Dünya25 yıllık sürgün bitsin

Özbek aydınlarda Cumhurbaşkanı Mirziyayev'e çağrı mektubu

25 yıllık sürgün bitsin

Özbekistan’da 300’den fazla aydın, 25 yıldır sürgündeki muhalif lider Muhammed Salih’in ülkesine dönebilmesi için Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayev’a mektupla çağrıda bulundu. Mektubu ünlü Özbek yazar Nurullah Raufhan yazdı.

Hamdi KoçoğluYeni Şafak
Muhammed Salih
Muhammed Salih

Özbekistan’da 300’ün üzerinde aydın, sürgündeki muhalif lider Muhammed Salih’in ülkesine dönebilmesi için Cumhurbaşkanı Mirziyayev’a mektup gönderdi. Metinde, "Salih'in anavatana dönmesinin Özbekistan'ın yeni tarihine bir süs verecek ve dünya topluluğu tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır" denildi.

Türkiye’de yaşayan Özbekistan Halk Hareketi Lideri ve Erk Partisi Genel Başkanı Muhammed Salih’in yasaklı olduğu anavatanı Özbekistan’a dönebilmesi için kampanya başlatıldı. Hazırlanan çağrı mektubu, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayev’a gönderildi. Çağrı mektubu; Özbekistan Halk Şairi Şükrullah, Halk Şairi Cemal Kemal, Halk Şairi Halime Hudayberdiyeva, oyun yazarı Şeraf Başbakov, edebiyatşunas İbrahim Hakkul, şairler Muazzam İbrahim, Güzel Beğim, gazeteciler Şeraf Übeydullah, Kerim Bahriyev dahil 300’den fazla aydın tarafından imzalandı. İmza kampanyasını ünlü yazar Nurullah Raufhan’ın başlattığı öğrenildi.

REKLAM

BU İMZA ÖZBEKİSTAN TARİHİNE GEÇER

300’ün üzerinde aydının imzaladığı çağrı mektubunda “Bundan sonraki en önemli kararnamelerinizden biri de 25 yıldır sürgünde yaşayan Muhammed Salih hakkında olmasını istiyoruz. Muhammed Salih’in Anavatana dönmesinin Özbekistan’ın yeni tarihine bir süs verecek ve dünya topluluğu tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır” ifadeleri yer aldı.

KERİMOV TERS PROPAGANDA YAPTI

Metinde, daha önceki İslam Kerimov rejiminin toplum üzerinde oluşturduğu baskı eleştirilirken, şu ifadeler kullanıldı: “Eski rejim döneminde yapılan ters propaganda yüzünden toplumun bir kesiminin zihninde Muhammed Salih’in ismi korku oluşturdu ama buna karşın, edebiyat muhlisleri onu büyük bir şair olarak asla unutmadı. Salih, millet ve vatana sevgi sadakati bize aşılayan bir vatanseverdir. Muhammed Salih ülkemizin Sovyet sömürgesinden kurtulmasında önemli rol oynamıştır.”

REKLAM

ÇAĞRI METNİNİ KERİMOV’UN ESKİ BASIN SEKRETERİ DE İMZALADI

Çağrı mektubunu imzalayanlardan birinin de Kerimov’un eski basın sekreteri, gazeteci Şeraf Ubeyullaev olduğu ifade edildi. Daha önce de Özbekistan ve yurt dışında yaşayan 50 kadar edebiyat ve sanat kişileri tarafından Muhammed Salih’in Özbekistan’a dönmesi için yazılmış çağrı mektubu ilan edilmişti.

  • Özbek edebiyatına katkısı çok büyük
  • Muhammed Salih, Özbek edebiyatına büyük katkıları olan bir isim. Franz Kafka eserlerini ve XX. yüzyıl Fransız şiirini Özbek Türkçesine tercüme etmişti. 1982’de “Dede Korkut Kitabı”nı, 1986’da Ziya Gökalp’in “Türkçülüğün Esasları”nı, daha sonra Türkçe’den “Yunus Emre Divanı”nı Özbek Türkçesine çevirtmiş ve yayınlatmıştı. Özbek şiirinde “Metoforistik Akım’’ denilen yeni bir ekolun mimari olan Muhammed Salih kısa sürede Sovyet aydınlarının tanıdığı bir isim haline gelmişti.

Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti
Ekonomi

Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 'torba tasarının' 9 maddesi daha kabul edildi. Çeyiz hesabında devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak. Binlerce araç sahini ilgilendiren hurda araçlarda ÖTV indirimi olarak bilinen tasarı kabul edildi. Buna göre 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonlarını trafikten sildiren, imha merkezlerine teslim eden veya yurt dışına ihraç eden vatandaşlar, bunun karşılığında yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki alacak.
Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı
Hayat

Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı

Hindistan'da 31 yaşındaki bir kişinin beynindeki 1 kilogram 873 gram ağırlığındaki tümör ameliyatla alındı.
Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı
Ekonomi

Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ülkenin içine düştüğü ekonomik çöküşten kurtarılması amacıyla çıkarılan "petro" adlı kripto paranın ilk günkü ön satışından 735 milyon dolar kazandıklarını açıkladı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.