Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Milgem 3. Gemisi’nin suya indirilme törenine gönderdiği video mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında, "Pakistan'ın askeri altyapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz" dedi. Erdoğan, "Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var" açıklamasında bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Pakistan MİLGEM Projesi'nin üçüncü gemisi Badr, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen ile diğer yetkililerin katıldığı törenle Karaçi Tersanesi'nde denize indirildi.

Törene video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine Türkiye ve Pakistan arasında kökleri derinlere inen tarihi bağlara vurgu yaparak başladı.

İki ülke arasındaki bu bağların son dönemdeki en somut örneklerinden olan söz konusu projenin hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, "Savunma sanayi alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesi'ni daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum" diye konuştu.

Pakistan'ı, dünyanın önde gelen coğrafyaları arasında yer alan Güney Asya'nın en stratejik konuma sahip ülkesi olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

  • "Tarih boyunca bu coğrafya, kadim kültürü ve zenginliği ile dünyanın gözbebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı, milletimiz ve bizim nezdimizde ayrı bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan'ın askeri altyapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için 4 adet MİLGEM sınıfı korvet inşa etmek için başlattığımız projenin salgın dönemine rağmen belirlenen takvim çerçevesinde, gecikme olmadan yürümesini sağladık. İkisi Pakistan'da, ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin yapım aşamaları birer birer tamamlanıyor."

"Birlikte ilerlemeye devam edeceğiz"

Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Babur gemisini geçen sene İstanbul'da Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi'nin de katıldığı törenle denize indirdiklerini anımsatan Erdoğan, bugün de Badr'ın suya indirilmesinin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Projenin bir diğer gemisi Kaibar'ın da eylülde İstanbul'da suya indirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

  • "Ülkemiz tarafından geliştirilen en modern silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı şekilde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri görev icra edebilecek bu 4 geminin teslimatları 2023 ağustosundan başlayarak 6'şar ay arayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayi projesi var. Bunları da aşama aşama hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız. Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin sonunda projenin hayata geçirilmesinde emeği olanları tebrik ederek Pakistan halkına selamlarını iletti.

Türkiye'nin 'derin' gücü: Kritik aşama tamamlandı
FOTOĞRAF 6
Title
STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan 4 adet Preveze sınıfı denizaltının 'Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi'nde, öncelikli olarak tedarik edilmesi gereken sistemlerin 'Deniz Kabul Tecrübeleri'ni ve 'Proje Kritik Tasarım Aşaması'nı başarıyla tamamladı. PREVEZE-YÖM ile eş zamanlı olarak yürütülen ve STM'nin platform entegrasyonu sorumlusu olduğu MÜREN Savaş Yönetim Sistemi Projesi'nde de ilk gemi için platform entegrasyonu tamamlandı.
Title
STM'den yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türkiye'nin savunma sanayi ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen şirket, Deniz Kuvvetleri Komutanlığını yerlilik ve millik oranı azamiye çıkarılmış sistemleriyle donatmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, SSB tarafından başlatılan Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonunda (YÖM), önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı.
Title
4 adet Preveze sınıfı denizaltının modernizasyonunu kapsayan PREVEZE-YÖM Projesi'nde, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken Atalet Seyir, CTD Prob, Soğutulmuş Su ve Statik İnverter sistemlerinin deniz kabul tecrübelerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, projenin Kritik Tasarım Aşaması da SSB tarafından onaylandı. Böylece projede tasarım aşamaları sona ermiş oldu.<br><br>PREVEZE-YÖM ile eş zamanlı olarak yürütülen ve STM'nin platform entegrasyonu sorumlusu olduğu MÜREN Savaş Yönetim Sistemi Projesi'nde de ilk gemi için platform entegrasyonu tamamlandı.
Title
STM'YE PREVEZE'DE KRİTİK GÖREVLER<br>Söz konusu proje, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. Projede, STM-ASELSAN-HAVELSAN ve ASFAT iş ortaklığı tarafından tedarik edilen tüm ürünlerin platform entegrasyon faaliyetleri STM sorumluluğunda ilerliyor.<br><br>STM, Türk donanması ile dost ve kardeş ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının daha etkin görevler yapması için tasarım, inşa ve modernizasyon faaliyetleri kapsamında, ihtiyaca özel özgün ve esnek mühendislik çözümleri üretiyor.<br>
Title
Türk donanmasının denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde önemli görevler üstlenen STM, ana yüklenicisi olduğu 2 adet AY sınıfı denizaltının modernizasyonunu 2015 yılında başarıyla tamamladı. Halen 4 adet Preveze sınıfı denizaltının modernizasyonunda sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumlusu olarak faaliyetlerini sürdüren STM, Türkiye'nin Milli Denizaltı Projesi'nin hayata geçirilmesinde önemli bir aşama olacak Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli (Reis Sınıfı) Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında da kritik görevler üstleniyor.<br><br>Bu kapsamda, dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Section 50'yi, 2021'de ilk kez Türkiye'de üreten STM, tarihi bir başarıya imza attı.
Title
PAKİSTAN'IN DENİZALTI MODERNİZASYON PROJESİNDE ÇALIŞIYOR<br>STM, Pakistan'ın sahip olduğu Fransız yapımı Agosta 90B Khalid Sınıfı denizaltıların modernizasyonunda 2016'dan beri ana yüklenici olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Agosta 90B Modernizasyon Projesi'nde ilk denizaltıyı teslim eden STM, diğer iki denizaltının modernizasyon çalışmalarını Pakistan'da devam ettiriyor.<br><br>Türkiye'de denizaltı inşa ve modernizasyon kabiliyetine sahip ilk mühendislik şirketi olan STM, bir Türk firması olarak ilk kez bu projeyle yabancı bir ülkenin denizaltı modernizasyon projesine ana yüklenici olarak imzasını da atmış oldu. STM, insansız su üstü ve su altı sistemleriyle milli denizaltı tasarım çalışmaları ve STM 500 olarak adlandırdığı küçük tonajlı denizaltı konularında da çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.
Türkiye'nin 'derin' gücü: Kritik aşama tamamlandı
STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan 4 adet Preveze sınıfı denizaltının 'Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi'nde, öncelikli olarak tedarik edilmesi gereken sistemlerin 'Deniz Kabul Tecrübeleri'ni ve 'Proje Kritik Tasarım Aşaması'nı başarıyla tamamladı. PREVEZE-YÖM ile eş zamanlı olarak yürütülen ve STM'nin platform entegrasyonu sorumlusu olduğu MÜREN Savaş Yönetim Sistemi Projesi'nde de ilk gemi için platform entegrasyonu tamamlandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.