|
Gündem

Biz hala güçlüyüz mesajı

Başbakan Davutoğlu, Yargıtay’ın eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın hapis cezasını onamasını böyle yorumladı: Açık bir hala güçlüyüz, buradayız, hesabımızı görürüz mesajı...

21:03 . 27/12/2014 السبت
Yeni Şafak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATV ve A Haber kanallarının ortak yayınında soruları cevapladı. Paralel yapı ile mücadele konusunda kararlılık vurgusu yapan Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecinde gelinen aşamayı da anlattı. Başbakan’ın en çarpıcı mesajları ise 15 yaşındaki kızını “Davutoğlu’nun kızı matematik dersinden düşük not aldığı için öğretmenin sınıfı değiştirildi” yalan haberini yapan Cumhuriyet gazetesine oldu. İşte Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

CUMHURİYET GAZETESİNE TEPKİ 

Bunu zikretmeyecektim ama evladıma söz vermiştim. Bir gazetede manşet atıldı. ‘Kötü not verdiği için hocanın okulu değiştirildi’ denildi. Yalan iftira bir haberi yapmak nasıl bir ahlaktır. Kesinlikle böyle bir olay yok. Hukuki olarak gereğini yapacağız. Başbakan çocuğu olmak suç mu? Yüreğime dokunduğu için söylüyorum. Bizim o çocuk, çocuk değil mi? Başbakan çocuğu olmak orada olan travmayı mazur gösterir mi? İsyan ediyorum. Bir özür bekliyorum bu yayını yapanlardan. 

- BİZ HESABI GÖRÜRÜZ 

Yargıtay’da Hanefi Avcı için verilen kararda çok açık biz hala güçlüyüz mesajı var. Biz hala buradayız. Biz hesabımızı görürüz mesajı var. Avcı, hangi terör örgütünün üyesi. Bunun açıklaması yok. Eğer bunlar başarılı olsaydı bizler belki Avcı gibi örgüt üyesi diye suçlanacaktık. 

- ABD GEREĞİNİ YAPMALI 

(Gülen’e kırmızı bülten) Hukuk devletinde kimsenin imtiyazı yoktur. Herhangi bir işlem ile ilgili yargı ne istiyorsa o yapılır. ABD’nin tepki koyması falan, ülkeler arasında anlaşmalar vardır. ABD’nin de bu kurallara uymasını bekleriz. 

- SİLAH BIRAKMA İLAN EDİLMELİ  

6-7 Ekim olayları olmasın diye tüm önlemleri aldık kamu düzeni bir müzakere meselesi değildir. Demirtaş’ın açıklamalarında şiddetin müzakerelerle sona ereceği gibi bir anlam çıkıyor. Şiddete artık son verilecektir, bu iradeyi görmek istiyoruz. Silahla hak talebinin bittiğinin ilan edilmesi lazım.

- GENEL AF GÜNDEMİMİZDE YOK

Genel af görüşülmedi, gündemimizde de yok. Bunu çok açık ifade etmek isterim. ABD, İngiltere, Almanya bu ülkeleri inceledik. Haklar özgürlükler konusunda. Dünyada herhangi bir ülkede molotof kokteyli kullanma izni var mı? Ya da bu molotofu kullananlara ne ceza veriliyor bir incelesinler.

- KOMİSYONA MÜDAHİL OLMAM

(Dört eski Bakan ile ilgili) Eğer bir yolsuzluk varsa kim tarafından yapılırsa yapılsın bunun karşısında oluruz. Eğer birisi yanlış yapmışsa o yanlışın takip edileceği bir süreç vardır. Bu dört arkadaşımız için söylüyorum. Onlar ile ilgili bir hukuki süreç. Ne varsa ortaya çıksın diye bir komisyon kuruldu. Ben de bu komisyona asla müdahale etmedim. Açık net tavrımız budur. Bir şeylerin örtülmesi gibi bir şey söz konusu değildir. 


Öyle bir toplantı gündemde şu an yok

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Ocak’ta kabineye başkanlık yapacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak konuştu. Davutoğlu,”5 Ocak’ta böyle bir toplantı yok, ancak Cumhurbaşkanının Bakanlar Kuruluna başkanlığının daha önce örnekleri görüldü” ifadesini kullandı. 


#başbakan
#davutoğlu
#alevi açılımı
#paralel yapı
#fezleke
#iç güvenlik
قبل٪ s
default-profile-img