Hayat Oyuncağa dikkat

Oyuncağa dikkat

Oyuncakların, çocukları ileri yaşlarda fiziksel ve ruhsal açıdan etkilediğini belirten uzmanlar, oyuncak seçimi konusunda aileleri uyardı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Oyuncağa dikkat
Arşiv
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, "Oyuncaklar, çocukları ileri yaşlarda fiziksel ve ruhsal açıdan etkiliyor" dedi. Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, yaptığı açıklamada, birçok bilim adamı ve ilgili kuruluş tarafından yapılan araştırmalar sonucu, oyuncakların çocukların gelişimi üzerindeki etkisinin kanıtlandığını söyledi. "Oyuncaklar, çocuklar için bir oyun, eğlenme ve oyalanma araçları olduğu kadar, onları hayata, olaylara alıştıran bir araçtır" diyen Prof. Dr. Ersanlı, şunları kaydetti: "Bu nedenle aile büyüklerinin oyuncak alırken dikkatli olması gerekir. Çünkü, çocuklara alınan oyuncaklar, ileri yaşlarda fiziksel ve ruhsal açıdan etki yapıyor. Çeşitli türden oyuncakların, çocukların davranış biçimlerini nasıl değiştirdiği birçok örnekleriyle kanıtlandı. Her çocuğun yaşına, cinsiyetine, ilgi duyduğu alana ve yeteneğine uygun oyuncaklarla oynaması gereklidir." İyi bir oyuncağın tek yönlü olmaması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Ersanlı, konuşmasını şöyle tamamladı: "Oyuncak değişik şekillerde oynanabilmeli. Çocuğu düşünmeye, hissetmeye yöneltebilmeli, onun yetenek ve ilgi alanına uygun olmalı. Çocuğun fiziksel, sosyal, duygusal ve zeka bakımından gelişmesini arttırıcı tarzda olmalı. Oyuncak, renk, biçim, ses ve yapı bakımından ilgi çekmeli."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.