Özgün Gümüş gram fiyatı ne kadar? Güncel gümüş ons, gram fiyatları

Gümüş gram fiyatı ne kadar? Güncel gümüş ons, gram fiyatları

Gümüş fiyatları sorgulamaları arttı. Altının ons fiyatının yükselişi vatandaşın alımını zorlaştırdı. Altın fiyatlarındaki artışın ardından özellikle düğün sahipleri gümüşe yöneldi. Son dönemlerde büyük ilgi gören gümüşün altın fiyatından etkilenip etkilenmediği merak ediliyor. Peki, güncel gümüş fiyatları ne kadar? Gümüş gram ve ons fiyatı ne kadar oldu? 1 gram gümüş kaç lira? İşte güncel gümüş fiyatları haberimizde....

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Gümüş gram fiyatı ne kadar? Güncel gümüş ons, gram fiyatları
gümüş fiyatları

Gümüş fiyatları yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Gümüş fiyatları değer kazanmaya devam ediyor. Altına yaklaşamayan alım gücü daha makul gümüş fiyatları sorgulanıyor. Peki, gümüş fiyatları ne kadar?

"GÜMÜŞ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

Son 2 ayda altın fiyatında yaşanan artışın ardından gümüş de altın çağını yaşıyor. Vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiden memnun olan gümüş satanlar, yakın zamanda düğünlerde altın yerine gümüş kullanılacağını belirterek, küçük yatırımcı için gümüşün bulunmaz bir nimet haline dönüştüğünü söyledi.

Son 2 ayda gramı 550 TL’den 750 TL’ye kadar artan altın, düğün yapmak isteyen ya da yatırım yapmak isteyen vatandaşları gümüşe yöneltti. Yaşanan ilgiden dolayı memnun olan gümüşçüler ise yakın zamanda düğünlerde takı olarak altın yerine gümüş kullanılacağını ve küçük yatırımcı için gümüşün uzun vadede çok karlı bir yatırım aracı olduğunu dile getirdi.

“Gümüş, küçük yatırımcı için bulunmaz bir nimet”

15 yıldır gümüşçülük yapan Ahmet Çarkçı, gümüşün küçük yatırımcı için bulunmaz bir nimet olduğunu belirterek, "Gümüşteki değişiklik aslında altından daha fazla. Gümüş pandeminin ilk başladığı dönemlerde 2 lira 40 kuruş civarlarındaydı şuan yaklaşık 10 TL’yi buldu. Gümüş, son 2 yılda yüzde 200 ila 250 civarında artış yaşadı. Altın ise sadece son 1 aydır yükseliş trendinde. Bir ay öncesine kadar gümüşün yüzde 200 ila 250 civarında artışı varken altının ise yüzde 35’lerdeydi. Gümüş, küçük yatırımcı için bulunmaz bir nimettir. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız işlenmemiş, külçe dediğimiz gümüş alıp yatırım yapabilirsiniz. Küçük rakamlarla 250 gram, 500 gram ya da 1 ila 2 kilogram gümüş alarak ileriye dönük yatırım sağlayabilirsiniz” dedi.

"Düğünlerde çeyrek altın yerine gümüş külçe hediye edilecek"

Düğünlerde insanların takı olarak altın yerine gümüş aldığını ve bu durumun yakın zamanda yaygınlaşacağını söyleyen Çarkçı, “Geçmiş dönemlerde insanlar altın alyans takarken şuanda gümüş alyans takmaya başladı. Bu alyansa döndüyse ilerleyen dönemlerde bilezik, kolye gibi ürünlerinde gümüş olarak düğünlerde kullanılacağını gösteriyor. İlerleyen dönemlerde düğünlerde takı olarak gümüş takılabilir ve takılacaktır. İnsanların artık altın almaya gücü yetmiyor. Bir çeyrek altın şuan bin liranın üzerinde bu nedenle insanlar bir çeyrek altın almaktansa biz gümüşçüler külçe satmaya başladık. 25 ila 100 gram arasında külçe gümüş satıyoruz. 100 gram külçe gümüş bin lira yapıyor alıp düğünlerde kullanılabilecekler ve ilerleyen dönemlerde bu artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Uzun dönem yatırım için gümüş tercih edilmeli”

