Ramazan özel sayfa
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

​Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hazırlanan, daha fazla özgürlük ve şeffaflığı hedefleyen İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, “Nihai amaç yeni ve sivil bir anayasa” dedi. Eylem planında öne çıkan maddeler: Mesai saati dışında ve otelde gözaltına alma uygulaması bitecek. İşkence iddialarıyla ilgili soruşturmalarda zaman aşımı kalkıyor. Hıristiyan ve Yahudi öğrenciler ile çalışanlar kendi dini bayramlarında izinli sayılacak. Eşe karşı işlenen suçlardaki ağırlaştırıcı sebep boşanmış eşi de kapsayacak. Tek taraflı ısrarlı takip suç sayılacak. Çocuk mahkemelerinde duruşmalara hakim, savcı ve avukatlar cübbesiz katılacak. Ağır hasta, yaşlı veya engelli hükümlüler cezasını evinde çekecek. Hukuk fakültelerinde öğrenim süresi 5 yıla çıkarılacak. İnsan hakları izleme komisyonu kurulacak. AYM’ye bireysel başvuru kolaylaştırılacak. İdari yargıda gerekçeli karar 30 gün içinde yazılacak. Hakim ve savcı yardımcılığı getirilecek. Gazetecilerin mesleki faaliyetleri kolaylaştırılacak.

Osman Özgan Yeni Şafak
​Daha fazla özgürlük ve şeffaflık
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Hak ve özgürlükler alanını geliştirici değişiklikler, mülkiyet hakkı ve sözleşme hürriyetine ilişkin kişileri koruyucu faaliyetleri hedefleyen İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı Beştepe’de yapıldı. Erdoğan, hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık, ifade, örgütlenme ve din özgürlüklerinin korunmasının geniş bir şekilde yer aldığı 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren belgeyi açıkladı:

ADALET PUSULAMIZ İNSANDIR

 • Açıklayacağımız eylem planı değişim ve reform irademizin devam ettiğinin ve devam edeceğinin bir örneğidir. Bizim adalet davamızın pusulası insandır, insan onurudur, insanın sahip olduğu tüm haklarıyla hayatını sürdürebilmesidir. ‘Bir çiçeğe az su vermek onu kuruturken, fazla su vermek de soldurur’ gerçeği, adaletin kuyumcu titizliğiyle uygulanmasını gerektiriyor.

Adalet Bakanı Gül: İnsan Hakları Eylem Planı ülkemiz için milat olacak
GÜNDEM
Adalet Bakanı Gül: İnsan Hakları Eylem Planı ülkemiz için milat olacak

BELİRLEYİCİ OLAN MİLLETİN TALEPLERİ

İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlığında asıl belirleyici, milletimizin ihtiyaç ve talepleri olmuştur. Her reform, daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu demokrasiye ulaşma konusunda milletimizle aramızdaki duygu ve düşünce birliğinin eseriydi, İnsan Hakları Eylem Planı da böyledir.

9 AMAÇ 50 HEDEF 393 FAALİYET

 • Milletimizin beklentileri doğrultusunda oluşturulan bu Eylem Planı’ndaki her bir faaliyetin arkasında geniş tabanlı bir istişare süreci vardır. Bu sürecin sonunda İnsan Hakları Eylem Planı, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. Eylem Planı iki yıllık bir zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: İnsan hakları adı altında başka şeyler peşinde koşanların rahatsız olması normal
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Çelik: İnsan hakları adı altında başka şeyler peşinde koşanların rahatsız olması normal

NİHAİ AMAÇ YENİ ANAYASA

Eylem Planımız’ın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Çünkü anayasa, hak ve özgürlükleri koruyup geliştirecek toplumsal iradenin en güçlü ve korunaklı zeminidir. Milli iradenin üstünlüğü esasına göre hazırlanacak yeni bir toplumsal sözleşme metnini, Cumhuriyetimiz’in 100’üncü yılını karşılamaya hazırlandığımız şu dönemde ülkemize kazandırmanın, tarihi sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Ülkemizin geleceği konusunda sözü olan herkesi, yeni anayasa yapım sürecine katılmaya davet ediyoruz.

Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı sonrası MHP lideri Bahçeli ile bir araya geldi. İki liderin samimi sohbeti dikkati çekti.
Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı sonrası MHP lideri Bahçeli ile bir araya geldi. İki liderin samimi sohbeti dikkati çekti.

