Dünya Sırpların soykırım üssü Potoçari Akü Fabrikası

​Sırpların soykırım üssü: Potoçari Akü Fabrikası

Sırpların soykırım üssü: Potoçari Akü Fabrikası

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından "Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi" kabul edilen Srebrenitsa soykırımının üzerinden 24 yıl geçti, yaralar halen kabuk tutmadı. Savaş suçlusu Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri, 11 Temmuz 1995 günü Srebrenitsa'yı ele geçirdi. Şehirde yaşayan siviller, BM bünyesinde bölgede görev yapan Hollandalı askerlere sığınarak hayatta kalmayı umsa da Hollandalı askerler onları Sırp güçlerine teslim etti. BM askerlerinin Müslüman Boşnakları Sırplara teslim ettiği Potoçari Akü Fabrikası soykırımın üzerinden 24 yıl geçmesine karşın hala o günlerin izlerini taşıyor.

Haber Merkezi GZT
Akü fabrikasının içinden bir görünüm.
Akü fabrikasının içinden bir görünüm.

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımı hafızalarda derin bir yara olarak yer alıyor.

GZT, 24. yılında Srebrenitsa soykırımını özel detaylarla yeniden derledi. Haberin tamamını okumak için tıklayınız

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.