Gündem Çamlıca Camiinde ilk teravih için geri sayım başladı

Çamlıca Camii'nde ilk teravih için geri sayım başladı

Yapımına 33 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin ve 6 minaresinin yapımı tamamlandı. Kubbede iskele sökme işlemi başlarken daha sonra süslemelere geçilecek. İlk teravih namazı ise Kadir gecesinde caminin avlusunda kılınacak.

Haber Merkezi DHA
6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Kadir gecesinde caminin avlusunda ilk teravih namazı kılınacak...
6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Kadir gecesinde caminin avlusunda ilk teravih namazı kılınacak...
Yapımına başlandığında bu yılın Kadir gecesinde ibadete açılması planlanan caminin açılışıyla ilgili olarak konuşan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, bazı bölümlerde inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Külünk, "Çamlıca tepesinde yapmakta olduğumuz Çamlıca Camii inşaatımızın ana kubbe betonunu geçen hafta tamamlayıp bayrağımızı diktik. Ana kubbemizin yanında 4 tane dilimli kubbemiz var. Onlar da tamamlandı. 6 minaremizi tamamladık. Külahlarını alemlerini yerine koyduk. Camimizin avlusunda revaklı kubbelerimizin süsleme çalışmalarına başladık. Cami avlumuzun mermer dömesini tamamlanmaya gayret ediyoruz. Kadir gecesinde camimiz avlusunda teravih namazı kılacağız" dedi.

Dev kubbenin beton dökme işlemi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013 tarihinde temelleri atılan ve yapımı büyük hızla devam eden Çamlıca Camisi inşaatında sona yaklaşılıyor. Yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam eden inşaatın önemli bir adımı olan dev kubbenin yapımı tamamlandı. Üzerine Türk bayrağı çekilen 72 metre yüksekliği ve 35 metrelik çapı bulunan dev kubbenin dışında camide irili ufaklı 70 kubbe daha bulunuyor. Şu anda kubbede iskele sökme çalışmaları sürüyor. Bu işlem bittiğinde kubbenin süslemelerine geçileceği belirtildi.

Kadir Gecesi'nde teravih namazı kılınacak
FOTOĞRAF 25
Title
Yapımına 33 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin ve 6 minaresinin yapımı tamamlandı.
Title
Kubbede iskele sökme işlemi başlarken daha sonra süslemelere geçilecek.
Title
Yapımına başlandığında bu yılın Kadir gecesinde ibadete açılması planlanan caminin açılışıyla ilgili olarak konuşan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, bazı bölümlerde inşaat çaışmalarının devam ettiğini söyledi.
Title
Külünk, Çamlıca tepesinde yapmakta olduğumuz Çamlıca camii inşaatımızın ana kubbe betonunu geçen hafta tamamlayıp bayrağımızı diktik.
Title
Ana kubbemizin yanında 4 tane dilimli kubbemiz var. Onlar da tamamlandı.
Title
6 minaremizi tamamladık. Külahlarını alemlerini yerine koyduk. Camimizin avulusunda revaklı kubbelerimizin süsleme çalışmalarına başladık.
Title
Camii avlumuzun mermer dömesini tamamlanmaya gayret ediyoruz. Kadir gecesinde camimiz avlusunda teravih namazı kılacağız dedi.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Kadir Gecesi'nde teravih namazı kılınacak
Yapımına 33 ay önce başlanan Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi, Çamlıca Camisi inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbenin ve 6 minaresinin yapımı tamamlandı. Kubbede iskele sökme işlemi başlarken daha sonra süslemelere geçilecek. Bu sene caminin avlusunda Kadir Gecesi'nde teravih namazı kılınacak.


Minarelerinin toplam uzunluğu 608 metre

Öte yandan Çamlıca Camisinin 6 minaresi de tamamlandı. Külahları yerine yerleştiren minarelerde taş kaplama ve boyama işlemlerinde son rötuşlar yapıldığı belirtildi. 4'ü 107.1 metre 2'si ise 90'ar metre olan cami minarelerinin toplam uzunluğu 608 metreyi geçiyor. Boyama ve kaplama işlemlerinin bitmesinin ardından yanlarındaki kule vinçlerin söküleceği belirtildi.

Bir afet anında 100 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Bittiğinde 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camisi'nin bir başka özelliği ile de ön plana çıktığını söyleyen anlatan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Bu projenin ayrı bir özelliği daha var. Bizim kapalı alanlarımızda ihtiyaç halinde yaklaşık 100 bin insanı sivil savunma anlamında barındırabilecek büyüklükte. Yani herhangi bir deprem ya da başka bir sıkıntılı durumda bu proje 100 bin insanı barındırabiliyor. Bu da sivil savunma anlamında ciddi bir hizmet vereceği manasına geliyor" diye konuştu.

Çamlıca Camii'nde ilk teravih heyecanı
OYNAT 02:28
Çamlıca Camii'nde ilk teravih heyecanı
Yapımına başlandığında bu yılın Kadir gecesinde ibadete açılması planlanan caminin açılışıyla ilgili olarak konuşan İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, bazı bölümlerde inşaat çaışmalarının devam ettiğini söyledi. Külünk, "Çamlıca tepesinde yapmakta olduğumuz Çamlıca camii inşaatımızın ana kubbe betonunu geçen hafta tamamlayıp bayrağımızı diktik. Ana kubbemizin yanında 4 tane dilimli kubbemiz var. Onlar da tamamlandı. 6 minaremizi tamamladık. Külahlarını alemlerini yerine koyduk. Camimizin avulusunda revaklı kubbelerimizin süsleme çalışmalarına başladık. Camii avlumuzun mermer dömesini tamamlanmaya gayret ediyoruz. Kadir gecesinde camimiz avlusunda teravih namazı kılacağız" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.