TeknolojiSosyal medyada paylaşılan içeriklerin sahibi kim?

Sosyal medyada paylaşılan içeriklerin sahibi kim?

Sosyal medya ve internette paylaştığınız içeriklerin asıl sahibi kim? Hangi durumlarda hak talep edebilirsiniz? Bu soruları sizin için cevaplıyoruz.

Mustafa KalkanYeni Şafak
Sosyal medya platformlarında her gün milyonlarca içerik paylaşılıyor.
Sosyal medya platformlarında her gün milyonlarca içerik paylaşılıyor.

Her gün sosyal medya kanalları üzerinden milyonlarca fotoğraf, video ve yazı gibi içerikler paylaşıyoruz. Ancak bu içerikleri internete aktardıktan sonra kullanım hakları artık tamamen sizin elinizde olmuyor.

Telif hakkı aslında çok basit çalışıyor. Müzik, resim, fotoğraf gibi orijinal şeylerde otomatik olarak telif hakkı kazanıyorsunuz. Herhangi bir başvuru yapmanız veya form doldurmanız gerekmiyor. Ancak yaptığınız işin gelecekte büyük maddi değeri olacağını düşünüyorsanız bunun sizin tarafınızdan yapıldığını ispat etmeniz gerekebilir. Telif haklarıyla ilgili tüm detaylara bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İnfografik: Tunç Çevik

  • Sosyal medya kanallarına genel olarak yüklediğiniz içeriklerin sahibi aslında sizsiniz. Ancak bir tatil fotoğrafını Facebook veya diğer sosyal medya platformlarına aktarmak, bu fotoğrafın tekrar kullanım lisansını karşı tarafa vermeniz ve bu işlem için bir ücret talep etmemeniz anlamına geliyor.

Bu durumda Facebook, fotoğraflarınızdan birini haber kaynağında gösterebilir, Twitter fotoğrafınızın retweet edilmesine izin verebilir, Instagram ise hashtag aramalarında fotoğraflarınızı yayınlayabilir. Bu işlemleri yaparken bu mecralar sizin haklarınızı çiğnemeden ve ücret ödemeden yapabilir.

Eğer Facebook’a yüklediğiniz fotoğraf veya içerikler 3. Kişilerin web sitelerinde yayınlanırsa o zaman hak talep edebilir ve yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

  • Sosyal medya platformlarının her biri ve bağlı tüm uygulamalar için kullanım koşulları farklılık gösterebiliyor. En sık kullanılan Facebook, Instagram ve Twitter için kullanım koşulları ve telif hakları bölümlerine aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz. Biraz sıkıcı görünse de bu koşulları okumanızı öneriyoruz. Sonuç olarak tüm bu platformlarda aslında telif hakkı sizden yana diyebiliriz.

Sosyal medyada reklam arası: Ne izliyoruz?
TEKNOLOJİ
Sosyal medyada reklam arası: Ne izliyoruz?

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.