Gündem Sekiz yıldır kesintisiz ilk sırada Türkiye mültecileriçin ikinci vatan

Sekiz yıldır kesintisiz ilk sırada: Türkiye mülteciler için ikinci vatan

Dünyada 80 milyon insan zorla evinden, yurdundan edilirken Türkiye, 4 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye, 8 yıldır en fazla mülteciyi misafir eden ülke olarak ilk sıradaki yerini koruyor.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Sekiz yıldır kesintisiz ilk sırada​: Türkiye mülteciler için ikinci vatan
Dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı 34 milyona erişti ve bunun yarısını çocuklar oluşturuyor.

20 Haziran günü 2001 yılından bu yana tüm dünyada mültecilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalığı arttırmak için ‘Dünya Mülteciler Günü’ olarak anılıyor. Çatışma, şiddet ve zulüm sebebiyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısı küresel çapta rekor düzeylere ulaşmış durumda. 80 milyon insan zorla yerinden edilirken her dakika en az 25 kişi evini terk ediyor. Dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı 34 milyona erişti ve bunun yarısını çocuklar oluşturuyor.

Türk kaptan deniz ortasındaki 97 kaçak göçmeni kurtardı: 3 ülke yetkilileri 12 saat boyunca görüştü
DÜNYA
Türk kaptan deniz ortasındaki 97 kaçak göçmeni kurtardı: 3 ülke yetkilileri 12 saat boyunca görüştü

Yunan zulmetti Türk askeri kurtardı: Eziyet edip aç susuz ormana bırakmışlar
GÜNDEM
Yunan zulmetti Türk askeri kurtardı: Eziyet edip aç susuz ormana bırakmışlar

TÜRKİYE BİRİNCİ

  • Mültecilerin yüzde 67’si sadece beş ülkeden geliyor. Bunlar sırası ile 6.6 milyon ile Suriye, 3,7 milyon ile Venezuela, 2,7 milyon ile Afganistan, 2,3 milyon ile Güney Sudan, 1 milyon ile Myanmar. Mültecilerin yüzde 39’una beş ülke ev sahipliği yapıyor. Türkiye 4 milyon kişiyle en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Kolombiya, yurt dışında yerinden edilen Venezuelalılar da dahil olmak üzere 1,8 milyon mülteciye ev sahipliğiyle ikinci sırada yer alıyor. Pakistan 1.4 milyon, Uganda 1.4 milyon, Almanya 1,1 milyon mülteciye kucak açtı.

Akdeniz'de 'Mülteciler ile Sosyal  Uyum Projesi' Buluşması
GÜNDEM
Akdeniz'de 'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' Buluşması

AB’den göçmenlere
dijital işkence: Türk - Yunan sınırına sağır edici ses topu
DÜNYA
AB’den göçmenlere dijital işkence: Türk - Yunan sınırına sağır edici ses topu
Abone Ol Google News
ABD'den Peşmerge'ye askeri yardım
Dünya

ABD'den Peşmerge'ye askeri yardım

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine askeri araç yardımında bulundu. Askeri yardımın, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin "terör örgütü DEAŞ ile mücadele için ABD'li askerlerin Irak'taki varlığına ihtiyaç kalmadığını" söylemesinin ardından gelmesi dikkati çekti
CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Yabancı uyruklulardan 10 kat fazla su faturası ücreti alacağız
Gündem

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: Yabancı uyruklulardan 10 kat fazla su faturası ücreti alacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz" açıklamasından sonra CHP'li Bolu Belediyesi harekete geçti. Yerel seçimler öncesi "Bolu’da Suriyeli görmek istemiyoruz" diyen, belediye başkanlığını kazandıktan sonra ilk ırkçı 'hizmeti'ni Suriyelilere verilen yemeği keserek yapan CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, şimdi de kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıkladı. Özcan, bu kararını "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik" diyerek savundu.
Tunus'ta devrilmeye çalışılan Nahda Hareketi nedir ve kimlerden oluşuyor?
Dünya

Tunus'ta devrilmeye çalışılan Nahda Hareketi nedir ve kimlerden oluşuyor?

Tunus'ta Arap Baharından sonra ilk kez darbe sesleri yükseldi. Tunus’ta darbeyle devrilmeye çalışılan koalisyon hükümeti içerisinde yer alan Nahda hareketi nedir, kimlerden oluşuyor? Tüm bu sorular, Tunus’taki darbe girişimi sonrası büyük merak konusu oluyor. Tunus Cumhurbaşkanı Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. Alınan bu kararın üzerine Nahda Hareketi lideri Meclis Başkanı Gannuşi ülkede darbe olduğunu ve Tunus Cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını vurguladı. Peki Nahda Hareketi nedir, amacı ne, kimlerden oluşuyor? Nahda Hareketi lideri Gannuşi kimdir? İşte tüm detaylar.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.