Hayat Küllükten bir adım ötesi Kurtuba

Küllük'ten bir adım ötesi: Kurtuba

Ankara’nın gözde mekanlarından Kurtuba Kitap & Kahve’nin sahibi Ahmet Duruk, “Ülkemizin güçlü bir medeniyeti var. Bunu sosyal hayatta görünür kılmak için yola çıktık. Geçmişte İstanbul’da Marmara Kıraathanesi, Küllük Ankara’da Vadi, Sakarya Çay Ocağı vardı. Kurtuba bunlardan bir adım daha ileri, daha düzenli olanı” diyor.

Harun Karaburç Yeni Şafak
Ankara'nın merkezi Kızılay'da alternatif bir kültür merkezi olarak açılan Kurtuba Kitap & Kahve, Ankaralı entelektüellerin, yazarların, öğrencilerin,kitapseverlerin, dostlarıyla bir araya gelmek isteyenlerin ve kahve tiryakilerinin büyük beğenisini kazanıyor.

HEM GÖZE HEM RUHA

2008'den bu yana hizmet veren Kurtuba yaz bahçesi, konferans salonu ve kitabevi bölümüyle kalabalık bir müşteri profilinin hem gözüne hem de ruhuna hitap ediyor.

Girdiğiniz andan itibaren sizi atmosferinin içine alıyor ve çıkmak istemiyorsunuz. Ankara gibi çorak bir yerde Kurtuba, adeta bir vaha. Mekanın sahibi Ahmet Duruk, hoca, talebe, rahleyi tedrisatın burada hayat bulduğunu, akademisyen ve öğrenci ilişkilerinin geliştiğini söylüyor.

GÜÇLÜ BİR MEDENİYETİZKurtuba'da aylık planlanan faaliyetler kapsamında imza günleri, sohbet grupları, felsefe-tarih-edebiyat alanlarında öğrenci klüpleri, dil ve sanat kursları, yıllık olarak gelenekselleştirilen gençlik geceleri, kültür gezileri, vb. bir çok aktivite yapılıyor. Kurtuba sadece bir kahve içilen bir yer değil aynı zamanda bir yaşam alanı. Duruk, “Ülkemizin güçlü bir medeniyeti var. Bunu sosyal hayatta görünür kılmak için yola çıktık. Geçmişte İstanbul'da Marmara Kıraathanesi, Küllük, Enderun, Ankara'da Vadi, Sakarya Çay Ocağı vardı. Kurtuba bunlardan bir adım daha ileri, daha düzenli. Bizim kitabımızı, bizim en önemli içeceğimiz kahveyi ortaya koymak önemli" diyor.

Çay taşırken şiirlerimi yazdımGenelde yazarlar ceplerinde not defteriyle kalem taşırlar. Aklına gelen sözleri unutmadan not alırlar. Kurtuba'da garson olarak çalışan Sedat Saygı, sipariş fişlerine şiirler yazıyor. Müşterilerden sipariş alırken veya masalarına siparişlerini götürürken birden aklıma gelenleri unutmamak için adisyonların arkasına yazan Saygı, bu şiirleri Adisyon isimli kitabında bir araya getirmiş. Şimdilerde ise yeni kitabı üzerinde çalışıyor. Onun türü ise roman olacak. Ocak ayında çıkarmayı düşündüğü kitapta
Saygı, günlük yaşamdan kareler, hepimizin başından geçmiş olaylara yer veriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.