Teknoloji Yaşama uygun gezegenler keşfedildi Yüzde 90ı okyanuslarla kaplı

Yaşama uygun gezegenler keşfedildi: Yüzde 90'ı okyanuslarla kaplı

Bilim insanları, Dünya dışı yaşamı arama çalışmalarında büyük mesafe kat etti. Arayışlarını Güneş sisteminin dışına taşıyan gök bilimciler, Dünya’nın 2 buçuk kat büyüklüğünde, yüzde 90’ı okyanuslarla kaplı yeni bir gezegen türü keşfetti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yaşama uygun gezegenler keşfedildi: Yüzde 90ı okyanuslarla kaplı
Arşiv

Astrophysical Journal adlı dergide yayımlanan çalışma kapsamında bilim insanları, Dünya benzeri gezegenlerden daha çok sayıda ve gözlemlenebilir olan, sıcak okyanusla kaplı, hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip, “Hycean” adlı yeni bir yaşanabilir ötegezegen sınıfı tanımladı. Hycean dünyaları Samanyolu’nda çok yaygın. Bu da yaşanabilir ötegezegenlerin önceden düşünülenden çok daha fazla olabileceği anlamına geliyor.

YILDIZLARIN ETRAFINDA KÜMELİ

Hycean gezegenlerinin yapısı, yaşamın varlığına işaret edebilecek daha geniş bir molekül dizisi aramanın mümkün olduğu anlamına geliyor. Çalışmanın yazarları, Hycean gezegenlerini, hidrojen açısından zengin bir atmosfere, gezegenin kütlesinin en az yüzde 10’unu oluşturan kayalık bir çekirdeğe ve yüzde 90 kadarını oluşturan bir su katmanına sahip olarak tanımladı. Bilim insanları, bu gezegenlerin yıldızların etrafında kümelendiğini ve yaşamın gezegenlerin gölgeli tarafında bile mümkün olabileceğini ifade ediyor.

HAYAT 2-3 YILA TESPİT EDİLEBİLİR

Araştırmanın başyazarı Dr. Nikku Madhusudhan, “Hycean’lar temelde hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip su dünyalarıdır. Bu gezegenlere odaklanmak, Dünya’nın ötesinde yaşam bulma çabalarını hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı. Madhusudhan ayrıca, NASA’nın kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun da desteğiyle, önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyolojik göstergeleri keşfedebileceklerini belirtti.

Kızıl Gezegen’de oksijen üretildi: 
Mars’ta bir nefes
TEKNOLOJİ
Kızıl Gezegen’de oksijen üretildi: Mars’ta bir nefes

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.