Hayat Kemal Öztürk Yeni Şafakta

Kemal Öztürk Yeni Şafak'ta

Anadolu Ajansı’ını 3 yılda bir dünya markası yapan ve geçtiğimiz günlerde görevinden ayrılan deneyimli gazeteci Kemal Öztürk, Yeni Şafak ailesine katıldı.

Ersin Çelik Yeni Şafak
Deneyimli gazeteci Kemal Öztürk Yeni Şafak'ta. Geçtiğimiz günlerde 3 yıldır başarı ile yürüttüğü Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Öztürk, 1 Ocak'tan itibaren, Yeni Şafak'ta haftada üç gün köşe yazısı kaleme alacak.

Anadolu Ajansı'nı dünya markası yaptı

Kemal Öztürk 2011 yılında Anadolu Ajansı Genel Müdürülüğü görevine getirildi. Kısa sure içinde 100. Yıl Vizyonu hazırlayan Öztürk ve ekibi, 3 yılda AA'yı ulusal ve uluslararası alanda en ön sıralara taşıdı.

Anadolu Ajansı, Öztürk döneminde 8 dilde yayın, günlük iki bin haber, 18 bin fotoğraf, 250 video yayınlarak dünyanın en önemli 10 ajansından biri haline geldi. Bugün AA'nın 86 ülkede temsilcisi, 35 ülkede ofisi, 65 ayrı etnik milletten 2 bin 700 çalışanı bulunuyor. Türkiye'nin dünyada bayrak taşıyan marka kurumlarından biri olan AA, İslam dünyasının da büyük ilgi ile takip etttiği kurum oldu.

Haberciliği ile mazlumların sesi oldu

Anadolu Ajansı, Kemal Öztürk'ün genel müdürlük yaptığı süreçte, özellikle Ortadoğu'daki gelişmelerin tüm dünyaya doğru bir şekilde yansıtılmasında etkin rol oynadı. Yayınladığı fotoğraf ve görüntüler ile coğrafyadaki "yanlı haber tekelini" bozan habercilik başarılarına imza atan AA, Suriye'deki iç savaşta Esed güçlerinin yaptığı sivil katliamları dünyaya duyurdu. Esed'in Guta'da kimyasal silah kullandığının görüntüleri ve rejiminin tutuklu muhaliflere uyguladığı sistematik işkenceyi gözler önüne seren fotoğraflar bu sürece damga vurdu.

Öztürk, Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye yapılan kanlı darbe sürecini Tahrir'de muhabir gibi bizzat takip ederek, yaşananları tüm detaylarıyla yansıttı. Öztürk daha sonra, Tahrir sürecindeki gözlemlerini AA'nın fotoğraflarıyla yayınladığı "Yarım Kalan Devrim: Mısır" kitabında aktardı. Kemal Öztürk yönetimindeki Anadolu Ajansı, İsrail'in son Gazze saldırılarında da etkili bir yayın yaparak dünyanın dikkatinin mazlum Filistinlilere çevrilmesini sağladı.

< an>


Ortadoğu ve Balkanlarda bir numaralı Ajans oldu

AA, Öztürk'ün liderliğinde başarılı bir ekip çalışmasıyla Ortadoğu'da en çok Arapça haber üreten, en etkili savaş fotoğrafları çeken bir numaralı ajans oldu. Özellikle sıcak savaş fotoğraflarının batı medyasında yayınlanması konusunda Fransız Haber Ajansı ve Reuters ile Ortadoğu'da girdiği yarışı önde tamamlamayı başardı. AA Balkanlarda da en etkili haber ajansı ünvanını yaşıyor.

Kemal Öztürk'ün özgeçmişi şöyle:

1969 yılında Ağrı'da doğan Kemal Öztürk, ilk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. 1990 yılında değişik dergilerde makaleler yayınlayarak yazı hayatına girdi. 1995 yılında Yeni Şafak Gazetesi'nde profesyonel gazetecilik mesleğine başladı. Televizyon haberciliği ve belgesel yönetmenliği yaptı. Yerli ve yabancı televizyon kanallarında çok sayıda belgeseli yayınlandı. Bir süre yurt dışında dil eğitimi aldı, belgesel alanında araştırmalar yaptı. 2003 yılında TBMM Başkanı İletişim Danışmanı oldu. 2005 yılında TBMM Başkanı Başdanışmanlığına getirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Basın Danışmanlığını yapan Kemal Öztürk, 2011 yılı Şubat ayında bu görevinden ayrıldı. 3 Ağustos 2011 tarihinde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı. 1 Aralık 2014 yılında bu görevinden istifa etti.

Ortadoğu, medya, siyasal iletişim, yakın tarih, şehir iletişimi, politik tarih ve iletişim alanlarında çok sayıda makale ve kitapları yayınlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.