Teknoloji Temiz sosyal medya İşte sosyal medya düzenlemesine ilişkin merak edilen detaylar

Temiz sosyal medya: İşte sosyal medya düzenlemesine ilişkin merak edilen detaylar

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı sosyal medya düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Düzenlemeyle, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak.

Abone Ol Google News
Fazlı Şahan Yeni Şafak
Sosyal medya düzenlemesi neleri içeriyor?
TBMM

Sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM’de 16 saat süren bir maratonun ardından kabul edildi. AK Parti ve MHP’nin ortak önergesiyle teklife, taraflara ilişkin İP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren ‘trafik bilgisi’ tanımına ‘port bilgisinin’ de eklenmesi eklendi. Düzenleme özetle şöyle:

TÜRK TEMSİLCİ

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bu şart sağlanmazsa 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Sosyal medyada yeni düzenleme: Facebook, Twitter, Instagram gibi kanallar adım adım neler yapacak?
OYNAT 00:00
Sosyal medyada yeni düzenleme: Facebook, Twitter, Instagram gibi kanallar adım adım neler yapacak?
Son günlerde milyonlarca sosyal medya kullanıcısının gündeminde yer alan sosyal medya düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen 9 maddelik teklife göre sosyal ağların hukuki bir zeminde hayatına devam etmesi amaçlanıyor. Almanya modeli örnek alınarak geliştirilen teklifinin detaylarında neler var? Hükümet ne amaçlıyor? Şirketleri neler bekliyor? Yaptırımlar neler olacak? Gelin birlikte inceleyelim.


YURT DIŞINA TEBLİGAT

Muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek. Bu bildirim, Tebligat Kanunu’na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

Seda Sayan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sosyal medya yasası teşekkürü
HAYAT
Seda Sayan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sosyal medya yasası teşekkürü

48 SAATTE CEVAP

Sosyal ağ sağlayıcı, y apılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak.

ÜÇ AYLIK SÜRE

  • Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Sosyal ağ sağlayıcılar yükümlülüklerini yerine getirmek için 3 ay içinde gerekli çalışmaları tamamlayacak.

WhatsApp yerine yerli uygulama: Kamu çalışanlarına ilişkin yeni karar
TEKNOLOJİ
WhatsApp yerine yerli uygulama: Kamu çalışanlarına ilişkin yeni karar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.