Teknoloji SpaceX uzaya yapay zekalı robot gönderdi

SpaceX uzaya yapay zekalı robot gönderdi

SpaceX görevi kapsamında astronotlara yardım etmesi için ilk kişisel yapay zeka destekli robotu uzaya gönderdi. Falcon 9 roketinin taşıdığı kargoda bilimsel deney malzemeleri ve astronotlar için erzakta bulunuyor.

Mustafa Kalkan Yeni Şafak
ISS'de görev alacak olan CIMON bu şekilde görünüyor.
ISS'de görev alacak olan CIMON bu şekilde görünüyor.

SpaceX, bu sabah erken saatlerde 15. Kargo görevini NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi. Araçta uzay istasyonunda yaşayan 6 astronot için gıda ve su sevkiyatının yanı sıra, yer çekimsiz ortamda test edilecek teknolojiler ve yeni yapay zekalı mürettebat üyesi de yer alıyor.

Yapay zekalı mürettebatın adı CIMON, üstünde ekran bulunan bir voleybol topunu andırıyor. Ekranda ISS’de görev yapan astronotlarla iletişim kurmak için kullanacağı basitleştirilmiş bir surat bulunuyor. CIMON, etrafında bulunan 14 fan uzay istasyonunda havada hareket etmesini sağlayacak şekilde çalışıyor. Bu fanlar sayesinde uzay istasyonunda herhangi bir noktaya hareket edebilecek.

Tesla uzaya ilk kişisel yapay zeka destekli robotu fırlattı
OYNAT 01:07
Tesla uzaya ilk kişisel yapay zeka destekli robotu fırlattı
Tesla firması, SpaceX görevi kapsamında astronotlara yardım etmesi için ilk kişisel yapay zeka destekli robotu uzaya gönderdi.


Airbus tarafından Alman ulusal uzay ajansı için geliştirilen robotun asıl amacı yapay zekanın astronotların hayatını kolaylaştırmak olduğu belirtiliyor.

Star Wars ve Alien serisinde yer alan yardımcı robotları çağrıştıran CIMON, ISS’de görev yapan Alman astronot Alexander Gerst ile birkaç kez eğitime tabi tutulmuştu. Bu robotun mikrofonları ve kameraları Gerst’in sesini ve yüzünü tanımak için özel olarak ayarlandı. Deney prosedürü sonunda robotun verimliliği ölçülerek devam kararı ayarlanacak.

Sakın konuşma!
Gündem

Sakın konuşma!

FETÖ elebaşı Gülen’in, itirafları engellemek için ‘konuşmayın’ talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Karlov suikastının faili Altıntaş’ın örgüt abisi Şahin Söğüt’e de avukatı aracılığıyla talimat iletildi. Avukatın ajandasına “Sakın konuşma” yazdığı belirlendi.
Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret
Gündem

Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve hakkında 35 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson, bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. İlk çıktığı duruşmada tutuklu sanık Brunson hakkındaki iddiaları kabul etmemişti. Tanık olarak dinlenen kilise cemaatinden Levent Alkan, sanık Brunson’un PKK sempatizanlarına yardım ettiğini, kilisede bulunan gizli odada toplantılar yapıldığını, kilisede Türk-Kürt ayrımcılığı yapıldığını söyledi. Mahkeme, Rahip Brunson'ın tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.
Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı
Teknoloji

Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı

Sürekli ellerine geçen şeylerin içini açıp inceleyen fenomen baba oğul bu sefer Mercedes’in Almanya'daki müzesine gitti. Eline aldığı bucakla bir Mercdes Benz S Class serisi aracın şoför koltuğuna girişen baba içinde ne var ne yok hepsini ortaya döktü. İşte Mercdes-Benz S-Class serisi aracın şoför koltuğunun içerisinden çıkan mühendislik harikası sistemler ve parçalar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.