeni havalimanının akıllı IT altyapısıyla ilgili olarak herhangi bir sorun olmadığını aktaran İnankul şöyle devam etti: “Havalimanları için en büyük zorluk entegrasyondur. Bu entegrasyonu uygulamak için IBM ile anlaştık. IBM ile gerçek zamanlı bir operasyon sistemi kurarak buna IST kodunu verdik. Ancak 4 Ekim’de IST kodunu ISL'ye çevirmemiz yönünde bir talep aldık. IBM bize müthiş bir çözümle geldi. Kodu tüm sistemlerde değiştirmek yerine araya kodlar yazarak mesajları havada yakalayıp dönüştüren bir sistem kurduk. Şimdi sorunsuz işliyor.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.