Gündem Lodosa karşı ipli önlem Çatıyı uçmasın diye bağladılar

Lodosa karşı ipli önlem: Çatıyı uçmasın diye bağladılar

Küçükçekmece’de, 7 katlı binanın çatısının yarısı lodos nedeniyle komşu binanın üzerine uçtu. Ev sahipleri geri kalan çatının uçmaması için iple önleme alamaya çalışması dikkat çekti. İple çatıyı demirlere ve taşlara bağladığı görüldü. İlginç yöntemle lodosa karşı önlem alan ev sahipleri, uçan çatı kısmının yapımı için destek beklediklerini söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Lodosa karşı ipli önlem: Çatıyı uçmasın diye bağladılar
Lodosa karşı ipli önlem.

İstanbul genelinde etkili olan lodos, Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde 7 katlı bir binanın çatısının yarısı komşu binanın üzerine uçurdu. Olayda kimse yaralanmazken, maddi hasar meydana geldi. Şiddetli rüzgar nedeniyle aynı evin balkonundaki camlar patlayarak sokağa düştü. O sırada kimsenin sokakta olmaması ise faciayı önledi.


"Çatı uçmasın diye iple önlem aldı"


Çatısı uçan dairenin sahibi kadın çatının yarısı için önlem aldı. İple çatıyı demirlere ve taşlara bağladığı görüldü. İlginç yöntemle lodosa karşı önlem alan ev sahipleri, uçan çatı kısmının yapımı için destek beklediklerini söyledi.
Çatının uçmaması için iple önlem aldıklarını anlatan daire sahibi Ayşe Şahin, “Çatımız dün lodostan dolayı uçtu. Yarısı uçtu, yarısı duruyor. Diğer yarısının düşme riski var, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çok zor durumdayız. Geri kalanın da uçma tehlikesi var, böyle iplerle bağlamışız” diye konuştu.

Caminin minaresi fırtınaya dayanamadı: Facia kıl payı atlatıldı
FOTOĞRAF 6
Title
Meteoroloji'nin uyarıları sonrası dün Kocaeli'de şiddetli fırtına etkili oldu. Rüzgar hızının 105 kilometreye çıktığı Kocaeli'de, dün gece fırtına sebebiyle 123 çatı uçtu, 25 ağaç ve direk devrildi, tabelalar düştü, su taşkınları meydana geldi.
Title
Yine rüzgarın şiddetiyle 14 sera ve 6 araç zarar gördü, 2 minare yıkıldı, 11 tekne battı ve 60 trafoda elektrik kesintisi yaşandı.
Title
Kent genelinde toplamda 195 olayın meydana geldiği gün boyunca, 8 kişi yaralandı, 1 kişi ise çatıdan düşmesi sebebiyle hayatını kaybetti.
Title
İzmit Arızlı Mahallesi'nde bulunan Arızlı Camii'nin minaresi, dün akşam saatlerinde etkili olan fırtınaya dayanamayarak yan yattı.
Title
Minarenin yan yattığını görenlerin ihbarı üzerine bölgeye AFAD, jandarma, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler, cami çevresinde bulunan evleri tahliye etti. Bölgede jandarma ve belediye ekiplerinin güvenlik önlemleri sürüyor.
Title
Sarıcalar Cami minaresi ise tamamen yıkıldı.
Caminin minaresi fırtınaya dayanamadı: Facia kıl payı atlatıldı
Rüzgar hızının 105 kilometreye çıktığı Kocaeli'de rüzgarın şiddetine dayanamayan caminin minaresi yan yattı. Olası bir facianın önüne geçilmesi için ekiplerin bölgede güvenlik önlemleri sürüyor.

