Koronavirüs Sağlık Bakanlığı 2,8 milyon doz BionTech aşısı Türkiyeye getirildi

Sağlık Bakanlığı: 2,8 milyon doz BionTech aşısı Türkiye'ye getirildi

Sağlık Bakanlığı, 2,8 milyon doz BionTech aşısı Türkiye’ye getirilerek Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirildiğini açıkladı. Analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşının nisanda 4.5 milyon doza ulaşacağı belirtildi.

Haber Merkezi İHA
Sağlık Bakanlığı: 2,8 milyon doz BionTech aşısı Türkiyeye getirildi
Anlaşması tamamlanan 2.8 milyon doz BionTech aşısı Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirildi.

Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütülen aşı çalışmalarına BionTech aşısı da dahil oldu. Son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza ulaşan BionTech aşıları, özel koşullara sahip Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına yerleştirildi.

Analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşı Nisan’da 4.5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının ülkemize getirilme çalışmaları devam edecek.

İHA

BionTech aşısının mucidi Uğur Şahin: Yaz aylarında karantinalar kalkacak
KORONAVİRÜS
BionTech aşısının mucidi Uğur Şahin: Yaz aylarında karantinalar kalkacak

Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında saklama koşullarına uygun olarak tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede muhafaza ediliyor. Ülkemize özgü aşı güvenliğini sağlayan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile gerekli olan karekodlama işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte illerimize sevk edilerek uygulanmaya başlanacak. Sevk sırasında özel koli ve sıcaklık kayıt cihazları kullanılacak.

İHA

Aşılar, il depolarında kuru buz dolu kolilerde 5-15 gün oda sıcaklığında veya eksi 20 derecede 14 gün saklanabiliyor. Aşı uygulama merkezlerine 120 saat içerisinde uygulanabilecek doz sayısı kadar flakon sevk edilecek. Aşı uygulama merkezi teslim aldığı aşıları 2-8 derecede aşı dolabında saklayacak.

Kovid-19 aşısını bulan Türk bilim insanları Türeci ve Şahin'e Almanya'dan devlet nişanı
DÜNYA
Kovid-19 aşısını bulan Türk bilim insanları Türeci ve Şahin'e Almanya'dan devlet nişanı

Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tedariki ile ilgili yapılan açıklamada ise, “Tüm ülkelerde zaman zaman tedarik sorunları yaşanmış olmasına rağmen ülkemiz, aşıya erişim ve uygulanma rakamları dikkate alındığında dünyanın önde gelen ilk beş ülkesi arasında yer alıyor. Türkiye, aşı gönüllüsü güçlü insan kaynağı ile aynı anda iki farklı soğuk zincir gerektiren pandemi aşı uygulamasını da başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Biontech aşıları geldi
KORONAVİRÜS
Biontech aşıları geldi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.