Gündem Ayı Gülünü koparana 60 bin lira ceza

Afyonkarahisar haber: 'Ayı Gülü'nü koparana 60 bin lira ceza

'Ayı Gülü'nü koparana 60 bin lira ceza

Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesindeki Kirsa Vadisi'nde 'Ayı Gülü' ve 'Kızıl Lale' diye adlandırılan, koruma altındaki 'Paeonia Officinalis' çiçeğini koparana 60 bin 163 TL lira ceza uygulanıyor.

Halil Akkoç Yeni Şafak
Ayı gülü
Ayı gülü

Kızılören ilçesine bağlı Gülyazı köyündeki Kisra Vadisi'nde 10 bin metrekare alanda açan ve lokal kümeleşen kırmızı şakayıklar, görsel şölen sunuyor.

Halk arasında 'Ayı Gülü' ve 'Kızıl Lale' diye adlandırılan 'Paeonia Officinalis' her yıl mayıs ve haziran aylarında açıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından korunan çiçeği koparana ya da zarar verenlere 60 bin 163 TL ceza uygulanıyor.

Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol.

  • Yenisafak.com'a açıklamada bulunan Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol, "Afyonkarahisar'da sadece bu bölgede yetişiyor. Doğa fotoğrafçıları için görsel şölen sunuyor. Doğa fotoğrafçıları bölgeye gelmek isterse biz belediye olarak her türlü kolaylığı sağlarız" dedi.

Bölgenin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından koruma altına alındığını belirten Erol, şakayıkların daha tamamının açmadığını da sözlerine ekledi.

'Ayı gülü' açtı: Koparmanın cezası 60 bin lira
FOTOĞRAF 21
Title
Afyonkarahisar'ın Kisra Vadisi'nde ayı gülü ve kızıl lale olarak adlandırılan, koruma altındaki paeonia officinalis çiçeğini koparana 60 bin 163 lira ceza kesiliyor.
Title
Halk arasında ayı gülü ya da kızıl lale olarak bilinen, düğün çiçeğigiller familyasına ait şakayıklar, Kisra Vadisi'nde mayıs ve haziran aylarında görsel şölen oluşturuyor.
Title
Kızılören ilçesine bağlı Gülyazı köyü sınırları içerisindeki Kisra Vadisi'nde açan ve Türkiye'de koruma altında tutulan kırmızı şakayıklar, doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı oluyor.
Title
Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından gizli noktalara kurulan fotokapan sistemi ile korunan ayı gülünü koparana 60 bin 163 lira ceza kesiliyor.
Title
Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçeye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Kisra Vadisi'nde açan çiçeklerin doğa fotoğrafçıları için eşsiz bir yer olduğunu söyledi.
Title
Bölgenin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından koruma altına alındığını ifade eden Erol, şöyle konuştu:
Title
Koruma altına alınan bu bölgede izinsiz koparılan veya zarar verilen şakayıklar için ağır bir ceza ile ilgililer muhatap oluyor. Burayı biz koruyup geliştirmek istiyoruz. Vatandaşların, bölge fotoğrafçıların ve doğa severlerin de buradan faydalanmasını istiyoruz. 2016-2017 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü üniversite ile de iş birliği yaparak burayla ilgili ciddi bir proje yürütüyor. İnanıyoruz ki bu bölge ilçemizin turizmine çok olumlu katkılar sağlayacaktır.
Title
Erol, çiçeklerin henüz tamamının açmadığını vurgulayarak, 10 gün içersinde burada harika bir görüntü oluşacak. Şakayıklar daha tam güneş görmedi. Açmayı bekleyen milyonlarca tomurcuk var. Bunların tamamının açtığını düşünürsek, insanın ruhunu rahatlatan bir ortam oluştururken, diğer doğa güzellikleri ile de birleşince, muhteşem bir ortam olacak dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
'Ayı gülü' açtı: Koparmanın cezası 60 bin lira
Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesindeki Kisra Vadisi'nde, koruma altındaki 'ayı gülü' çiçekleri açtı. Halk arasında 'kızıl gül' olarak da bilinen ayı gülü, sadece mayıs ve haziran aylarında açıyor. Çiçekleri koparan ya da zarar verene 60 bin 163 TL para cezası veriliyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.