Teknoloji SpaceX uzaya yapay zekalı robot gönderdi

SpaceX uzaya yapay zekalı robot gönderdi

SpaceX görevi kapsamında astronotlara yardım etmesi için ilk kişisel yapay zeka destekli robotu uzaya gönderdi. Falcon 9 roketinin taşıdığı kargoda bilimsel deney malzemeleri ve astronotlar için erzakta bulunuyor.

Mustafa Kalkan Yeni Şafak
ISS'de görev alacak olan CIMON bu şekilde görünüyor.
ISS'de görev alacak olan CIMON bu şekilde görünüyor.

SpaceX, bu sabah erken saatlerde 15. Kargo görevini NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdi. Araçta uzay istasyonunda yaşayan 6 astronot için gıda ve su sevkiyatının yanı sıra, yer çekimsiz ortamda test edilecek teknolojiler ve yeni yapay zekalı mürettebat üyesi de yer alıyor.

Yapay zekalı mürettebatın adı CIMON, üstünde ekran bulunan bir voleybol topunu andırıyor. Ekranda ISS’de görev yapan astronotlarla iletişim kurmak için kullanacağı basitleştirilmiş bir surat bulunuyor. CIMON, etrafında bulunan 14 fan uzay istasyonunda havada hareket etmesini sağlayacak şekilde çalışıyor. Bu fanlar sayesinde uzay istasyonunda herhangi bir noktaya hareket edebilecek.

Tesla uzaya ilk kişisel yapay zeka destekli robotu fırlattı
OYNAT 01:07
Tesla uzaya ilk kişisel yapay zeka destekli robotu fırlattı
Tesla firması, SpaceX görevi kapsamında astronotlara yardım etmesi için ilk kişisel yapay zeka destekli robotu uzaya gönderdi.


Airbus tarafından Alman ulusal uzay ajansı için geliştirilen robotun asıl amacı yapay zekanın astronotların hayatını kolaylaştırmak olduğu belirtiliyor.

Star Wars ve Alien serisinde yer alan yardımcı robotları çağrıştıran CIMON, ISS’de görev yapan Alman astronot Alexander Gerst ile birkaç kez eğitime tabi tutulmuştu. Bu robotun mikrofonları ve kameraları Gerst’in sesini ve yüzünü tanımak için özel olarak ayarlandı. Deney prosedürü sonunda robotun verimliliği ölçülerek devam kararı ayarlanacak.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.