|

Anafartalar köyü boşaltıldı: Çanakkale'de orman yangını

Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköy yakınlarında orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangına karşı çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi. Yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Yangının büyümesi ihtimaline karşı 57'nci Alay Conkbayırı Şehitliği ve Anafartalar köyü tamamen boşaltılmış, Çanakkale Boğazı gemi trafiği de tek yönlü durdurulmuştu. Kıyı Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada gemi trafiğinin çift yönlü olarak açıldığı belirtildi.

Semih Bozkuş
18:09 - 18/06/2024 Salı
Güncelleme: 22:09 - 18/06/2024 Salı
Çanakkale'deki orman yangını nedeniyle Gelibolu Tarihi Alanına girişler durduruldu.
Çanakkale'deki orman yangını nedeniyle Gelibolu Tarihi Alanına girişler durduruldu.

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde orman yangını çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, alevlere, havadan ve karadan müdahale ediyor.İlçeye bağlı Kumköy yakınlarında saat 16.00 sıralarında ormanda yangın çıktı. Yangın rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. İhbarla bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Boğaz'da gemi trafiği tek yönlü durduruldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Çanakkale Boğazı gemi trafiği, Akbaş mevkisindeki orman yangını nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındı. Gemi trafiği, güney-kuzey tek yönlü olarak devam edecektir" denildi.

Anafartalar köyü boşaltıldı

Yangının büyümesi ihtimaline karşı 57'nci Alay Conkbayırı Şehitliği ve Anafartalar köyü tamamen boşaltılırken, vatandaşlara Çanakkale Savaşı'nın yaşandığı tarihi Gelibolu yarımadasındaki 57. Alay ve Conkbayırı'na gitmemeleri uyarısı yapıldı.

Gemi trafiği çift yönlü olarak açıldı

Kıyı Emniyet Müdürlüğünden tarafından ilerleyen saatlerde yapılan yeni açıklamada tek yönlü olarak kapatılan gemi trafiğinin çift yönlü olarak açıldığı belirtildi.

"Dokuz uçak, altı helikopter, 67 kara aracı ile müdahale ediliyor"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da orman yangınına ilişkin açıklamada bulundu.

X hesabından paylaşımda bulunan Yumaklı, "Çanakkale Eceabat yangınına müdahalemiz sürüyor. Yine anız yakılmasıyla başlayan ve ormana sıçrayan yangına 9 uçak, 6 helikopter, 67 kara aracımız ve 362 Ormanın Kahramanı'mızla müdahale ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Belirli bir noktada tutmaya çalışıyoruz"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İstanbul Yangın Harekat Merkezi'nden Çanakkale Eceabat'taki yangını takip etti.

Yangının son durumuna ilişkin açıklama yapan Yumaklı, "Yangınla ilgili ilk bildirimi saat 16.05'te aldık. Arkadaşlarımız saat 16.11'de müdahaleye başladılar. Hava sıcaklıklarının arttığı şu dönemde; özellikle bu yangının da ziraat alanından çıktığını düşünürsek, vatandaşlarımızın çok daha hassas olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Anız yakma konusunun bir cezai yaptırımı olduğunu, hatta orman yangınına sirayet edecek şekilde olmasının çok daha ağır yaptırımlara sebep olacağını kendilerine tekrar hatırlatmış olalım. İklim değişikliğinin bize olan etkisinin yoğunlaştığını bugünlerde vatandaşlarımızla omuz omuza vererek yeşil vatanımızı korumakla ilgili bütün mücadele hep birlikte vereceğiz. Şu anda diğer bölgelerden takviye ekiplerini oraya sevk etmiş durumdayız. Şu an itibariyle rüzgar hızı saatte 40 kilometre. Bulunduğumuz bölgede nem oranı da aynı şekilde, yüzde 40'lar civarında. Hava sıcaklığı da yüksek seyrediyor. Arkadaşlarımız mücadeleye devam ediyor. Şu an için belirli bir noktada tutmak için gayretleri var. Ayrıca Büyük Anafartalar köyünün boşaltılmasını istedik. Diğer kamu kurumlarıyla birlikte omuz omuza vererek inşallah bu süreci de büyük bir sorun olmadan atlatacağız" dedi.

Bakan Yumaklı, açıklamanın ardından yangın bölgesine hareket etti.

Gelibolu Tarihi Alanına girişler durduruldu

Valilikten yapılan açıklamada, "Eceabat Kumköy köyü civarında devam eden orman yangınına Orman, AFAD, Belediye, İl Özel İdare ekiplerince uçak, helikopter, arazöz, itfaiye ve iş makinaları ile havadan ve karadan müdahale edilmektedir. Büyük Anafartalar köyü tedbir amaçlı boşaltılacak olup, vatandaşlarımız Özel İdare, AFAD ve İl Sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından Eceabat Gençlik Konuk Evine götürülerek misafir edilecektir. Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın teyakkuzda olmaları önemlidir. Eceabat ilçesi civarında devam eden orman yangını nedeniyle Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanına girişler ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

Çalışmalara MSB de destek veriyor

Eceabat ilçesinde orman yangınını söndürme çalışmalarına Milli Savunma Bakanlığı da (MSB) destek vermeye başladı.

X hesabından paylaşımda bulunan Bakanlık, çalışmalara destek için Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait iki helikopter, bir itfaiye, bir arazi aracı ve personelin görevlendirildiğini açıkladı.

#Orman Yangını
#Çanakkale
#Eceabat
#Anafartalar
1 ay önce