Özgün Yerli aşı ne zaman çıkacak?

Yerli aşı ne zaman çıkacak?

Nisan ayında üretime başlanması beklenen yerli aşı da flaş gelişme yaşandı. Yerli aşıda faz 2 çalışması sona erdi. Peki yerli aşı ne zaman üretim aşamasına geçecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşının ne zaman çıkacağını açıkladı. İşte ayrıntılar.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Yerli aşı ne zaman çıkacak?
Yerli aşı ne zaman çıkacak?

Dünya, koronavirüsle aşıyla savaşıyor. Dünyada hızla artan vaka ve ölü sayısı, aşılarla biraz kontrol altına alınsa da henüz yeterli seviye de aşılanma yapılabilmiş değil. Türkiye de aşı çalışmalarına ilk günden itibaren başladı. Son olarak, faz 2 çalışması sona erdi. Nisan ayından çıkması planlanan yerli aşıda flaş gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aşının ne zaman üretim safhasına geçileceğini açıkladı.

Yerli aşı ne zaman çıkacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Yerli aşı) Eylül Ekim gibi üretime geçileceğine inanıyorum.

Erdoğan: Aşı tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı kabul etmiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazını Üsküdar'da bulunan Hz. Ali Camii'nde cuma namazını kıldı. Erdoğan namazın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, kovid-19 aşılarıyla ilgili olarak, "Aşı tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı kabul etmiyorum. Şu anda zaten elimizde aşı var. Rusya'ya yaptığımız görüşmeleri yaptık Sputnik aşısı geliyor gelecek." dedi.

Erdoğan ayrıca, "Putin ile yapacağımız görüşmelerle Rusya'dan çok ciddi bir aşı gelecek. Almanya'dan aldığımız bir söz var, biontech de gelecek" dedi. Erdoğan yerli aşının ise Eylül-Ekim gibi üretime geçeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başkanlığında "Yerli Aşı Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı" yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan "Yerli Aşı Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı"nda, Faz 3 uygulamalarına yönelik hazırlıklar ile seri üretim için mevcut kapasite ve planlamalar ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla bir ay önce yapılan toplantıda, yerli aşı çalışmalarına ilişkin süreçler masaya yatırılmıştı. Bugün yapılan değerlendirmelerde ise takibe alınan konuların mevcut durumu gözden geçirildi.

Bu kapsamda toplantıda, yerli aşı adaylarının ulaştıkları aşama, Faz 3 uygulamalarına yönelik hazırlıklar ile seri üretim için mevcut kapasite ve yapılan planlamalar ele alındı.

Yeni Kovid-19 varyantlarının izole edilerek, araştırmacıların kullanımına sunulmasına yönelik süreçlerin gözden geçirildiği toplantıda, Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılacak yerli ilaç geliştirme süreçleri de değerlendirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.