|

KPSS lisans sonuçları açıklandı! ÖSYM AİS KPSS sonuç ekranı

KPSS sonuçları açıklandı! Kamu Personeli Seçme Sınavı dahilinde 23 Temmuz'da Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarına, 29-30 Temmuz tarihlerinde Alan Bilgisi oturumlarına, 6 Ağustos'ta ise ÖABT sınavları yapılmıştı. A grubu KPSS lisans sınav sonuçları 2023 sorgulama, sonuc.osym.gov.tr üzerinden yapılabilecek. Peki, KPSS sonuçları nasıl öğrenilir, tercihler ne zaman? İşte KPSS sonuç sorgulama ekranı...

08:42 - 25/08/2023 Cuma
Güncelleme: 10:19 - 25/08/2023 Cuma
Yeni Şafak
KPSS sonuçları
KPSS sonuçları
KPSS sonuç
duyurusu ÖSYM'den geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumlarının geride kalması ile sonuçlar beklenmeye başlamıştı. ÖSYM'nin sonuçlar için ilan ettiği tarihe kısa bir zaman kala, sınava katılım sağlayan memur adaylarının araştırmaları da hız kazandı. amu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları, ÖSYM tarafından yapılan duyuruyla birlikte açıklandı. 2023
KPSS Lisans sonuçlar
ı öğrenme ekranı...

KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruda, geçtimiz günlerde uygulanan 2023-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri), 2023-KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ve 2023-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

*Lisans, Alan Bilgisi ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin olduğu tüm sonuçlar
25 Ağustos 2023
tarihinde açıklandı.

KPSS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENLİR?

Adaylar sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte sınav sonuç sorgulama ekranına erişebilecek.

KPSS LİSANS SONUÇ PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

2023-KPSS sonuçları, açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak ancak öğretmen adayları için 2023-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yılla sınırlı kalacak.

KPSS P1 NEDİR?

KPSS P1; Genel Yetenek - Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSS P1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi yüzde 70, Genel Kültür testi ise yüzde 30 etkilidir.

KPSS P2 NEDİR?

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında yüzde 60 Genel Yetenek, yüzde 40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

P2 puan türü KPSS'den sonra hesaplanır. Yani önlisans ve ortaöğretim KPSS'ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz.

KPSS P3 NEDİR?

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür.

KPSS P3 puanının hesaplanmasında;

Genel Yetenek yüzde 50,

Genel Kültür yüzde 50 ağırlığa sahiptir.

Adaylar KPSS B Grubu Lisans atamaları için 'çift' Yıllarda KPSS lisans sınavına girerek bu puanı almak zorundadırlar. 'Tek' yıllarda yapılan KPSS lisans sınavında elde edilen KPSS P3 puanı tercihlerde kullanılamamaktadır.


#kpss
#kpss sonuç
#ösym
#sonuc.osym.gov.tr
#kpss lisans sonuçları
3 ay önce
default-profile-img