ÖZGÜN HABERLER

Berat Kandili ne zaman önemi nedir?

Berat Kandili ne zaman? sorusu Regaip ve Miraç kandilinin geri de bırakılmasından sonra merak konusu oluyor. Üç aylara girmemizle ve Ramazan ayına yaklaşmamızla Müslümanların maneviyatı, bereket ve hayrı dolu geceleri heyecanla karşılıyor. Peki 2018 yılı Berat Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor? İşte ayrıntılar...

Haber Merkezi Diğer

2018 Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili Nisan ayının kaçına denk geliyor? sorularının yanıtı haberimizde. Şaban Ayının 15.gecesi Berat Kandili olarak ülkemizde kutlanılmaktadır. Peki Berat Kandili ne zaman? İşte ayrıntılar...

2018 BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Müslümanlar tarafından merakla ve sabırsızlıkla beklenen Berat Kandili ne zaman? sorusunun yanıtı haberimizde. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılı itibariyle Berat Kandili tarihini açıkladı. Buna göre Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili 30 Nisan pazartesi günü ihya edilecek.

Şaban ayının 15. gecesi hakkında şöyle bir sahih hadis vardır:

Ebu Musa el-Eşari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Şüphesiz Allah-u Teâlâ Şaban ayının onbeşinci gecesi (kullarına) bakar ve yarattıklarından hepsini mağfiret eder. Yalnız kendisine şirk koşanı ve düşmanlık eden, kin ve husumet besleyene mağfiret etmez’ buyurdu.”
İbni Mace 1390

BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NELERDİR?

Müslümanlar için çeşitli sebeplerle mübarek sayılan birçok gece mevcuttur. Üç ayların birincisi olan recep ayının ilk cuma gecesi Regaib gecesi ve 27. gecesi de Mi‘rac gecesidir. Üç ayların ikincisi olan şâban ayının 15. gecesi Berat gecesidir. Üç ayların üçüncüsü olan ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir gecesidir. Berat Arapçada temize çıkma anlamına gelir. Kandil olarak Müslümanlar tarafından karşılanılan bu gece, insanların önlerinde yaşayacakları bir sene içindeki olacakların Allah tarafından yazıldığı gecedir. Kulların bilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’ın bilmesi ve bunu kayıtlara geçmesi Berat gecesinde olmaktadır. O günü ibadetle geçiren kişilerin dualarının kabul olacağı ve günahlarının af olacağı bazı hadislerde belirtilmiştir.

BERAT GECESİNDE NE YAPILIR?

Bu mübarek gecelerle ilgili özel nâfile namaz yoktur. Fakat bu geceleri vesile ederek nâfile namaz kılmak, Kur'ân-ı Kerîm okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur. Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir: Allahümme, inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa‘fü annî (Ey Allahım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizî, “Da‘avât”, 84).


Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.