Hayat Hamileler için pilates programı

Hamileler için pilates programı

İzmir'de ikinci bebeğine hamile olan fizyoterapist Seden Sevenoğlu Tunalı, kendisi ile birlikte aynı durumdaki anne adaylarını pilatesle doğuma hazırlıyor. Hamile olmasının öğrencilerine güven verdiğini, hareketleri daha rahat yaptıklarını belirten Tunalı, "Pilates, doğum ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşıyan pelvik kaslarının güçlendirilmesinde en doğru ve güvenli egzersiz kabul ediliyor. Doğumdan sonra da anne eski formuna hızla dönebiliyor" dedi.

Haber Merkezi DHA
Seden Sevenoğlu Tunalı, normal doğumla dünyaya getirdiği, şimdi 3.5 yaşında olan oğlu Balkan'a hamileliği döneminde, yaptığı pilatesin çok yararını gördüğünü söyledi. Tunalı, Bilişsel Egzersiz Terapi Yaklaşımı (BETY) eğitimi alıp görev yaptığı İzmir Kent Hastanesi'nde 'Gebe Pilatesi Programı'nı başlattı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'ndeki pilates programına katılanlar arasında hamile ikizi Sidal Çandarlı da bulunan Tunalı, şöyle dedi:

"Gebelik egzersizlerinde pilatesin son yıllarda sıkça tercih edilmesini sağlayan etken, yüksek efor gerektirmeden, esneklik ve kas kuvvetini arttırmada etkisinin gözlenmiş olmasıdır. Doğru uygulandığı takdirde pilates egzersizleri yardımıyla anne adayları, vücutlarında yorgunluk hissine neden olmadan, gebelik boyunca dinç ve esnekliğini koruyan bir kas yapısına, duruş bozukluklarına karşı direnen güçlü bir iskelet sistemine sahip olabilirler. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates de bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir."

"Normal doğum için yararlı"

Uzman Fizyoterapist Tunalı, doktor izniyle kadının gebelinin 12-16'ncı haftalarında pilatese başlayıp, haftada 2-3 kez olmak üzere doğuma kadar sürdürebileceğini söyledi. Tunalı, pilatesin, içerdiği nefes egzersizi sayesinde normal doğum sürecinde kasılma ve gevşemede kolaylık sağlamak gibi çeşitli yararları olduğunu belirterek, "Pelvik taban kaslarını kuvvetlendirerek gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemlerini ortadan kaldırır. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır" diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.