GÜREŞ

Milli güreşçi Rıza Kayaalp'in hedefi efsaneyi yakalamak

Rıza’nın hedefi efsaneyi yakalamak

Dağıstan’da bugün başlayacak Avrupa Şampiyonası’nda grekoromen stil 130 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, kürsünün zirvesinde yer alması durumunda 8. şampiyonlukla “Asrın güreşçisi” unvanına sahip Hamza Yerlikaya’nın şampiyonluk sayısını yakalayacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, 8. kez Avrupa şampiyonu olarak Hamza Yerlikaya’nın rekorunu egale etmeye çalışacak. Olimpiyat ikincisi milli güreşçi Rıza, üst üste 7, toplamda ise 8. kez Avrupa şampiyonu olmak için Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde mindere çıkacak. Kaspiysk kentinde bugün başlayacak organizasyonda grekoromen stil 130 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Rıza, kürsünün zirvesinde yer alması durumunda “Asrın güreşçisi” unvanına sahip Hamza Yerlikaya’nın şampiyonluk sayısını yakalayacak. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini sürdüren Yerlikaya, 8 birincilikle şampiyona tarihinde en fazla altın madalya kazanan Türk sporcu konumunda bulunuyor.

10 ŞAMPİYONLUK HEDEFLİYOR

Rıza Kayaalp, güreşin yoğun ilgi gördüğü Dağıstan’da ilk kez bir şampiyonaya katılacağını belirterek, seyirci baskısından çekinmediğini ifade etti. Sonuçta aynı rakiplerle karşılaşacağına işaret eden milli güreşçi, “Aksine dolu tribünler önünde güreşmeyi seviyorum. Daha iyi motive oluyorum. Zaten grekoromende bütün Avrupa şampiyonaları zorlu geçiyor. Burada da aynı zorluk olacaktır. Büyük bir sıkıntı yaşayacağımı zannetmiyorum” dedi. Avrupa şampiyonalarında 8 kez final yapan ve bunların 7’sinden şampiyonlukla ayrılan Rıza, “Bu şampiyona benim açımdan ayrı bir önem taşıyor. 8. kez Avrupa şampiyonu olmak için mindere çıkacağım. Şampiyon olursam Hamza ağabeyin rekoruna ortak olacağım. Avrupa şampiyonalarında 10 şampiyonluğa ulaşmayı hedefliyorum. 2020’ye kadar 10 parmağımın 10’unu da dolduracağıma inanıyorum” diye konuştu.

Amacım Tokyo’da altın madalya almak

Milli sporcu, güreş gibi fizik gücüne dayalı bir branşta elde ettiği şampiyonluklarla önemli bir başarı yakaladığını vurgulayarak, “Üst üste 9. finalime çıkacağıma ve şampiyon olacağıma inanıyorum. Bu başarıyı elde etmek için devamlı formda olmanız gerekiyor. Gerçekten önemli bir istatistiğe ulaştım. Asıl amacım 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmak” dedi. Güreşteki kural değişikliklerine değinen Rıza, “Değişiklik benim için iyi oldu. Yer güreşime güveniyorum. Yerde sayı tuşu yapma, maçı erken bitirme ihtimalimiz yüksek” şeklinde görüş belirtti. Rıza Kayaalp, Avrupa Şampiyonası’nda grekoromen stilde takım halinde en az 3-4 madalya beklediklerini kaydetti.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Cristiano Ronaldo saçı isteyen çocuğa babasın...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+