Koronavirüs Bakan Koca duyurdu Beş ülkeden Türkiyeye seyahate izin verilmeyecek

Bakan Koca duyurdu: Beş ülkeden Türkiye'ye seyahate izin verilmeyecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den Türkiye'ye tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bakan Koca duyurdu: Beş ülkeden Türkiyeye seyahate izin verilmeyecek
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakın Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle bazı ülkelerden Türkiye'ye bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir."

Almanya'da rekor üstüne rekor: Vaka sayısı 76 bini geçerken ölümler 400'e yaklaştı
KORONAVİRÜS
Almanya'da rekor üstüne rekor: Vaka sayısı 76 bini geçerken ölümler 400'e yaklaştı

NU VARYANTI NEDİR?

Güney Afrika’da hızla yayıldığına dair açıklamaların olduğu varyant ile ilgili açıklama yapan KwaZulu-Natal Araştırma ve İnovasyon Platformu’ndan bilim insanı Tulio de Oliveira, “Bu varyant bizi şaşırttı. Evrimde büyük bir sıçrama gibi. Beklediğimizden çok daha fazla mutasyon var. Özellikle üçüncü dalgadan sonra bu kadar olması bizi şaşırttı” dedi.

'Süper varyant' yayılıyor: İsrail’de de tespit edildi
KORONAVİRÜS
'Süper varyant' yayılıyor: İsrail’de de tespit edildi

Oliveira, “Çok farklı ve olağandışı mutasyonların bir arada olduğu bir varyant. 30’dan fazla mutasyon bulunuyor. Sadece virüsün insan hücrelerine bulaşmasını sağlayan dikenlerinde 10 mutasyon var. Beta’da bu 3’tü Delta varyantında ise sadece 2” diye konuştu.

Türkiye'nin 26 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan 'mutasyon' uyarısı
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 26 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan 'mutasyon' uyarısı

ABD’nin çok okunan gazetelerinden New York Times’a konuşan bulaşıcı hastalıklar uzmanı Richard Lessells, “Bu varyantta Lambda ve Beta varyantlarına benzeyen bir yön var. Bu varyantın da bağışıklığa zarar verdiği tahmin ediliyor. Fakat bu varyant daha hızlı yayılmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de alt edebilir” ifadesini kullandı.

Öte yandan İngiliz The Times gazetesine konuşan Imperial College’dan bazı bilim insanları bu varyantın en tehlikeli yönünü açıkladı. Yetkili, “Virüsün vücuda girerek hücrelere bulaşmasını sağlayan başak proteinine (spike protein) karşı aşılar koruma sağlıyor. Fakat bu varyantın başak proteininde 32 mutasyon bulunuyor. Bu da bağışıklık sistemimize farklı geliyor ve vücuda saldırırken daha farklı davranmaya sebebiyet veriyor” yorumunu yaptı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.