Gündem Üç askerin katili Bahoz Erdalın koruması yakalandı

Üç askerin katili Bahoz Erdal’ın koruması yakalandı

Çocukları ve yakınları HDP tarafından kandırılarak terör örgütü PKK’ya gönderilen ailelerden Celil Bektaş’ın, "Oğlumu dağa kaçırdı" dediği HDP’li eski yönetici Ramazan Kaval’ı araştıran güvenlik güçleri, terör örgütünün elebaşları Bahoz Erdal ve Rıza Altun’a uzanan ilişki ağını ortaya çıkardı. Diyarbakır'da yeniden yakalanan Kaval’ın bir oğlunun dağda öldürüldüğü, diğer oğlu Velat Kaval’ın, Erdal ve Altun’un yakın adamı ve üç askerin katili olduğu tespit edildi.

Abone Ol Google News
Şahin Şen Yeni Şafak
Üç askerin katili Bahoz Erdal’ın koruması yakalandı
Ramazan Kaval (Tabuta omuz veren soldaki mavi gömlekli), Velat Kaval (Resmi taşıyan pembe tişörtlü)

Diyarbakır Emniyetini Velat Kaval’a götüren süreç Celil Bektaş’ın Ramazan Kaval hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başladı.

KAFAMA SIKSAN YERİNİ SÖYLEYEMEM

Oğlu Yusuf, 7 Mayıs 2019’da HDP tarafından dağa kaçırıldıktan sonra HDP Diyarbakır il başkanlığına giden Celil Bektaş, burada karşılaştığı bir kadına oğlunu sordu. Kadının kendisine, 'Yukarıda kel top sakallı Ramazan Kaval diye birisi var. O, gençlikten yani kırsala katılımdan sorumlu. O senin çocuğunun yerini biliyor’ dediğini anlatan Celil Bektaş, "Üst kata çıkarak Ramazan Kaval’a ‘benim çocuğum nerede. Geri getirin’ dedim. Kaval’ın önündeki ajanda da çocuğuma ait çeşitli bilgilerinin yazılı olduğunu gördüm. Masanın yanında da Yusuf’un montunu görünce Ramazan Kaval’dan oğlumu istedim. O da bana ‘Sen benim kafama sıksan da ben senin çocuğunun yerini söyleyemem’ dedi. Bende Ramazan’dan şikayetçi oldum” diyerek Kaval’ın örgüte eleman kazandırdığını ileri sürdü.

BİR OĞLU DAĞDA ÖLDÜRÜLMÜŞ

Bektaş’ın şikayeti üzerine dönemin HDP il saymanı olan Kaval, Diyarbakır polisince 14 Mayıs 2019’da gözaltına alındı.

Kaval’ın adresinden terörist başı bebek katili Abdullah Öcalan’ın posterleri, yasaklı kitaplar ve güvenlik güçleriyle Şırnak’ta 2016’da girdiği çatışmada öldürülen oğlu Baran Kaval’ın fotoğrafları ele geçirildi.

Evde ele geçirilen bir ajandada ise gençliğe ve PKK uzantısı derneklere yardım başlıklı bölümler bulunurken, Ramazan Kaval’ın ajandadaki bölümlere ilişkin “Ben HDP saymanıyım” dediği iddia edildi.

Bu esnada Kaval’ın yanında bulunan diğer oğlu Velat Kaval da babasını gözaltına alamaya gelen polislere mukavemet etti.

Liseli Süleyman bu pozdan
5 ay sonra
PKK’ya katıldı
GÜNDEM
Liseli Süleyman bu pozdan 5 ay sonra PKK’ya katıldı

FOTOĞRAF ARŞİVİNDEN ÇIKTI

Polis ekipleri evde kendilerine mukavemet eden Velat Kaval’ı araştırınca Kaval ailesinin terör bağlantılarını deşifre etti.