Lodos yerle bir etti hasar ihbarı yağıyor: Zararlar sigortadan alınabilir mi?
FOTOĞRAF 10
Title
Türkiye genelinde dün akşam ve bugün de etkisini sürdüren fırtına ve şiddetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi, binaların çatıları uçtu. İstanbul'da lodosun hızı 130 kilometreye çıktı. Kentte bir çok yerde çatı uçtu. Rüzgarın hızı Beylikdüzü'nde 130, Adalar'da 100, Boğaz çevresinde ise 80 kmsaate kadar ulaştı. Hal böyle olunca birçok vatandaş için maddi zararda oluştu. İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı, dün ve bugün acentelere hasar ihbarı yağdığını söylüyor.<br><br>
Title
Bağcı şunları ekledi:<br>Son zamanlarda ülkemizde doğal felaketlerin sayısı artmaya başladı. Bunun nedeni çevre kirliliği, doğa bir anlamda ciddi yüksek oranda zarar vermeye başladı. Fırtına, hortumlar, yüksek şiddetli rüzgarlar ve lodosun şiddetinin son zamanlarda hızla artması buna önemli bir örnektir.<br><br>
Title
\"YÜKSEK TAZMİNAT ALABİLİRLER\"<br><br>Lodos ya da fırtına hasarı dediğimiz hasarlarla ilgili ihbar yağmaya başladı. Hem araçlarda önemli zararlar meydana gelmeye başladı. Konutlarda da ciddi hasarlar var. İş yerlerinde de ciddi hasarlar var. En önemli şeylerden biri de tarım ürünlerinde ciddi hasar meydana geldi. Bunların hepsini sigortalamak mümkün. İnsanların vefat durumunda hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası varsa fırtına sonucu yüksek tazminat alması söz konusudur.
Title
\"METEOROLOJİ RAPOU İSTENEBİLİR\"<br><br>Oluşan sağlık giderlerini de poliçelerin limitlerinden hem sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasından alabilirler. Tedavi masraflarını faturalandırmak veya sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastanelere gitmek yeterli olacaktır. Ev ve iş yeri hasarları için konut ve ya iş yeri poliçeniz varsa bir sigorta hasarının fırtına sayılabilmesi için 7 bofor ve üzeri şiddetli rüzgarın etmesi gerekiyor. Ülkemizde Marmara bölgesini etkileyen Akdeniz’deki ve çeşitli bölgelerdeki hasarlar 7 boforun üzerinde. Bununla ilgili bir meteoroloji raporu istenebilir ve poliçede fırtına teminatının olması gerekiyor.
Title
\"HASAR KASKODAN ALINABİLİYOR\"<br><br>Fırtına sonucu evlerin çatıları uçtu, camlar kırıldı evlerin içerisinde sular doldu. Ciddi anlamda hasarlar söz konusu. Kıyıya yakın bölgelerde deniz taşmaları sonucu ciddi hasarlar söz konusu. Demirbaşlarda elektronik cihaz ve makinalarda da önemli hasarlar meydana geldi diyebiliriz. Hasar oranları ve rakamları önümüzdeki haftalarda daha da netleşecektir. Normal zamana göre hasar ihbarında yüzde 30 artış olduğunu söyleyebiliriz. Araçlarda ise fırtınadan kaynaklı zararı trafik sigortası ödemeyecektir. Araca özel kasko sigortası olması durumunda bu hasarı alıyorsunuz. Arabanızın üzerine bir şey düşmüş olabilir. Yol görüşü olmaması sebebiyle kazaya karışmış olabilirsiniz. Fırtına ile ilgili oluşabilecek her hasar kaskodan alınabiliyor.
Title
Fırtına hasarları otomatik kasko poliçelerinde teminat olarak gelmektedir. Acentenizi arayarak arabanızın tamir edilmesini sağlayabilirsiniz. Tarım ürünlerinde ise bununla ilgili bildiğiniz üzere tarım sigortaları var. Tarım sigortalarında eğer ürününüz seradaki ürünleriniz sigortalanmışsa bunun priminin yarısını devlet ödemektedir. Kaybınızın tamamını da tarım sigortalarından alabiliyorsunuz. Özellikle Antalya bölgesinde ilk başlayan fırtına ve lodos bunun devamında oluşan hortumlar ve aşırı şiddetli yağışlar nedeniyle ciddi anlamda tarım hasarı meydana geldi.<br><br>
Title
Title
Title
Title
Lodos yerle bir etti hasar ihbarı yağıyor: Zararlar sigortadan alınabilir mi?
İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir olmak üzere pek çok ilde yaşanan şiddetli fırtına çok sayıda ev, araç ve tarım arazilerine zarar verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı, "Lodos ya da fırtına hasarı dediğimiz hasarlarla ilgili ihbar yağmaya başladı. Poliçede fırtına teminatının olması gerekiyor. Fırtınadan kaynaklı zararı trafik sigortası ödemeyecektir. Kaskosu olanların hasarı karşılanacak. Tarım sigortalarında, seradaki ürünleriniz sigortalanmışsa bunun priminin yarısını devlet ödemektedir. Kaybınızın tamamını da tarım sigortalarından alabiliyorsunuz" dedi.

Tsunami değil lodos: Deniz suları bir kilometre içeri girdi
FOTOĞRAF 12
Title
Edremit sahilleri tsunamiye benzer görüntülerle dikkati çekiyor<br>Edremit iki gündür lodos fırtınası ile mücadele devam ediyor. Bölgede rüzgarın hızı 100 kilometreyi geçerken, oluşan dev dalgalar ve kabaran deniz sahil bölgelerinde taşkınlara sebep oluyor. Zeytinli Altınkum plajı ve sahil bölgesi sular altında kaldı.
Title
Edremit-Burhaniye yolunda su baskını sebebiyle sürücüler zor anlar yaşadı. Özellikle otomobiller ilerlemekte zorluk çekti. Su baskınları sahil şeridinde yaklaşık bir kilometre kadar içeri girdi. Tsunami sonrası görüntüleri hatırlatan su baskınları vatandaşlara zor anlar yaşattı.
Title
Akçay, sahilinde ise oluşan dev dalgalar evlerin çatılarının üzerinden geçti. Sahil bölgesinde bulunan evler ve bahçelerinde zarar meydana geldi. Sahil şeridindeki işletmeler deniz sularının altında kaldı. Vatandaşlar işletmelerindeki suyu ve denizin getirdiği çöpleri temizlemek için uğraşıyor. Lodos fırtınasının önümüzdeki saatlerde hızını azaltması bekleniyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Tsunami değil lodos: Deniz suları bir kilometre içeri girdi
Balıkesir'in Edremit ilçesinde iki gündür etkisini devam ettiren lodos fırtınasının hızı 100 kilometreyi geçince kabaran deniz ve dev dalgalar sahil bölgelerinde su baskınlarına sebep oldu


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.