Gündem Bu tehdit hepimize

Bu tehdit hepimize

Bağdat’tan sonraki Erbil durağında IKBY yönetimiyle Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı düzenleyen ve Mesut Barzani ile biraraya gelen Başbakan Yıldırım, terör örgütlerine karşı müşterek mücadele çağrısı yaptı: “Bu sadece Türkiye’nin değil, sizin de güvenlik meselenizdir”

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bu tehdit hepimize
Başbakan Yıldırım, Barzani’yle Zerdek Dağı’na giderek Peşmerge güçlerinin yer aldığı cepheyi ziyaret etti.
Irak'ın başkenti Bağdat'ta önceki gün merkezi hükümetin başbakanı Haydar İbadi ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım'ın dünkü durağı Erbil oldu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkentinde birçok temas gerçekleştiren Yıldırım, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısına başkanlık etti, ardından IKBY Başkanı Mesut Barzani ile biraraya geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Başbakanlık Ofisi'nde basın mensuplarına açıklamada bulunan Yıldırım, Barzani'nin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin önemine işaret etti. Barzani'nin bu ziyaretiyle 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ'ye karşı çok net ve anlamlı bir duruş sergilediğini dile getiren Yıldırım, “Gazi Meclisimizi ziyaret ettiniz, Türk milleti ile dayanışmanızı gösterdiniz. Bunun için çok teşekkür ediyoruz" dedi. Terör örgütlerinin bölgedeki herkesi tehdit ettiğini vurgulayan ve müşterek mücadele çağrısı yapan Yıldırım şunları söyledi:

SAPIK ÖRGÜT DEAŞ'I ORTADAN KALDIRACAĞIZ

“Hem DEAŞ hem PKK hem de FETO terör örgütleri, sadece Türkiye'nin meselesi değil aynı zamanda bu bölgenin de Irak'ın da Suriye'nin de meselesidir. Bir yandan Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi için sizin de içinde aktif olarak yeraldığınız, Irak Merkezi Hükümeti, koalisyon güçleri bizim de verdiğimiz desteklerle bu operasyonlar yürüyor. Diğer yandan Türkiye Suriye'de büyük oranda DEAŞ'a karşı Fırat Kalkanı Harekâtı'nı sürdürüyor. Ortak hedefimiz bölgenin ve bütün insanlığın baş belası olan bu sapık örgütü kontrol altına almak, ortadan kaldırmak. Bu konuda uluslararası camia daha çok destek vermelidir. DEAŞ'ın Irak'ta yaptığı istilalar sonucu yerlerinden edilen insanlara siz büyük destek veriyorsunuz, onlara göz kulak oluyorsunuz. Aynı şekilde 300 bin civarında da Iraklı kardeşimizi biz kabul ettik, onlara evimizi açtık."

  1. Zerdık teftişi
  2. Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Barzani ile Erbil'deki Zerdık Dağı'nda, DEAŞ ile mücadele eden Peşmerge güçlerinin bulunduğu cepheyi ziyaret etti. Erbil-Musul cephe hattında bulunan ve Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun yönetildiği harekat merkezinde IKBY Genelkurmay Başkanı Cemal Muhammed'den harita üzerinde operasyona ilişkin bilgi alan Yıldırım, bir süre dürbünle Musul kent merkezi ve çevre bölgesini izledi.

IRAK TOPRAKLARINDAN SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ

“Türkiye'nin PKK bölücü terör örgütüyle yurt içi ve dışında mücadelesi sürüyor. PKK'nın Irak topraklarından ülkemize saldırıları asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda sizin de güvenlik meselenizdir. Irak'ın da Merkezi Hükümetin de güvenlik meselesidir. O bakımdan müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz."

“PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez”
OYNAT 02:36
“PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez”
Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile basın toplantısı düzenledi.Başbakan Yıldırım: "PKK'nın Irak topraklarından ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir."

Bunları yemeyiz

Başbakan Yıldırım, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD'nin oldu-bittiler yapmasına Türkiye'nin asla rıza gösteremeyeceğini vurguladı. Yıldırım, “Orada yaşayan Peşmergeleri, Arapları yerinden yurdundan ettiler, adeta bir işgal içerisine girdiler. Tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz. Bunlar PKK'dan türemiş, isim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. PKK eşittir PYD eşittir YPG. Artık o kadar çok örgüt adları çıkarıyorlar ki her olaydan sonra yeni bir kısaltılmış örgüt adı duyuyoruz ama bunları yediğimizi zannetmesinler" dedi. Ayrıca Erbil'deki FETÖ okulların kapatılması konusundaki desteğinden ötürü Barzani'ye teşekkür eden Yıldırım, “Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık, öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi" diye konuştu. Yıldırım, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığınca gereken her şeyin yapacağını kaydetti.

  • Erbil çıkarması
  • Başbakan Yıldırım'a Bağdat ve Erbil temasları sırasında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, birçok milletvekili ve müsteşar eşlik etti.

Bakanlar Başika'ya gitti

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın Irak ziyaretleri kapsamında Başika kampına gittiğini söyledi. Yıldırım, "Onlar da orada komutanlarla, askerlerle bir araya geldiler, hasret giderdiler. Oradan telefonla biz de kendileriyle görüştük, aynı zamanda Cumhurbaşkanımızla ve bir askerimizin de ailesiyle görüşme fırsatı bulduk. Arkadaşlarımızın moralleri gayet yüksek, her türlü altyapı ihtiyaçları karşılanmış, vatan ve millet aşkıyla görevlerini yaptıklarını görmekten, duymaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Doğrusu hakikaten göğsümüzü kabartan güzel bir iş yapıyorlar" diye konuştu.


  1. Mezhepçilik tuzağına düşmeyelim
  2. Başbakan Binali Yıldırım, Erbil'e hareket etmeden önce Bağdat'ta Irak'taki dini liderleri kabul etti. Irak Sünni Vakfı Başkanı Abdüllatif el-Humeyim, Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin Temsilcisi ve Şii Vakfı Başkanı Seyid Muhanned Cemalettin ve dünyadaki bütün Keldanilerin Patriği Mar Louis Raphael I. Sako'yu kabul eden Yıldırım, tüm inanç mensuplarının barış içinde birarada yaşamalarını arzu ettiklerini, DEAŞ, PKK ve benzeri terör örgütlerinin bu 'birarada yaşama kültürünü hedef aldığını' dile getirdi. Yıldırım, mezhepçilik ve aşırıcılık tuzağına düşülmeden el ele verildiğinde, aşılamayacak bir sorunun kalmayacağını vurguladı.

Güvenlik Irak'tan başlar

Irak'ta Türkmeneli TV'ye mülakat veren Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü, birliğini-beraberliğini ilk günden beri önemsediğini belirterek, “Türkiye'nin güvenliği Irak'tan başlar. Irak güvenli hale gelmezse Türkiye de güvenli değil. Onun için terörle mücadelede bizim mutlaka birlikte hareket etmemiz lazım. Aksi halde bu mücadele beklenen başarıyı sağlayamayacak" dedi. Yıldırım, “Amacımız, bu topraklarda yıllardan beri kardeşçe yaşayan değişik mezheplerden, değişik inançlardan insanların, bu farklılıklarının birbirlerini daha da yaklaştırmasını sağlamak" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Zerdık Dağı'ndaki cepheyi ziyaret etti
OYNAT 01:09
Başbakan Yıldırım, Zerdık Dağı'ndaki cepheyi ziyaret etti
Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile Irak'ın Erbil kentindeki Zerdık Dağı'nda, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele veren Peşmerge güçlerinin yer aldığı cepheyi ziyaret etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.