Soruşturma polisleri, Velat Kaval’ın 2011 yılında PKK’ya katıldığını, kod adının Memed Amed olduğunu ve 5 Ağustos 2015’te Tel Abyad’tan gelerek Şanlıurfa’da güvenlik güçlerine teslim olduğunu belirledi.

20 gün cezaevinde kalan Velat Kaval’ın etkin pişmanlıktan faydalanarak serbest kaldığı ve dağda öldürülen abisi Baran Kaval’ın cenazesine katıldığı ortaya çıktı.

Velat Kaval’ın izini sürmeye devam eden polis ekipleri, farklı bir PKK soruşturmasında ele geçirilen dijital arşivleri incelerken, Velat Kaval’ın PKK’lı sözde üst düzey yönetici Bahoz Erdal ve Rıza Altun’la birlikte fotoğraflarının olduğu tespit etti.

ÜÇ ASKERİN KATİLİ, BAHOZ ERDAL’IN KORUMASI

Soruşturmayı derinleştiren polis Velat Kaval’la birlikte aynı dönemde teslim olan ve tutuklanan terörist Y.A.B.’nin yeniden ifadesini aldı. Y.A.B. ifadesinde Velat Kaval’la katıldıkları terör saldırılarını anlattı. Terörist Y.A.B., Velat Kaval’ın 2012’de Şırnak’ta iki sivil askeri keskin nişancı tüfeği ile şahit ettiğini ve Uludere’de de şehit ettiği bir askerin G3 piyade tüfeğini aldıktan sonra ödül olarak önce sözde tim komutanı yapıldığını, ardından da Bahoz Erdal’ın koruması yapıldığını söyledi.

Y.A.B., Velat Kaval’ın Uludere’de 2011 ve 2012’de Biliştepe, Beyazkefe, Karaçalı ve Geymişule üs bölgelerine yapılan saldırılara katıldığını da itiraf etti. Tespitler sonrası gözaltına alınan Kaval tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ARAÇLA DAĞA ÇOCUK TAŞIYOR

Ramazan Kaval’ın emekli olduktan sonra HDP Diyarbakır il başkanlığı içerisinde görev aldığı ve kendi üzerine aldığı bir aracı HDP il başkanlığına bağışladığı ileri sürüldü.

O araç hakkında “teröristler bu araçla taşınıyor” ve “çocuklar dağa bu araçla götürülüyor” gibi iddialar da ortaya atılmıştı.

Evlat nöbetindeki anne gözyaşları içinde oğluna seslendi: Yolunu bulursan kaç gel annem
OYNAT 00:26
Evlat nöbetindeki anne gözyaşları içinde oğluna seslendi: Yolunu bulursan kaç gel annem
Diyarbakır'da, evlat nöbetindeki ailelerin HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbeti 815'inci gününde kararlılıkla devam ediyor.

Hatay'ın Antakya İlçesinde ikamet eden ve 2015 yılında işyerinde eve gittiği sırada bir daha kendisinden haber alınamayan Erhan Artık'ın (31) annesi Aysel Artık HDP il binası önünde oğluna kavuşmayı bekliyor.

Terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırılan oğlunu 6 yıldır aradığını ifade eden anne Aysel Artık, aramadığı yer kalmadığını söyledi.

Artık, “İnşallah oğlumu buradan alıp gideceğim. HDP'ye sesleniyorum. Meclise girmek istiyor. Hangi cesaretle hangi yüzle meclise girmeyi düşünüyor. Evlatlarımızı kaçırarak mı? Evlat nöbetine yeni katıldım. Evlatlarımızı, oğlumu almadan buradan gitmeyeceğim. 6 yıldır ağlıyorum. Ama artık ağlamayacağım. Dimdik ayaktayım ve oğlumu dört gözle bekliyorum. Erhan oğlum, sana sesleniyorum. Ne olur kaç gel. Yolunu bulursan hemen kaç gel annem. Seni dört gözle bekliyoruz dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.