11 temel ilke

Vizyonu “Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” olarak belirlenen Eylem Planı, 11 temel ilkeyle başlıyor:
 • “1- İnsan, doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez haklarıyla yaşar, devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir.
 • 2- İnsan onuru, bütün hakların özü olarak hukukun etkin koruması altındadır.
 • 3- Dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebepler temelinde hiçbir ayrımcılık söz konusu olmaksızın, herkes hukuk önünde eşittir.
 • 4- Kamu hizmetinin herkese eşit, tarafsız ve dürüst biçimde sunulması, bütün idari faaliyetlerin temel özelliğidir.
 • 5- Mevzuat, tereddüt doğurmayacak şekilde açık, net, anlaşılır ve öngörülebilir kurallar içerir, kamu otoriteleri de bu kuralları hukuk güvenliği ilkesinden ödün vermeden hayata geçirir.
 • 6- Sözleşme özgürlüğüne, hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.
 • 7- Devlet, girişim ve çalışma hürriyetini, rekabete dayalı serbest piyasa kuralları ile sosyal devlet ilkesi çerçevesinde korur ve geliştirir.
 • 8- Adli ve idari işleyiş, masumiyet karinesi, lekelenmeme özellikle bunun altını çiziyorum, lekelenmeme hakkı ve ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkelerini koruyan, gözeten ve güçlendiren bir yaklaşımı merkezine alır.
 • 9- Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz.
 • 10- Hukuk devleti, hak ve özgürlükler ile adaletin teminatı olarak her alanda tahkim edilir.
 • 11- Haklarının ihlal edildiğini iddia eden herkes, etkili kanun yollarına zahmetsiz şekilde erişebilir, adalete erişim, hak ve özgürlüklere saygının esasıdır.

Kadına şiddete son: 'Eski eşi tarafından öldürüldü' haberlerini bitirecek karar
GÜNDEM
Kadına şiddete son: 'Eski eşi tarafından öldürüldü' haberlerini bitirecek karar

Artık otelde gözaltı yok

İnsan Hakları Eylem Planı’nda öne çıkan bazı maddeler şunlar:

-Mesai saati dışında ve otelde gözaltına alma uygulaması bitecek, gözaltında süre sınırı olacak.

-Katalog suçlarda ‘somut delile dayanma şartı’ aranacak.

-İfade alma işlemleri artık 7 gün 24 saat yapılabilecek.

-İşkence iddialarıyla ilgili disiplin soruşturmalarında zaman aşımı kaldırılacak.

-Eşe karşı işlenen suçlarla ilgili öngörülen ağırlaştırıcı sebep, boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişletilecek.

-Tek taraflı ısrarlı takip suç sayılacak.

-Kamu idarelerinin taraf olduğu aynı nitelikteki uyuşmazlıklarda ‘pilot dava’ usulü getirilecek.

-Çocuk mahkemelerinde duruşmalara hakim, savcı ve avukatlar cübbesiz katılacak.

-Ağır hasta, yaşlı veya engelli hükümlüleri cezalarını evlerinde çekecek

-Hakim, savcı ve avukat adayları Anayasa Mahkemesi’nde staj yapabilecek.

-Hukuk fakültelerinde öğrenim süresi 5 yıla çıkarılacak.

-İnsan hakları izleme komisyonu kurulacak.

-Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru kolaylaştırılacak.

-İdari yargıda gerekçeli karar 30 gün içinde yazılacak.

-Avukatlar, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruları elektronik ortamda yapabilecek.

-Avukatlardan alınan vergi oranlarını düşürülecek.

-Yargıdaki unvanlı görevler için kıdem şartı aranacak. Hakim ve savcı yardımcılığı getirilecek.

-Hangi dine mensup olursa olsun, kamu ve özel sektör çalışanları ile öğrenciler, kendi dini bayramlarında izinli sayılacak.

-İfade ve basın özgürlüğüne ilişkin standartları yükseltmek için gazetecilerin mesleki faaliyetleri kolaylaştırılacak.

-Çözümü uzmanlık, özel veya teknik bilgiyi gerektiren alanlarda hakimlere destek olmak üzere “mahkeme uzmanı” istihdam edilecek.

-Demokratik katılımı güçlendirmek için, siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişiklikler yapılacak.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.