Gündem Türkiyenin önde gelen ayçiçeği üretim merkezlerinden Edirnede üreticilerin hasat mesaisi başladı

Türkiye'nin önde gelen ayçiçeği üretim merkezlerinden Edirne'de üreticilerin hasat mesaisi başladı

Bölgede "gündöndü" olarak da anılan ayçiçeğinde erken ekim yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor. Edirne'de yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın yaklaşık bir ay sürmesi bekleniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiyenin önde gelen ayçiçeği üretim merkezlerinden Edirnede üreticilerin hasat mesaisi başladı
Arşiv.

Stratejik ürünlerden olan ayçiçeğinin ekim alanları bu yıl geçtiğimiz yıllara kıyasla yaklaşık yüzde 10'luk artış gösterdi.

Geçen ay ayçiçeği tarlalarında görülen çayır tırtılı zararlısıyla başarılı bir mücadelenin yürütüldüğü kentte, ilk biçilen tarlalarda verimin iyi olduğu gözlendi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticilere bereketli bir hasat dönemi diledi.

Kentte hasat mesaisinin başladığını belirten Arabacı, çiftçilerin en iyi ve kaliteli ürünü üretmek için çaba sarf ettiğini vurguladı.

"Verimler beklentimizin üzerinde"

Avarız köyü üreticilerinden Mesut Çakır ise ayçiçeği ihtiyacını karşılamak için hiç boş yer bırakmadan üretim yaptıklarını söyledi.

Hasadın verimli başladığını dile getiren Çakır, "Verimler beklentimizin üzerinde. Yerine göre dekarda 180-200 kilogram arasında değişiyor. Güçlü topraklarda verimin 250-300 kilogram kadar olmasını bekliyoruz." dedi.

Çakır, ayçiçeği ekim alanlarının genişlediğini, bölge üreticileri olarak hasadın başlamasıyla emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını kaydetti.

Raflar kısa sürede boşaldı: Tarım Kredide % 35’i bulan indirimler büyük ilgi gördü
EKONOMİ
Raflar kısa sürede boşaldı: Tarım Kredide % 35’i bulan indirimler büyük ilgi gördü

Tarım Kredi marketlerde indirim hareketliliği: İşte indirime giren bazı ürünlerin fiyatları
FOTOĞRAF 13
Title
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla enflasyonla mücadele kapsamında 30'dan fazla temel tüketim ürününde kapsamlı bir indirim uygulaması başlattı.
Title
Tarım Kredi marketlerde hangi ürünlerde indirime gidildi?

Söz konusu marketlerde, makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, tavuk ürünleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi, meyve ve sebze ile et ürünlerinde indirime gidildi.
Title
Tarım Kredi'de indirime giren bazı ürünlerin fiyatları

Ayçiçek yağında ise 5 litre yağ 162 lirayken, 146 lira 90 kuruşa düştü.
Title
Bir kilo çay ise 66 lira 90 kuruştan 59 lira 90 kuruşa düştü.
Title
Temizlik ürünlerinde de indirim yapıldı. 5 kilo toz deterjan 78 lira 90 kuruştan 64 lira 90 kuruşa düştü.
Title
Daha önce 5 kilosu 64 lira 50 kuruş olan un, bugün itibarıyla 50 lira oldu.
Title
32 TL’den satışa sunulan 2 kilogramlık toz şekere yoğun ilgi gösterdi.
Title
Satışların başlamasıyla Bağcılar'da bulunan markette sabahın erken saatlerinde kalabalık oluştu. Vatandaşlar fiyatları uygun bulduğunu belirtti.
Title
\"Devlet kar marjlarının düşürülmesi için çağrıda bulundu”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, \"Yapılan indirimler sonrası daha mağaza açılmadan önünde kuyruklar oluşmaya başladı. Vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen ihtiyacınızdan fazlasını almayın. Bugün itibarıyla ayçiçek yağı 160 liradan 148 liraya düştü\" dedi.
Title
Ağaoğlu​, \"Cumhurbaşkanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız, Ticaret Bakanımız çağrılarda bulunmuştu. Kar marjlarının düşürülmesi için çağrıda bulunuldu. Ne yazık ki çağrı bulmayınca devlet kendi marketinde bunu uygulamaya başladı. Temel gıda ürünlerinin neredeyse tamamında indirime gidildi. 5 Litrelik Ayçiçek yağı 165 liradan 149 liraya düştü. Dana kuşbaşı 125 lira dana kıyma 145 liraya düşmüş durumda. Mevcut durumda bu fiyatlardan aşağısını bulmak mümkün değil. Bizim dileğimiz özel sektörde üretici, aracı, toptancı, zincir marketler kısacası herkes temel ihtiyaç ürünlerinde fiyatları düşmesidir” diye konuştu.
Title
Sabah 07.00'de marketin açılmasını bekleyen Nurten Gümüş, \"Fiyatlar gayet uygun. Çay aldım, çocuklara kahvaltılık aldım. Beklentim gibi değil ama güzel. Devamı olması lazım, tek seferlik olmaması lazım. Başka markalara da yer verilmeli\" diye konuştu.
Title
Bilal Kaya ise, \"Yağ aldım, patates ve soğan aldım. Piyasaya göre fiyatlar daha uygun. Toplam 170 lira ödedim\" dedi.
Title
Ramazan Karadağ ise \"Ucuzluk var. Yüzde 30 ile 40 gibi indirimler var. Bizim bütçemize göre çok güzel. Dışarı göre kat kat üstün. Diğer marketler çok yüksek. Her gün diğer marketlere zam geliyor. İnşallah daha da çok düşer. Bizler için fiyatlar çok uygun\" şeklinde konuştu.
Tarım Kredi marketlerde indirim hareketliliği: İşte indirime giren bazı ürünlerin fiyatları
Tarım Kredi Kooperatif marketlerinin temel tüketim ürünlerinde indirimli fiyat uygulaması dolayısıyla hizmet noktalarında yoğunluk yaşanıyor. Tarım Kredi marketlerde indirime giren ürün listesi haberimizde.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.