Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat İlk kez sergileniyor

İlk kez sergileniyor ​

İlk kez sergileniyor

Necip Fazıl Kısakürek’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan “Kökümüze Dönüyoruz” adlı senaryosu ilk kez, yeni açılan İstanbul Sinema Müzesi’nde sergileniyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
İlk kez sergileniyor   ​
Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, “Necip Fazıl Kısakürek’in hayatında Arap harfleriyle (eski Türkçe) üç senaryo yazdığı bilinmekte. Bunlardan ikisi Latin harfleriyle “Senaryo Romanlarım” adlı kitapta yayınlanmıştı. Müzemizde bulunan “Kökümüze Dönüyoruz” isimli senaryosu ise bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamıştır. Sergilenen senaryoda Üstadın, senaryosunun adını kendi el yazısı ile “Köküne Dönen Dal” dan “Kökümüze Dönüyoruz” olarak değiştirdiği görülmektedir“ diyor.

Sinemaseverlerin merakla beklediği, Beyoğlu’ndaki tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi iki yıl süren restorasyon çalışmasının ardından ziyarete açıldı. Tarihi 1870’lere uzanan Atlas Pasajı içinde yer alan müzede, özel koleksiyonlara, Türk sinemasının unutulmaz filmlerine, yönetmenlerin senaryo notlarına, Yeşilçam’ın efsane oyuncularının kişisel eşyalarına, dünya sinemasında göğsümüzü kabartan ödüllere uzanan çok sayıda önemli parça yer alıyor.

Necip Fazıl Kısakürek
Necip Fazıl Kısakürek

GURUR TABLOSU ÖDÜLLER BİR ARADA

Müzenin giriş katında yer alan interaktif “Türk Sineması’nın Hafıza Havuzu’nda 8 bin 406 film, 31 bin 106 oyuncu, senarist, yapımcıya dair bilgi yer alıyor. Yeşilçam’ın kült filmlerini 3 boyutlu olarak izleme imkanı sunan proje ise dikkat çekenler arasında.

  • Müzenin ikinci katında dünya sinemasına ilişkin pek çok materyal, bilgi ve belge izleyiciye sunuluyor. Dünya sinemasının önemli festivallerinde kazandığımız ödüller ilk kez müzede bir araya geliyor. Ahmet Uluçay’ın Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle Selanik Film Festivali’nde kazandığı “Özel Mansiyon” Ödülü, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde aldığı Altın Palmiye, Semih Kaplanoğlu’nun Berlin Film Festivali’nde kazandığı Altın Ayı, Reis Çelik’in yine Berlin’de kazandığı “Kristal Ayı” Ödülü’nü müzede görebilirisiniz.

EL YAZISIYLA OKUYUN

Müzede ilk kez gün yüzüne çıkan önemli belgelere de rastlıyoruz. Bunlardan biri Necip Fazıl Kısakürek’in kendi el yazısıyla ve eski Türkçe’yle kaleme aldığı “Kökümüze Dönüyoruz” senaryosu. Bugüne dek hiçbir yerde yayımlanmayan senaryo müzedeki yerini aldı. Yazarın senaryonun ismini önce “Köküne Dönen Dal” olarak yazdığı daha sonra üstünü çizip Kökümüze Dönüyoruz’a çevirdiği görülüyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.