Gündem 9 HDPliye Kobani fezlekesi

9 HDP’liye Kobani fezlekesi

Kobani soruşturması kapsamında Pervin Buldan’ın da aralarında olduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis, vekillerin dokunulmazlığını kaldırırsa adli süreç başlayacak. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası da Yargıtay’ca onandı. Cezanın Meclis’te okunmasıyla Gergerlioğlu’nun vekilliği düşecek.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
​9 HDP’liye Kobani fezlekesi
Pervin Buldan

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile grup başkanvekillerinin de aralarında bulunduğu HDP’li 9 milletvekili hakkında, Kobani soruşturması kapsamında fezleke hazırladı. Kobani olayları sırasında yaşanan terör eylemlerinden “azmettirici” sıfatıyla sorumlu tutulan 9 milletvekilinin, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” dahil 28 suçtan dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Garo Paylan
Garo Paylan

108 SANIK HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 6-8 Ekim 2014’te ‘Kobani’ bahanesiyle düzenlenen ve 37 kişinin katledildiği terör eylemlerine ilişkin aralarında ‘azmettirici’ konumundaki eski HDP eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile PKK elebaşlarının da bulunduğu 108 sanık hakkında dava açılmıştı. Başsavcılık ayrıca, olay tarihinde HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olan milletvekilleri hakkında da fezleke hazırlamak için harekete geçmişti. Bu kapsamda, Kobani davasından 108 sanıkla birlikte şiddet olaylarının başlatılması ve devam ettirilmesi yönünde hareket ettiklerine dair deliller elde edilen HDP’li 9 milletvekili hakkında dün fezleke hazırlandı.

HDP’li Buldan: PKK ile bağımız yok
GÜNDEM
HDP’li Buldan: PKK ile bağımız yok

DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRILSIN

Terör Suçları Soruşturma Bürosu’ndan Sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından hazırlanan ve Anayasa’nın 83. maddesi gereğince dokunulmazlıkları kaldırılması istenen o isimler şöyle: HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Van Milletvekili Sezai Temelli, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü.

Hüda Kaya
Hüda Kaya

“AZMETTİRİCİ” KONUMDALAR

Kobani davasının 108 sanığa yöneltilen suçlamalar ile 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması istenen suçların da aynı olduğu öğrenildi. 9 milletvekilinin de ‘azmettirici’ konumda olduğu değerlendirilirken, yöneltilen 28 suçlamalardan bazıları şöyle: “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma,

Adam Öldürme, Adam öldürmeye teşebbüs, Yağma, Alıkoyma, Mala Zarar Verme, Kamu Malına Zarar Verme, Yakarak Kamu Malına Zarar Verme, Silahla Kasten Yaralama, Kamu Görevlisini Silahla Yaralama, İbadethanelere Zarar verme, Düşük Yapmaya Neden Olma, Bayrak Yakma.

Sezai Temelli
Sezai Temelli

Hesap verecekler

HDP’li 9 milletvekili tarafından hazırlanan fezlekeler, TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Meclis’e ulaşan fezlekeler, ilgili komisyonlarda görüşüldükten sonra Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Yapılacak oylamanın ardından dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar alınması halinde HDP’li milletvekilleri yargı karşısına çıkacak. Milletvekilleri hakkındaki fezlekeler, Ankara Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanıyordu. Ancak Kobani soruşturmasının kapsamlı olması nedeniyle fezlekeler de Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu başsavcıvekili tarafından hazırlandı.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan PKK propagandasından hüküm giyen Eren Keskin'e destek
GÜNDEM
CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan PKK propagandasından hüküm giyen Eren Keskin'e destek
iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor
Teknoloji

iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor

Yeni nesil uygun fiyatlı iPhone SE hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple A15 yongası, 64 GB depolama alanı ve 5G desteği hakkında söylentiler artarken, LCD ekranlı bu modelde güvenlik kilidi için Touch ID'nin de yer alması bekleniyor.
Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor
Gündem

Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor

Eğitimleri yarıda kalan öğrencilerin yeniden okullarını tamamlaması, ileride çalışmak istedikleri iş alanında uzmanlaşmaları için Ümraniye Belediyesi tarafından hayata geçirilen "İşim Var Okula Gidiyorum" projesinin tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Programda konuşan Emine Erdoğan, "İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle, gençler ilgi duydukları meslek alanlarına yönlendiriliyorlar. Haftanın bir günü okula gidiyor, diğer dört günde staj yapıyorlar. Böylece hem lise mezunu olup, hem de ustalık belgesi alarak bir meslek sahibi oluyorlar" ifadelerini kullandı.
Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri
Hayat

Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri

CHP eski Milletvekili Mehmet Sevigen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yaşanan gelişmelere ilişkin TVNET'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Sevigen, "Bizim partidekiler 'Ali kıran baş kesen' gibi oldular. Eleştireni, 'bu yanlış diyeni' partiden ihraç ediyorlar. Bütün ilkelerinden sapmış bir CHP var. Şuan farkında olmadan Meral Akşener'e çalışıyorlar. CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleridir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.