Dünya Lübnan Adalet Bakanı açıkladı Beyrut patlamasını soruşturan hakim istediği kişiyi ifadeye çağırabilir

Lübnan Adalet Bakanı açıkladı: 'Beyrut patlaması'nı soruşturan hakim istediği kişiyi ifadeye çağırabilir

Beyrut Limanı'ndaki patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar soruşturma dosyasının sorumlusu olarak istediği kişiyi ifadeye çağırabilecek. Lübnan Adalet Bakanı Henri Huri, Bitar'ın bu hakka sahip olduğunu açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Beyrut patlamasının sorumlusu bulundu mu?
Arşiv

Lübnan Adalet Bakanı Henri Huri, Beyrut Limanı'ndaki patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ın soruşturma dosyasının sorumlusu olarak istediği kişiyi ifadeye çağırma hakkına sahip bulunduğunu söyledi.

  • Hakim Bitar'a yönelik baskılara son verilmesini talep etmek için bir grup kadın, Adalet Bakanı Huri'nin evinin yakınında gösteri düzenledi.

Beyrut patlamasına ilişkin soruşturmayı protesto edenlere ateş açıldı: 1 ölü 6 yaralı
OYNAT 00:52
Beyrut patlamasına ilişkin soruşturmayı protesto edenlere ateş açıldı: 1 ölü 6 yaralı
Lübnan'da bir grup vatandaş, Beyrut patlamasını soruşturan hakimi protesto için sokağa indiler. Protestocuların üzerine ateş açıldı. En az 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

Göstericilerle bir araya gelen Lübnanlı Bakan, yetkilerinin sınırlı olduğunu, soruşturmaları inceleme, Bitar'ı görevden alma veya tutma yetkisinin bulunmadığını kaydederek, bu dosyadaki kararın Yüksek Yargı Konseyi'ne ait olduğuna dikkati çekti.

Henri, "Bitar, soruşturma dosyasının sorumlusu olarak istediği kişiyi ifadeye çağırma hakkına sahiptir." dedi.

Hükümet yargıya karışmamakta kararlı

Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin ofisinden yapılan açıklamada, Mikati'nin Adalet Bakanı Huri, Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Suheyl Abbud ve Cumhuriyet Savcısı Gassan Uveydat ile görüştüğü bildirildi.

Beyrut'taki şiddetli patlama anına ilişkin görüntüler
OYNAT
Beyrut'taki şiddetli patlama anına ilişkin görüntüler
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şiddetli bir patlama meydana geldi. Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin oturduğu eve yakın gerçekleşen patlamada hükümet binası zarar görürken, çevredeki çok sayıda kişi yaralandı. Şiddetli patlama anına ilişkin görüntüler kameralara yansıdı. Patlamayla beraber gökyüzüne yükselen dumanların dalgalanma yaptığı görülüyor.

  • Mikati, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hükümetin, Beyrut Limanı'ndaki patlama veya hakimin görevden alınmasıyla ilgili soruşturma dosyasını tartışma planının bulunmadığına işaret ederek, yargıya ilişkin hiçbir dosyaya karışmamakta kararlı olduklarını vurguladı.

Patlamada ölenlerin aileleri Bitar'a güveniyor

Beyrut Limanı'ndaki patlamada hayatını kaybeden ve yaralananların aileleri yaptıkları yazılı açıklamada, "Biz 200'den fazla şehidin, binlerce yaralının ve yüz binlerce mağdurun aileleri olarak Bitar'a güvendik. Hatit'in de konuşmaları hep bu yöndeydi ancak görünen o ki yeni koşullar, Hatit'i kurbanların aileleri adına şaşırtıcı bir açıklama yapmaya itti. Bu tutum bizi temsil etmiyor." ifadelerine yer verildi.

Beyrut patlaması analiz edildi: Hiroşima'nın 20'de birine denk geliyor
DÜNYA
Beyrut patlaması analiz edildi: Hiroşima'nın 20'de birine denk geliyor
  • Ölenlerin ailelerinin sözcüsü avukat İbrahim Hatit, bugün yayımladığı videoda, Bitar'dan istifa ederek başka hakimlere alan açmasını istedi. Hatit'in videoda "direnişin" (Hizbullah) imajını bozmaya yönelik kötü niyetli girişimlerden söz ederek, "Hizbullah Örgütü Lideri Hasan Nasrallah'a büyük bir güven duyduğunu" vurgulaması dikkati çekti.

Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi
DÜNYA
Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi

Bitar'ı soruşturmayı siyasallaştırmakla suçlayan Hatit'in bu açıklamaları, sosyal medyada şaşkınlıkla karşılandı. Daha önce Bitar'ı destekleyen açıklamalarda bulunan Hatit'in tutumunu değiştirmesi yönünde tehdit almış olabileceği ileri sürülüyor. Hatit, söz konusu iddialara ilişkin henüz açıklama yapmadı.

  • Lübnan'da Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan Hristiyan hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle 14 Ekim'de Beyrut Adalet Sarayı'na yürüdüğü sırada göstericilerin üzerine ateş açılmış, olayda 7 kişinin öldüğü, 31 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Lübnan'da Şii grupların hedefi olan Beyrut Limanı'ndaki patlamayı soruşturan hakim Bitar, bu olayların ardından bir kez daha dikkatlerin çevrildiği isim oldu.

  • Şubat ayında Beyrut Limanı soruşturmasına atanan Bitar, patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere halkın ciddi bir kesimi tarafından desteklenirken Şii Emel Hareketi ve Hizbullah ile Hristiyan Marada Partisinin tepkisini çekti. Birkaç kez Bitar'ın soruşturmadan alınması istendi ancak Temyiz Mahkemesi talepleri reddetti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.