Gümüşün kısa dönem için iyi bir yatırım aracı olmadığını ancak uzun dönemde gümüşün çok iyi bir yatırım aracı olduğunu dile getiren Ahmet Çarkçı, “Satışlarımız arttı gibi ama insanlarımızın gümüşü çok fazla bilmediği için gümüşün geri dönüşümü çok olmuyor. Gümüş, altınla kıyaslandığında metal değeri çok fazla olmadığı için ve işçilik değeri metal değerinden fazla olduğu için gümüşe yönelme çokta fazla değil. Fakat son 2 yılda dediğim gibi insanlar altın alyans takmaktansa gümüş alyansı tercih ediyor. Bunu da hem maddi yönden hem de sağlık yönünden dolayı yapıyorlar. Gümüş şuanda 10 TL ancak kısa bir zaman sonra 14-15 TL civarına çıkacak yatırımlarınızı yaparken bunu göz önünde bulundurun. Gümüş kısa dönem için çok iyi bir yatırım aracı değil ancak boşta olan küçük paralarınız varsa uzun dönem için sizi rahata kavuşturacak bir yatırımdır” diye konuştu.

GÜMÜŞ NE KADAR?

Türkiye'de en çok yatırım yapılan emtialar arasında bulunan gümüşün gram fiyatı 9 lirayı geçti. Bugün alışta gümüş fiyatı 9,46 lira, satışta ise 9,48 lira seviyesinden işlem görüyor.

GÜMÜŞ ONS FİYATI NE KADAR?

Gümüşün ons fiyatı alışta 22,24, satışta 22,28 lira.

Altın yükselişle tamamlandı: İşte gram, çeyrek ve tam altında son rakamlar
FOTOĞRAF 10
Title
Küçük ve büyük ölçekli yatırımcılar dolar kuru karşısında değerini hiçbir zaman yitirmeyen altına yoğun rağbet gösteriyor.
Title
İşte 1 Aralık Çarşamba gram, çeyrek, tam altın fiyatları.<br>
Title
İstanbul Kapalıçarşı'da, bugün kapanışta çeyrek altın bin 235 lira, Cumhuriyet altını 5 bin 106 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,21 yükselişle 764,20 liradan işlem gördü.<br><br>
Title
Kapalıçarşı'da alınıp satılan altın türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla kapanış fiyatları (TL) şöyle:<br>
Title
24 Ayar Külçe Altın(Gr.)<br><br>Alış: 764,00 <br>Satış: 764,20<br>
Title
Cumhuriyet Ata Lira<br><br>Alış: 5.035 <br>Satış: 5,106
Title
22 Ayar Bilezik(Gr.)<br><br>Alış: 696,80 <br>Satış: 700,80
Title
Lira(Tam) Ziynet<br><br>Alış:4.920<br>Satış: 4.940
Title
Yarım Ziynet<br><br>Alış: 2.460<br>Satış: 2.470
Title
Çeyrek Ziynet<br><br>Alış: 1.230<br>Satış: 1.235
Altın yükselişle tamamlandı: İşte gram, çeyrek ve tam altında son rakamlar
Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 1.21 artışla tamamladı. Yatırımcılar ise altında yaşanan dalgalı seyir sonrası son rakamları merak ediyor. İşte 1 Aralık Çarşamba gram, çeyrek, tam altın fiyatları.

GÜMÜŞ NERELERDE KULLANILIR?

Gümüş değerli bir metaldir ve mücevher, madeni para, elektronik ve fotoğrafta yaygın olarak kullanılan bir elementtir. Herhangi bir metalin en yüksek elektrik iletkenliğine sahiptir. Bu nedenle oldukça fazla değere sahip bir maddedir. Birçok küresel kültür ve dinde, gümüş geleneksel törenlerde kullanılır ve önemli durumlarda mücevher olarak giyilirdi.

Ayrıca deniz suyunu arıtabilen cihazların yapımında da gümüşe yer verilmektedir. Yapısal özellikleri sayesinde artıma işlerinde de ne kadar iyi olduğunu kanıtlamıştır. Son olarak gümüşler boya endüstrisinde de oldukça sık kullanılmaktadır.

Dolar 15 olur mu? Dolar ne kadar yükselecek? İşte doların durumuna ilişkin son açıklamalar
ÖZGÜN
Dolar 15 olur mu? Dolar ne kadar yükselecek? İşte doların durumuna ilişkin son açıklamalar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.